Kiállítás

Sárkányok mindig lesznek

Könyv

Érezd úgy magad, mint egy kalandor! Keresd a sárkányt! De nem úgy, mint lovag, hanem úgy, mint felfedező. Ne a királylányt akard megmenteni és levágni mind a hét fejet, hanem csak kutass, figyelj és ismerkedj! Mert mi a sárkány? A gyerekkorod réme. Vagy hőse. Aki az aranyat őrzi, aki tüzet okád, vagy aki szerencsét hoz és védelmedre kel. A benned levő ellenség vagy a leghűbb barát. Süsü, a híres, vagy világirodalmi toposz.
A kereszténység űzött ördögmetaforája vagy a keleti mítoszok víz alatti birodalmainak uralkodója…

Mindezt megmutatja a PIM sárkányos kiállítása, amely tényleg megszólít minden korosztályt: úgy tud a legkisebbeknek mesélni a kultúrtörténet és az irodalom nyelvén, hogy közben a felnőttek is élvezhetik. Akkor is, ha nem próbálnak ki minden kipróbálhatót, nyomdát, kínai tekercset. A kiállítás létrehozói jól gazdálkodtak ötlettel, hellyel és kreativitással: letisztult formavilág kísér végig a logón is látható sárkányfogakkal, nyers fafelületekkel; vagy éppen egy sötét labirintussal – a sárkányok rejtelmes világát idézve –, szemünk előtti és lábunk alatti világított tárlókkal, hogy igazi sárkánycsontokat és leleteket is lássunk. Eközben a gyerekeknek szóló rövid magyarázatok és a felnőttebbeknek szóló hosszabb idézetek szegélyezik az utat, amelyekben éppúgy előkerül Kosztolányi, Babits, Pilinszky vagy Borbély Szilárd, mint a Báthory család címere vagy épp a sárkányt ölő Szt. Margit. Az ismert és kevésbé ismert példák felhozatalában egyetlen kivetnivalót találhatna a sárkányokat védő kalandor: kicsit hangsúlyosabb a „rossz sajtó”, a kedves, barátságos, sőt bölcs sárkányok hajszálnyival kevesebb teret kapnak. De Tolkien vagy a kortárs fantasy világa éppúgy elénk terül, mint az ógermán mítoszoké. Válogathatunk kedvünkre a felkínált és kézzelfogható sárkányos irodalomból, olvashatunk, rajzolhatunk – barátkozhatunk meg­talált, saját sárkányunkkal.

Petőfi Irodalmi Múzeum, november 6-ig

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.