Könyv

Kondor Vilmos: Szélhámos Budapest

  • Kránicz Bence
  • 2017. szeptember 10.

Könyv

Kondor Vilmos nagy évének ígérkezik az idei: egymilliárdos filmadaptáció készül közel egy évtizede megjelent, sorozatindító regényéből, a Budapest Noirból, amellyel a szerző végképp sikeresnek érezheti rokonszenves vállalását, a magyar hard boiled krimi utólagos megteremtését. Ám a mesterterv kivitelezése közben Kondor egyre gyengébb művekkel jelentkezett: minél értékesebbé vált a Budapest Noir mint márka, annál kevésbé lehetett bízni az élvezetes olvasmányokban. A mélypont a riporter főhőst, Gordon Zsigmondot elhagyó két novelláskötet, és a nyomukban kiadott kortárs tematikájú krimi, A bűntől keletre volt. A jó hír, hogy Kondor visszatért ahhoz, amit egyszer (kétszer) már jól megírt: a harmincas évek Budapestjéhez és Gordon alakjához.

A Szélhámos Budapest legfőbb erénye az ügyesen megtalált közeg, a nagy tétekre utazó szélhámosok egyszerre veszélyes és delejező világa. Naná, hogy Gordon is belebonyolódik a svindlibe, amelynek részletei azért A nagy balhé című Redford–Newman-klasszikus né­zői­nek mérsékelten fognak csak meglepetést okozni. Ám ez a lovagias félvilág alkalmat ad rá a szerzőnek, hogy Rejtő Jenő babérjaira törjön: az új szereplők egytől egyig karikatúrák, de a nagy stílű, szórakoztató fajtából, és a nevük is jó (a házi névbajnokságot Kragujevics Spázó nyeri). Arra is rá kell jönnünk, hogy Kondor rég nem krimiíróként, hanem kultúrtörténészként tekint magára, olykor szinte zsong a fejünk a kávémárkák és kalapfazonok lajstromozásától. Mindazonáltal jobban zavart, hogy valójában két regényt olvasunk. Az átverés mellett van itt egy ernyedtebb gyilkossági ügy is, de minek: sem Gordont, sem Kondort nem különösebben izgatja a megfejtés, viszont pont kijön a hatszáz oldal, ami kissé talán túlzás. Jó volt újra találkozni Gordonnal, de legközelebb némi önmérsékletre, na meg egy kevésbé bazári és olvasóriasztó borítóra is szükség volna.

Libri, 2016, 608 oldal, 3999 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.