Színház

A bőr alatt

Matei Vișniec: III. Richárd betiltva

Kritika

A széken Vszevolod Emiljevics Mejerhold (Mucsi Zoltán) ül, mintha félholtra lenne verve. Félhomály, a háttérben rovátkákkal teli fekete ajtók, egy börtönhelyszín érzete. A díszlettervező (Cziegler Balázs) minimalista jelzései is elégnek bizonyulnak a borzongáshoz.

Álom ez vagy valóság? Hölgy érkezik, s kérdezi, hogy parancsol-e egy kis vizet. A (darabbéli) rendező bólint, a nő az arcába önti a vizet. A hölgy korábban színésznő volt, most súgó. Farkasszemet nézünk a férfi arcán tükröződő félelemmel.

A sztálini Szovjetunióban járunk, Mejerhold épp Shakespeare-t rendez. A hatalom szerint ez nem biztos, hogy jó ötlet.

A következő jelenetben hajnal van, a rendező felesége (Bánfalvi Eszter) kirohan vécére. Gömbölyű a hasa, talán valami baj van a babával? Csöngetnek, érkezik a fővezér: a rendezőt élteti, mondván, hogy pont ez hiányzott a városnak, a III. Richárd! Valami mégsem stimmel. Pontosan tudja mindenki, hogy mit gondol a másik. Ismerős? Mint amikor a hírek teljesen mást közvetítenek, mint a valóság. Az egész rendszer félholtra vert, és soha nem lehet eldönteni, pontosan mi is az igazság.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.