Játszótér – Visszhang: könyv

Molnár Jacqueline: Bújócska

  • Katona Alexandra
  • 2021. augusztus 25.

Könyv

Az album meséjében a gyerekek fel szeretnék vidítani a vírushelyzetben egyre szomorúbbá váló szülőket.

Belebújnak a kétoldalas álarcokat tartalmazó „kukucskálókönyvbe”, közös szerepjátékra híva őket. A gyermek elbeszélő belső monológja az oldalanként néhány sornyi szövegekből áll össze, miközben a kötetet maguk elé tartva az olvasók különböző, mindkét oldalt elfoglaló, gyerekrajzszerű (ál)arcok mögé bújhatnak. Mivel a szem helye ki van vágva, a kicsik így valóban magukra ölthetik a különböző állatok, a Hold vagy akár a félelem arcát.

A farsangi álarcok és a vírushelyzetben viselt szájmaszk funkcióinak összemosása azonban szétcsúsztatja a szöveget. Az álarcok hagyományosan a gonosz szellemek elűzésére szolgálnak (farsang, busójárás stb.), így az otthoni farsangozás a vírushelyzetben kényszerű helytállás nagyszerű metaforájává válhatna, ám a szájmaszkot viselő emberek szörnynek tételezése viszont megbontja ezt az olvasatot. A kisiskolás gyerekek az erős vizualitás miatt teljesen figyelmen kívül hagyják a szöveges részt (tapasztalat), szüleik pedig az olvasást megakasztó forgatás-nézegetés miatt szinte silent bookként kezelik azt: vagyis a képi anyaghoz a gyerekekkel együtt saját történeteket találnak ki. A következetlen koncepció és a döcögős történet ellenére kis közös újragondolással és a színes, izgalmas kivitelezés miatt a Bújócska mégis szerethető, érdekes játékká válhat.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szemrevaló: Jakob lova

  • SzSz

„A tehetséged olyan, mint a szalonna. Nem elég fellógatni a kéménynél. Először jól be kell dörzsölni sóval, majd mindennap ellenőrizni kell!” – tanácsolják Elsie-nek, akinek a szalonnához illő tehetsége konkrétan az éneklés.

Szemrevaló: Haldoklás, de komédia

Bár a film nem tragikus hangoltságú, néhol finom iróniát is tapasztalhatunk, azért a térdünket nem fogjuk csapkodni két öregember (a férj alzheimeres, a feleség rákos) agóniája, meg egy az életét kudarcként megélő zeneszerző öngyilkossága láttán.

Nincs meglepetés

Ráfoghatjuk akármire, hogy lelki táplálék, fajunk szellemi öröksége, a művészet (egyik) elsődleges célja akkor is a nőszerzés. Eszmei fajfenntartás, ha úgy tetszik.

Minden út Rómába vezet

Azt túlzás lenne állítani, hogy David Gil­mour végigdolgozta volna az elmúlt 35 évet. A Pink Floyd énekes-gitárosa a kilencvenes évek elején ismerkedett meg Polly Samsonnal, akivel családot alapított, és aki lényegében a fő alkotótársa lett. Gilmour rengeteg időt töltött, illetve tölt még mindig a szeretteivel, és elsősorban emiatt ad ki csupán évtizedenként egy lemezt. 

Teszt

Három pár, háromféle társadalmi státusz, háromféle dinamika, három kudarcos viszony – megvan a harmadik darabja is Hajdu Szabolcs párkapcsolati trilógiájának.

Szellem a palackban

2024. január 1-jén nagy dolog történt Magyarországgal, évszázadonként jó, ha egy ilyen kitüntetett alkalom adódik, a teljes napfogyatkozás például biztosan smafu hozzá képest. Hazánk – nos, távolról sem elsőként a kontinensen – bevezette az italos palackok betétdíját, mindközönségesen az üvegvisszaváltást.

Falmelléki dallamok

A magyar uniós elnökségről szóló plenáris vitát ugyan lapzártánk után rendezik (amikor ezt önök olvassák: rendezték) az Európai Parlamentben, de Orbán Viktor reakciója a korábbi szereplései alapján előre kisakkozható.

„Idegen vagyok magamnak”

Ebben a különös interjúkötetben, amelynek több fejezetében egy-egy harmadik fél is bekapcsolódik a beszélgetésbe, Gyárfás Dorka többnyire afféle narrátorként kíséri Kulka Jánost, csupán alkalmanként lendítve tovább a témát egy-egy új irányba.