T´DOOR: "Jött a zűr a dadával" (David Ashforth)

  • 1997. szeptember 25.

Könyv

Nem tudom, van-e Lord Lucan nevű ló. Mit kell tudni Lord Lucanról? Nekem mind többször jön elő. Szerencsére én már - nagyon remélem - tényleg nem kerülök semmi olyan hiperzűrbe. A régi Nagyvilág - című kalandos és ménsztrím lap - egyik legvonzóbb dolgozata volt a Lordról beszámoló. Kis vérfürdőt rendezett ő a házuk alagsorában, miért a dadát ölte meg, tévedésből, más hölgy aztán került volna-e sorra, tények és kérdések. Lucan szőrén-szálán, mi több, szárán, lordi virágán eltűnt. Elmentették, nekem ez tetszett. De hova? Mégis vízbe veszejtette magát? A Nagyvilág cikke lerántotta a leplet - kicsit - "arról a világról, ahol a hapsik a klubban nem álltak szóba a saját nejeikkel, nőikkel sem" stb., és most jön a vicc.

Nem tudom, van-e Lord Lucan nevű ló. Mit kell tudni Lord Lucanról? Nekem mind többször jön elő. Szerencsére én már - nagyon remélem - tényleg nem kerülök semmi olyan hiperzűrbe. A régi Nagyvilág - című kalandos és ménsztrím lap - egyik legvonzóbb dolgozata volt a Lordról beszámoló. Kis vérfürdőt rendezett ő a házuk alagsorában, miért a dadát ölte meg, tévedésből, más hölgy aztán került volna-e sorra, tények és kérdések. Lucan szőrén-szálán, mi több, szárán, lordi virágán eltűnt. Elmentették, nekem ez tetszett. De hova? Mégis vízbe veszejtette magát? A Nagyvilág cikke lerántotta a leplet - kicsit - "arról a világról, ahol a hapsik a klubban nem álltak szóba a saját nejeikkel, nőikkel sem" stb., és most jön a vicc.

Olvasom David Ashforth könyvét - Telibe a turfot, nyilván: hogy nem a befutót találjuk telibe, csak a zöld gyepet, a kötetet többször idéztem, íme, itt van a Szerző maga -, s benne ezt: Mikor megírta ő A Piacvívmányok Rekordjai című egyetemi könyvét - ah, az egyetem -, hamarosan a lóújságírásnál kötött ki, elkövetvén persze a Miért fogadjunk? és a Miért ne fogadjunk? című pamfletjeit is, ez utóbbiból 200 példánya maradt, miután a kafkai 11 példány után 799-et kihajított már; 11-et adott el; de azért írói érdeme, hogy jó író, egy, kettő, otthagyta az egyetemet. Hamarosan 4 látogatást tett Londonban, Lord Lucan okán én az egyiket moderálom, a többit éhezőművészi napjaimra tarcsiba raktam.

Eme látogatás nem az Eaton Place-en esett, nem Aspinall úr - szintén lord? - magánlakásán, s jobb is volt ez így, így Ashforth barátom, mert az Eaton Place-en az Aspinall-lakásban mindig volt legalább egy tigris, egy kóficmajom és két himalájai medve; ezeket Aspinall a magánparkban sétáltatta, az utca közepén. Az irodában is mocorgott az asztal alatt valami fekete, így a Szerző, aligha egy izmos feketekávé szuper, jobbadad inkább jaguár. Aspinall-lel nem volt sok közösünk, így Ashforth, de ami a fogadásokat illeti, a pénzösszegeken kívül minden. Hogy ne lopjam a könyvet, pontatlanul idézem: nem odázom: Aspinall huszonvalahány évesen lett, ha jól értem, magánbukméker, erre ráfázott, mire is szórakozóhelyet nyitott, azaz kaszinó-félét, ahol a földszinten volt a (nevezzük így) Little Aspinall´s, netán Moiselle, Mosel, Moser stb. Aspinall´s, bar, soerbar etc., a felső emeleten viszont... de nem, középütt volt a kaszinó, ahol nemes ifjak nagy előszeretettel játszották el szüleik pénzét, és... hát én nem is tudom, úgy napi 20 000 fontot összesen, még a 60-as években. A felső emeleten volt Lord Lucan, aki úgy nézett ki, mint egy lord, vonzerő tehát ő is, míg (így D. A.) nem jött a zűr a dadával. Hát a Lord Lucan aligha lehet az a Lord Lucan ma már, ha él - még egy találkozás: két lóversenyhír közt a Sky-on hallom a nevét, de nem tudom, miért -; bujkálni, neki? Aspinallékhoz beállított egyszer a rendőrség. Az ifjú constable - nem a festő, a rendőr - azt mondta Lady Osborne-nak, az anyának: "Itt közönséges szerencsejáték folyik", mire a Lady: "Kedves fiam, amíg maga be nem állított, itt semmi nem volt közönséges." A vádat elejtették.

Nem volt közönséges az se, hogy Aspinall a nyert pénzt egy tőzsdekrachba fektette, így Ashforth. De hamar talpra állították, én nem is tudom, lett a Curzon Streeten, nem akármi Mayfair Hely, egy másik kaszinója, egy igazi, nem zug, valami 8 millió fontot adott ki rá, közben még volt szövetségi össz-elúszás, én nem tudom, lényeg, végezetül 90 millió fontért adta el a kibővített kaszinót. Jó tipp honi tájainknak, csak nem kell az árakkal fukarkodni, üzlet az üzlet. Vehetők vadak.

Ezzel elmondtam, ami Ashforth-Tandoori párosunkban, ill. Aspinallban cseppet sem közös. Közös a ló. De ezt most hagyom. A Sky-on az atlétikai világbajnokság megy, sajnos nekem már ezek maradnak: 1. védem Ottlikot, naná, ennek nem ez a helye, nem is szorul rá, de hogy éjszaka ő abszolút-absztrakt bridzsfeladványokat készített, már több néha, mint amit prózánk befoghat, kritikánkról alig szólva, 2. megcsalom Cipit - Ottlik nekem azért csak Cipi marad -, mert ha atlétákat látok, röhögök, de lassúak a 100-as sprinterek, hol van alóluk a ló? Ottlik atlétikarajongó volt.

Nekem az nem mond semmit, hogy valakit magas lóra ültetnek, nyilván felsegítik, aztán nyilván nem olyan bravúrosan szökken le, mint Frankie Dettori, a Karizmatikus, de kicsit lovagolt azért, mondjuk, ügyvezető igazgatóként, oktatóként.

Tényleg rémes, hogy nézem a Sky-t, a sportot, a Bottomlyt, rokona ez a bemondó a Politikai Hölgy Bottomlynak, kérdem magyarosan, és ő mondva és mutatva csináltatja a krikettet, rémes, jön a bunyó, ah, a nehézsúly elszállt, jön legalább foci, golf, e kettő elmegy így-úgy nálam, angol foci most, hiába, kevésbé, hajrá FC Schalke 04 és FC Kaiserslautern, de a ló nem jön, semmi nagy verseny nem volt, hiába gyötröm szemem. Itt tartok.

Nem azt mondom én - ez, ugye, egy magvasabb cikk most, végre, tőlem! -, hogy nehéz dolgom lehet minden szempontból, nem azért... de azért nehéz szempontom lehet minden dologból. Az Aspinallen csak mulatok, isten! de a többi komoly, ha nem jön a ló, az is. Effendi, Fender!

Szomszédom szerette, ha verem. Nem őt. A Fendert. Ami egy zongora. De rég nem játszom, rám mondja, nekem. Hát, mesélem valakinek, a múltkor játszottam, kérdem is a szomszédot: oké? Mérsékelt a válasz. Ja, éjjel 2 óra 35-kor játszottam. Idézem magam. Ne csak Ashforthot akkor. Ez szokásom, mentség.

Lett új madaram! Sajnos, társném ződit hozott haza, aki meghalt. Pedig olyan volt, mint az élet, a magyar. Négy álló nap sírt, panaszkodott. Különben evett, minden. Belső volt a sérülés. Ne mondja nekem senki, hogy panaszkodni nem szabad, én se mondom, hogy ebbe-abba bele kéne halni.

Nem szólhatok én egy szót se, és nem azért nem, mert szólásnak szabadsága van - elpuffantott vicc -, hanem mert tényleg lett egy Szpéró II madár! Házi veréb tojó, három hete van itt, és csúcs szárnyas. A madarak nálam = nem az egész ország villanyszámlása, hanem hogy igenis otthon vagyok még az égben. Három másik madarunk, ki is csak kalitkában bír élni, úgy néz a Totyira, ez a madár neve, mint a szentképre. Imádják, ha kalitkájukon mászkál, lop tőlük.

Nem mondom hát többé én, hogy "az élet útja kész csapás", és tessék, igenis konstruktív vagyok én, konstruktív nihilista, nem destruktív anarchista, ez a veréb hiányzott, nem volt, most lett, nincs nihil se, győzött konstruktivitásom. Én mindig mondtam, hogy az egész világgal van a baj, az sz.., de most csúnya szavakat se használok, eltanulhatja a Totyi, na, nem olyan okos. De esze neki is van, olyan esze van, mint egy verébnek: nagy esze, csak másra használja.

S nem mondhatom azt, hogy "mint sok ember is", mert a Totyi arra használja, hogy - praktikusan - szeressen itt (minket mind), ami a legtöbb ismerősömről nem mindig mondható el. Hát akkor ezt én is elmondtam.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.