Könyv

Kondor Vilmos: Szélhámos Budapest

  • Kránicz Bence
  • 2017. szeptember 10.

Könyv

Kondor Vilmos nagy évének ígérkezik az idei: egymilliárdos filmadaptáció készül közel egy évtizede megjelent, sorozatindító regényéből, a Budapest Noirból, amellyel a szerző végképp sikeresnek érezheti rokonszenves vállalását, a magyar hard boiled krimi utólagos megteremtését. Ám a mesterterv kivitelezése közben Kondor egyre gyengébb művekkel jelentkezett: minél értékesebbé vált a Budapest Noir mint márka, annál kevésbé lehetett bízni az élvezetes olvasmányokban. A mélypont a riporter főhőst, Gordon Zsigmondot elhagyó két novelláskötet, és a nyomukban kiadott kortárs tematikájú krimi, A bűntől keletre volt. A jó hír, hogy Kondor visszatért ahhoz, amit egyszer (kétszer) már jól megírt: a harmincas évek Budapestjéhez és Gordon alakjához.

A Szélhámos Budapest legfőbb erénye az ügyesen megtalált közeg, a nagy tétekre utazó szélhámosok egyszerre veszélyes és delejező világa. Naná, hogy Gordon is belebonyolódik a svindlibe, amelynek részletei azért A nagy balhé című Redford–Newman-klasszikus né­zői­nek mérsékelten fognak csak meglepetést okozni. Ám ez a lovagias félvilág alkalmat ad rá a szerzőnek, hogy Rejtő Jenő babérjaira törjön: az új szereplők egytől egyig karikatúrák, de a nagy stílű, szórakoztató fajtából, és a nevük is jó (a házi névbajnokságot Kragujevics Spázó nyeri). Arra is rá kell jönnünk, hogy Kondor rég nem krimiíróként, hanem kultúrtörténészként tekint magára, olykor szinte zsong a fejünk a kávémárkák és kalapfazonok lajstromozásától. Mindazonáltal jobban zavart, hogy valójában két regényt olvasunk. Az átverés mellett van itt egy ernyedtebb gyilkossági ügy is, de minek: sem Gordont, sem Kondort nem különösebben izgatja a megfejtés, viszont pont kijön a hatszáz oldal, ami kissé talán túlzás. Jó volt újra találkozni Gordonnal, de legközelebb némi önmérsékletre, na meg egy kevésbé bazári és olvasóriasztó borítóra is szükség volna.

Libri, 2016, 608 oldal, 3999 Ft

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”