KÖNYVMELLÉKLET - Stay Brutal! 21 metáldal – 21 írás a metálról

Különös mitológia

Könyv

A kötet szerkesztőjéről, Cserna-Szabó Andrásról nem titok, hogy rajong a metálzenéért.

Egy interjújában azt mesélte, hogy gyermekkori álma az volt, hogy felnőttként a Metal Hammerbe írjon lemezkritikákat. Ez sajnos sosem valósult meg.

Most viszont felkért 21 magyar szerzőt, hogy válasszanak egy számukra kedves metáldalt, és írjanak valamit róla, műfaji megkötés nélkül. A dalválogatás olyan lett, mint egy igazán merész válogatáskazetta. Nem az a fajta, amit az ember a szerelmének készít az első hetekben, hanem sokkal inkább olyan, mint amit a haverjának csinál, hogy lenyűgözze zenei műveltségével – de azért a biztonság kedvéért elhelyez néhány megkerülhetetlen slágert is.

„Szóval ez a könyv a metálzene egy lehetséges története. Egy speciálisan magyar és irodalmi szemszögből” – írja Cserna-Szabó a bevezetőben, ezzel mintegy frappánsan összefoglalva a könyvet. A szövegek sorrendjét a választott dalok kiadási dátuma szabta meg, így az 1970-es Black Sabbath-daltól közeledünk a jelenig, amikorra az egykoron egységesnek tűnő metálzene már milliónyi alzsánerre tagolódik szét.

Kissé meglepő módon a hőskorszaknak tekinthető 80-as évek mindössze 4 dalban idéződnek meg, a metál szempontjából talán kevésbé diadalmasnak mondható következő évtized viszont annál hangsúlyosabb a szelekcióban. Van emellett néhány olyan dal, amelynek az ortodox értelemben vett metálhoz való viszonya véleményes (Alice Cooper: No More Mr. Nice Guy, Guns N’ Roses: November Rain, Nine Inch Nails: The Day the World Went Away), de ezen fennakadni legfeljebb pár másodpercre érdemes, mert a metálmitológiához ezek az előadók is bőven hozzáadták a magukét.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szergej Tyimofejev orosz költő: „Nem tudom, hogy a kortárs orosz kultúra hogyan fogja túlélni ezt az őrületet”

Idén magyarul is megjelent Replika című kötete, aminek lettországi kiadásához egy üres füzetet is kaptak az olvasók. Az Orbita nevű művészeti kollektíva egyik alapítóját videóköltészetről, kreatív könyvtervezésről, a kétnyelvű irodalomról és az Ukrajna elleni háború miatt megszakadt oroszországi kapcsolatokról is kérdeztük.