Újra Magyarországon az egyik leghíresebb amerikai nyúl

  • narancs.hu
  • 2018. szeptember 21.

Könyv

A Nyúlcipőt ebben a fordításban még nem olvashatta a magyar közönség.

A 21. Század Kiadó idén ősszel új John Updike-életműsorozatot indít, aminek nyitányaként újra kiadja a szerző Nyúl-sorozatát. A most megjelenő Nyúlcipőt a Time magazin a 100 legjobb regény közé sorolta.

Harry Angstrom – becenevén: Nyúl – menő kosaras és rajongott sztár volt a középiskolában, mintaélettel, de most, huszonhat évesen elhatározza, hogy elhagyja feleségét és családját. Kezd felnőni és érzi: a lelkében harcban állnak ösztönei és a józan esze, a szexualitás és a családi kötelékek, saját érdeke és a társadalmi kötelezettségek.

Az ötkötetes Nyúl-sorozat első kötete itthon először 1968-ban jelent meg, Réz Ádám fordításában. Az eredeti regény megjelenésekor 26 000 példányban kelt el, a szerző azóta többször is átírta, utoljára 1995-ben. Ő maga így nyilatkozott erről: „A Nyúlcipő, nyughatatlan és állhatatlan hőséhez hasonlóan, több formában létezik, mint bármelyik másik regényem.” A most megjelenő kötet az utolsó állapotot tükrözi, Gy. Horváth László fordításában.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.