KÖNYVMELLÉKLET - kritika

Túl a nyúl üregén

Carlo Rovelli: Fehér lyukak

Könyv

A kiváló olasz asztrofizikus, számtalan ismeretterjesztő könyv szerzője az utóbbi éveket a fehér lyukak rejtélyes és leginkább hipotetikus jelensége kutatásának szentelte.

A laikusok többnyire leragadtak a fekete lyukaknál, amelyek eseményhorizontján belülről sem anyag, sem energia, sem információ nem juthat ki – bár erről a fizikusok jelentős része ma már kissé mást gondol. Rovelli számára a hurok kvantumgravitáció húrelméleti modellje adja a mankót saját víziójához. Ez már az elméleti fizika magasabb szintje, ahol Einsteinnek az óriás tömegű objektumok viselkedését leíró (és néha ezeken megfigyelhető) általános relativitáselméletét próbálják egyetlen, univerzális teóriában, matematikai-fizikai modellben összekapcsolni a kvantumfizika leginkább nanodimenziókban érvényesülő törvényszerűségeivel.

A világ, amit Rovelli elénk tár, meglehetősen szürreális, sok tekintetben ellentmond a természetesként felfogott érzékeinknek, de az univerzum fizikai felépítését taglaló hajmeresztőbbnél hajmeresztőbb elméletektől nem is várunk mást. A tudós olasz szerző régi meggyőződése, hogy az ősi mítoszok és a költészet képesek megjeleníteni az elméleti fizika által éppen csak feltárni vélt világot. A poézis nyelvén hamarabb kaphatunk képet a világ mélyszerkezetéről, köszönhetően annak is, hogy erről a tudásról azoknak is lehetett kellő intuíciójuk, akiknek különben fogalmuk sem volt a csillagok fizikájának magas fokon matematizált nyelvéről. Rovelli jó stílusú író, aki nem fukarkodik a bon mot-kkal, bölcsességekkel és szellemesnek látszó fricskákkal. Ráadásul, mintegy saját tudós szövege kísérőjeként, még egy szubjektív, kissé lírai narratívával is szolgál, amelyet a főszövegtől eltérő szedéssel is jeleznek. Ebben a világban nem csak a tér, de az idő is kvantumos szerkezetű, és pontosan az idő sajátos viselkedése teszi lehetővé, hogy különböző, de egyaránt kozmológiai jelentőségű einsteini egyenletek megoldásaiként azonosítható extrém fizikai jelenségek csak úgy átalakuljanak egymásba, mintha csak négydimenziós kesztyűket fordítanánk ki egymás után, sorban.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.