Könyv

Meliorisz Béla: Vagyunk örökké

  • KáDé
  • 2020. október 17.

Könyv

A szerző negyedik könyve közel másfél évtized elteltével követte a legutóbbit. Van rizikó abban, ha tizenöt évig készül egy költő új gyűjteménye, bizonyos hangok, motívumok, költői eszközök képesek elfáradni ennyi idő alatt. Ilyesmiről itt nemigen beszélhetünk, az egész anyag meglepően frissnek hat, annak ellenére is, hogy egy és más az ideálisnál talán egy kicsivel többször van elismételve benne. De hát tizenöt év sok verset jelent(het), a sok vers pedig az önismétlés veszélyét hordozza magában a legjobb költőknél is.

A Vagyunk örökké esetében ez az önismétlés mégsem válik zavaróvá, legalábbis az esetek többségében nem, ugyanis a kötet egésze, tematikusan és szerkezetileg is egy-egy jól körülhatárolható gondolat köré épül. Nagyon leegyszerűsítve, a múlandóság a kötet nagy témája (rögtön a kötetcímmel is ironikus játékba bonyolódva), az egyén múlandósága, emlékezetének sérülékenysége, kapcsolatainak felbomlása, és felbomlottan is állandó jelenléte. „kirajzolódni a mából észrevétlen / ez volna minden vágyam” – indul a versek sora. Felbukkannak a szülők is, de a legfontosabb elveszített alak mégis a feleség. Az elhunyt nő emléke, és a továbbélés nehézsége mozgatja ezt a nem annyira komor, mint inkább melankolikus, a veszteséget az élet részeként felfogó lírát. Van benne pátosz, szenvedély és olykor valami finom humor is. „darabokra esik / az elkezdett mondat / nem értem nemléted / vége a hasonlatoknak” – áll az egyik szép versben. De nincs vége.

Jelenkor, 2020, 196 oldal, 1999 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.