KÖNYVMELLÉKLET - kritika

Túl a nyúl üregén

Carlo Rovelli: Fehér lyukak

Könyv

A kiváló olasz asztrofizikus, számtalan ismeretterjesztő könyv szerzője az utóbbi éveket a fehér lyukak rejtélyes és leginkább hipotetikus jelensége kutatásának szentelte.

A laikusok többnyire leragadtak a fekete lyukaknál, amelyek eseményhorizontján belülről sem anyag, sem energia, sem információ nem juthat ki – bár erről a fizikusok jelentős része ma már kissé mást gondol. Rovelli számára a hurok kvantumgravitáció húrelméleti modellje adja a mankót saját víziójához. Ez már az elméleti fizika magasabb szintje, ahol Einsteinnek az óriás tömegű objektumok viselkedését leíró (és néha ezeken megfigyelhető) általános relativitáselméletét próbálják egyetlen, univerzális teóriában, matematikai-fizikai modellben összekapcsolni a kvantumfizika leginkább nanodimenziókban érvényesülő törvényszerűségeivel.

A világ, amit Rovelli elénk tár, meglehetősen szürreális, sok tekintetben ellentmond a természetesként felfogott érzékeinknek, de az univerzum fizikai felépítését taglaló hajmeresztőbbnél hajmeresztőbb elméletektől nem is várunk mást. A tudós olasz szerző régi meggyőződése, hogy az ősi mítoszok és a költészet képesek megjeleníteni az elméleti fizika által éppen csak feltárni vélt világot. A poézis nyelvén hamarabb kaphatunk képet a világ mélyszerkezetéről, köszönhetően annak is, hogy erről a tudásról azoknak is lehetett kellő intuíciójuk, akiknek különben fogalmuk sem volt a csillagok fizikájának magas fokon matematizált nyelvéről. Rovelli jó stílusú író, aki nem fukarkodik a bon mot-kkal, bölcsességekkel és szellemesnek látszó fricskákkal. Ráadásul, mintegy saját tudós szövege kísérőjeként, még egy szubjektív, kissé lírai narratívával is szolgál, amelyet a főszövegtől eltérő szedéssel is jeleznek. Ebben a világban nem csak a tér, de az idő is kvantumos szerkezetű, és pontosan az idő sajátos viselkedése teszi lehetővé, hogy különböző, de egyaránt kozmológiai jelentőségű einsteini egyenletek megoldásaiként azonosítható extrém fizikai jelenségek csak úgy átalakuljanak egymásba, mintha csak négydimenziós kesztyűket fordítanánk ki egymás után, sorban.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.