KÖNYVMELLÉKLET - visszhang

Stefanie Höfler: Velem nem lehet járni

Könyv

Van egy túlsúlyos fiú, aki, hogy túlélje a hétköznapokat, párhuzamos valóságokba képzeli magát. Niko különféle kütyüket talál fel (képzeletben), hogy könnyedén és frappánsan oldjon meg nehéz vagy épp kínos szituációkat. Az iskolában folyamatos atrocitásoknak van kitéve: hol olyan kreatívan gúnyolják testi adottságai miatt, hogy az már szinte hihetetlen, hol meg csak simán elképesztő aljasságokat találnak ki ellene. De egész jól viseli. Hozzászokott, s elég intelligens ahhoz, hogy minden bántás ellenére a helyén tudja kezelni a dolgokat. Bátor, és már-már kihívásként tekint az úgymond rázós helyzetekre. Így például a számára megannyi veszélyt jelentő osztálykirándulást is kalandként éli meg. Van egy lány, aki az iskola, vagy legalábbis az osztály szépe, de egyszer csak kikerül a pikszisből, s ezzel egyidejűleg a fiú barátja lesz, és persze megváltoztatja az életét.

A szerző érzékeny, komoly, számos problémát felvető ifjúsági regénye nyilvánvalóan toleranciára nevel. Lehetne a nehezen feloldható traumák miatt súlyos mű a Höfler könyve, ám ehelyett a könnyedség látszatát kelti, mert a kötelező műfaji klisék ellenére a története úgy lesz sajátos, hogy egyik-másik szituációját direkt nem a konvencionális úton közelít meg: ha Niko lefogyna, az nem jelentené a problémák megoldását, ahogy a közösség elfordulásának sem szükségszerűen rossz következményei vannak csupán. Nyugalom, kiegyensúlyozottság és humor járja át a könyvet, ami a téma okán furcsán hangzik, de remekül hat.

Tilos az Á Könyvek, 2019, 208 oldal, 2990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”