Koncert

Karlengetés helyett

Pantera

Kritika

Kevés név erodálódott jobban, nem csak a metál, de általában a popzene történetében a Panteráénál.

F

otó: A tagság egyéb projektjeinek alacsony minősége nem is lenne akkora baj, mint az, hogy az Egyesült Államokban az elmúlt években már csak egy nagyon jól meghatározható kör használja azt a konföderációs zászlót, amelyet a 2004-ben a színpadon agyonlőtt Dimebag Darrell még a gitárjára is büszkén nyomatott rá. A Panterával együtt ráadásul a hagyományos metálzene is egyre jelentéktelenebb lett, a zenekar pedig értelemszerűen nem tudta építeni a saját örökségét úgy, hogy Dimebag évek óta halott, testvére, Vinnie Paul dobos 2018-ban szívproblémák miatt halt meg, a harmadik fontos tagnak számító Phil Anselmo énekes pedig főleg azzal tudta felhívni magára a figyelmet, hogy 2016-ban egy Los Angeles-i koncerten, karlengetés közben azt kiabálta, hogy „white power”. Ennél jóval kevesebb is elég ahhoz, hogy a világ boldogabbik felén töröljék az embert a potenciálisan meghívható fellépők listájáról.

A Panterában az volt a trükk, hogy nem lehetett sehonnan törölni, hiszen 2003 óta nem létezik, és amikor Vinnie Paul meghalt, már fel sem merült senkiben az újraalakulás lehetősége. A Pantera ugyanis ő és Dimebag Darrell zenekara volt még akkor is, ha a korai, kissé hajmetálos hangzást Anselmo érkezésével vették sokkal maszkulinabbra, megteremtve ezzel a hagyományos metálzene stadionok megtöltésére is alkalmas, talán utolsó zenekarát.

Szóval a Panterát némi megrökönyödésre alapította újra Phil Anselmo úgy, hogy a tagság fele már nem él. Így viszont ellenkezni sem tudtak az ellen, hogy Anselmo leporolja a régi logót, bevegye a főleg Ozzy mellől ismert Zakk Wylde-ot gitárosnak és az anthraxos Charlie Benantét dobosnak. A basszusgitáros Rex Brown ugyan alapító tag, de a basszusgitárosok többségéhez hasonlóan vele kiemelten még a csúcsévek alatt is csak kevesen foglalkoztak.

A 2022 végén indult turné budapesti állomása előtt már alig lehetett találni radikális ellenpanterást, az elsőként bejelentett május 30-i dátumra pedig olyan szépen elfogytak hónapokkal korábban a jegyek, hogy gyorsan lekötötték a szervezők másnapra is Anselmóékat. Itt érdemes megjegyezni, hogy eredetileg sem szünnapot akartak tartani, de Bécsben még januárban úgy döntöttek, hogy a náci incidens nyomán ott ne koncertezzenek. (Hasonló okok miatt buktak egyébként két német fesztiválfellépést is nyárra.)

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szergej Tyimofejev orosz költő: „Nem tudom, hogy a kortárs orosz kultúra hogyan fogja túlélni ezt az őrületet”

Idén magyarul is megjelent Replika című kötete, aminek lettországi kiadásához egy üres füzetet is kaptak az olvasók. Az Orbita nevű művészeti kollektíva egyik alapítóját videóköltészetről, kreatív könyvtervezésről, a kétnyelvű irodalomról és az Ukrajna elleni háború miatt megszakadt oroszországi kapcsolatokról is kérdeztük.