Képzőművészet

Törmelék a térben

Majd máskor, majd máshol – Építészet és művészet (csoportos kortársékszer- és képzőművészeti kiállítás)

  • Mayer Kitti
  • 2022. augusztus 24.

Kritika

Két, látszólag egymástól távol álló (a lépték vonatkozásában mindenképp) terület kerül egymás mellé a kiállításon: izgalmas párbeszédbe csöppenhetünk építési törmelék, acél, polimer gipsz, műanyagok és különféle nemesfémek előadásában.

A kortársékszer-iparművészet a dizájn és a képzőművészet határán mozog: az alkotók más-más módon feszegetik az ékszerről kialakult prekoncepcióinkat. A laikus szemében az ékszer egy viselhető tárgy, kiegészítő, amely öltöztet. A kortársékszer-készítés képviselői mást állítanak. Az ő „festővásznuk” ez a különös, kézzel fogható médium, amelynél az anyaghasználat, a tárgyformálás módja, a léptékváltás lehetősége megannyi izgalmas lehetőséget rejt művész és befogadó számára egyaránt. A kortárs ékszer kapcsán például sok esetben a hordhatóság mint szempont teljesen másod- vagy harmadlagossá válik, s emiatt egy kortárs ékszer sokkal inkább tekinthető műtárgynak, szobornak, objektnek, semmint aktuális divatkiegészítőnek (mindez a tárgy árában is megmutatkozik).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.