Zsák a foltját - John Lukács: Hitler és Sztálin, 1941. június

Könyv

Monográfiánál kevesebb, eseménytörténeti összefoglalónál több. Maga a tudós szerző sommázta imigyen ezt a kurta kis kötetet, s mértéktartó ítéletével bízvást egyetérthetünk, hiszen legújabb művét részint a "Nagy Honvédő Háború" jól ismert diplomáciai előzményeinek - meglehetősen redundáns - ismertetése, részint pedig egynéhány sekélymerülésű történelemfilozófiai eszmefuttatás (mi lett volna, ha?, a személyiség történelemformáló szerepe) alkotja.

Monográfiánál kevesebb, eseménytörténeti összefoglalónál több. Maga a tudós szerző sommázta imigyen ezt a kurta kis kötetet, s mértéktartó ítéletével bízvást egyetérthetünk, hiszen legújabb művét részint a "Nagy Honvédő Háború" jól ismert diplomáciai előzményeinek - meglehetősen redundáns - ismertetése, részint pedig egynéhány sekélymerülésű történelemfilozófiai eszmefuttatás (mi lett volna, ha?, a személyiség történelemformáló szerepe) alkotja. John Lukacs, aki ez idáig számos terjedelmes szakmunkában boncolgatta a II. világháború történetének meg Hitler historiográfiájának vitás kérdéseit, most olyan könyvvel állt elő, amely leginkább egy kétségkívül nívós, bár kissé tupírozott tudományos ismeret-terjesztő filmre emlékeztetheti az olvasót.

Azt mindenesetre hálásan nyugtázhatjuk, hogy a Hitlert és Sztálint egymás mellé rendelő Lukacs egyáltalán nem párhuzamos életrajzokat írt, hanem két valódi kérdés köré rendezte művét. Miért támadta meg Hitler a Szovjetuniót, s miért érte e támadás olyannyira készületlenül a szovjet diktátort és birodalmát? Az első kérdésben a szerző - ezt korábbi munkáiból is tudhattuk már - elutasítja a Hitler engesztelhetetlen antikommunizmusával, illetve a német élettér kiterjesztésének szándékával érvelő magyarázatokat, s ehelyett a brit tényező (megfosztani az angolokat potenciális szövetségesüktől) döntő vagy legalábbis meghatározó szerepét hirdeti. Ám - fájdalom! - e markáns vélemény (mely ilyesformán Hitlert elsődlegesen államférfinek s nem fanatikus ideológusnak tekinti) taglalásán túl alig találunk mást Lukacs könyvében, mint a kronológia lelkiismeretes fölmondását, közhelyes ítéleteket, valamint biográfiai apróságok s egyéb efemer jelenségek hosszas ecsetelését. Sztálin tőrőlmetszett, bárdolatlan parasztcár volt, aki megérdemelte volna, hogy szappannal mossák ki a száját, Hitler pedig tehetségét "gyakran gonosz célokra használta". Mindketten téves döntéseket hoztak 1941 júniusában, amikor is Berlinben forrón sütött a nap, akárcsak Londonban, ahol ráadásul "fényes autók suhantak Mayfairben", s a nők "színes ruhában és széles karimájú kalapban mentek templomba". Ha ehhez még hozzáolvassuk azt az igazán jellemző életrajzi adalékot, miszerint az amerikai elnök, F. D. Roosevelt - ellentétben Hitlerrel és Sztálinnal - rendszerint korán szokott volt nyugovóra térni, akkor már szinte mindent érteni vélünk, s azon sem csodálkozunk többé, hogy 1989 után az Egyesült Államok vált a világ egyetlen szuperhatalmává.

John Lukacs történetírói vonzalmait jól ismerve azon sem lepődhetünk meg, hogy Sztálin és Hitler összehasonlításából Sir Winston Churchill kerül ki győztesen, mert bár ez utóbbi történelmi személyiség ugyancsak szeretett éjszaká-ba nyúlóan ébren maradni, viszont gyakran vett forró fürdőt, s azért mégis mindmáig csak ő az igazi államférfi mintája és tüköre. S ebben akár egyet is érthetünk John Lukaccsal.

Európa Könyvkiadó, 2006, 150 oldal, 2200 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.