KÖNYVMELLÉKLET

Megálmodtalak

  • Scheer Katalin
  • 2019. július 13.

Könyv

A terhesség közügy, ironizál a könyv férfi szerzője – várandós apa, nem mellesleg író –, amikor felesége és szerzőtársa – várandós anya, nem mellesleg pszichológus – újra meg újra kiakad a jártában-keltében rázúduló, kéretlen szüléstörténetektől, jó tanácsoktól, pocaktapogatásoktól. Évekkel később mégis úgy döntenek, közzé-, vagy­is hát közüggyé teszik várandósságaik történetét. A gyerekváró krónika időközben kurrens műfajjá vált, írók, újságírók, pszichológusok, celebek számolnak be szülővé válásuk rögös útjáról (a teljesség igénye nélkül: Szécsi Noémi, Szily László, Szél Dávid, Szinetár Dóra), többnyire ugyanattól az indíttatástól vezérelve: le akarják kaparni a szülőségről a századok alatt rárakódott rózsaszín vagy éppen arany mázat.

Peer Krisztina és Kele Fodor Ákos Megálmodtalak című könyvének újítása, hogy hol az anya, hol az apa aspektusából láthatunk rá ugyanazokra a történésekre. Ettől azonban ne várjunk akkora drámai feszültséget, mint az Affair első évadától. Peer és Kele Fodor kettőse irigylésre méltóan harmonikus, kapcsolatuk az empátia, az önreflexió és a humor diadalmenete. Az egyetlen igazi kihívást a magyar egészségügy lernéi Hidrája jelenti számukra (tudják, ez az a szörny, amelynek ha levágják egy fejét, kettő nő helyette), és ezzel bizony még a pszichológus-író pár sem képes megbirkózni.

Pedig annyira vártam a népmesék igazságának beteljesedését, hogy legalább a harmadik szülésnél táltosodjanak meg ezek az igazi entellektüel szülők, és szereljék le az orvosok-ápolók flegma, lekezelő kommunikációját, vagy vegyék fel a nyúlcipőt, és addig meneküljenek, míg nem találnak valakit, aki mellett biztonságban és méltóságban hozhatják világra legkisebb gyermeküket. Mert ha ők sem tudják meghekkelni a rendszert, és maradnak a „Máté doktor úr holnapi császára”, akkor itt tényleg nem fog változni semmi.

Tea Kiadó, 2018, 167 oldal, 3990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”