Folyóirat

Szépirodalmi Figyelő

  • - krusovszky -
  • 2012. június 10.

Könyv

Az idén éppen tizedik életévébe lépett folyóirat - a szerkesztői bevezető szerint - lényegi megújhodással ünnepel. Kívül-belül változik: új rovatszerkezet, tematikus blokkok és hosszabbodó (mélyülő) kritikák jellemeznék az új struktúrát. Az első szám alapján az eredmény egyelőre felemás, de biztató.

Ami a külsőt illeti, valóban sokat javult a lap, persze volt is honnan, és hát van is még hová. Belül két szilárd pont maradt: a más lapok szépirodalmi terméséből válogató Szemle és a párját ritkítóan hasznos kéthavi Bibliográfia - érthető mindkettő megtartása, hiszen ezek már védjegyei lettek a lapnak. Ugyanakkor a mostani Szemle mintha kissé gyengébb lenne a megszokottnál, talán csak Keszthelyi Rezső verse lóg ki (felfelé) az összeállításból, miközben azért el kell ismernünk, hogy sokszínű az anyag, és ilyen-olyan elfogultságnak nyomát nem látni rajta.

Az új tematikus blokk ezúttal a gasztronómia és az irodalom mostanában feltűnő gyakorisággal szóba kerülő afférjával foglalkozik, ahogy a bevezető előre is bocsátja: meglehetősen tágan értelmezve, Krúdytól a gasztroblogokig, kissé hullámzó színvonalon (elárulom: ismét Krúdy nyer). Szintén most debütál a vitarovatnak szánt Közügy, a szerkesztők pedig rögtön bele is akarnak markolni az irodalmi élet mélyébe, de az olvasó lesz az, aki a végén keveset fog. Mintha se a tér nem lenne elegendő, se a vitakérdés - Miért nincs ma Magyarországon értékelő irodalmi kritika? - nem elég okos ahhoz, hogy igazi diskurzus bontakozzon ki. Merthogy van, mármint értékelő kritika, még ha nem is problémátlanul persze - amit a válaszolók lelkiismeretesen és a keretekhez képest alaposan próbálnak is megindokolni. Bizonyításnak meg ott van a szerencsésen renovált kritikarovat, ami épp olyan, mint a kritikai élet maga: néha affirmatív, néha polemikus, néha álmosító, néha izgalmasan elemző, sokszor bosszantó, de végső soron, egészében mégis olvasásra érdemes.

2012/1., 600 Ft

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.