Könyvmelléklet – kritika

„Minden fontosat elvégeztek”

Irena Brežná: Minden világok legjobbika

  • Balogh Magdolna
  • 2022. szeptember 28.

Könyv

A németül író, szlovák származású Irena Brežná nem ismeretlen a magyar olvasók előtt: 2016-ban jelent meg (ugyancsak Vályi Horváth Erika fordításában) A hálátlan idegen című, önéletrajzi elemekkel átszőtt regénye.

Abban az 1968-ban, 18 évesen szüleivel Svájcba emigrált szerző kritikusan, de humorral és iróniával mutatja be a menekültlét, majd a letelepedés és beilleszkedés folyamatának bonyolult egzisztenciális, kulturális és társadalmi kihívásait. Brežná ráadásul nem csupán saját bőrén tapasztalta meg a haza- és nyelvváltás buktatóit, hanem pszichológusként és tolmácsként végzett munkája során is rengeteg tapasztalatot szerzett a menekültek traumáiról.

E 2008-ban született, ugyancsak önéletrajzi ihletésű műből az írónő ötvenes évekbeli gyerekkorának Trencsénben játszódó történetét ismerhetjük meg. Elbeszélője a 11 éves Jana, aki lánglelkű forradalmár lelkületével a „progresszív” elemet képviseli „burzsoá” családjában. És bár egy interjúban az írónő elmondta, hogy Jana elkötelezett forradalmisága rá nem volt jellemző, hőséhez hasonlóan őt is apai nagyanyja nevelte: ügy­véd apjának ugyanis (akitől elvették az irodáját) fizikai munkát kellett végeznie, építkezéseken dolgozott, és csak hétvégén mehetett haza a családjához. Anyja, hogy segítse a család megélhetését, a nyugati rokonoktól kapott kötőgépen feketén pulóvereket kötött. Miután az asszonyt disszidálási kísérlet miatt egy év börtönre ítélték, a családban tabu lett az említése. Mindez traumatizálta a gyereket, aki képzeletét szabadjára engedve próbált megbirkózni édes­anyja (utóbb szerencsére átmenetinek bizonyult) elvesztésének terhével: ez a kamaszodó kislány számára súlyos megpróbáltatás a mű szürreális álomképeiben és fantáziáiban köszön vissza.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.