Színház

Víziszony

A nép ellensége

Kritika

Antal Bálint, korábban az SZFE, jelenleg az Universität Mozarteum rendező szakos, végzős hallgatója, tavaly az SZFE modellváltásakor történt események hatására cserélte le vizsgadarabját A nép ellenségére, és ősszel maga is aktívan részt vett az egyetemfoglalásban.

A premier (a járvány miatt is) végül idén októberig csúszott, a Freeszfe Egyesület jegyzi a MU Színházban. Az előadás csak finoman aktualizál, mégsem lehet nem melléolvasni az alkotók küzdelmeit a hatalom gépezeteivel. De a darab e nélkül az olvasat nélkül is megállja a helyét.

A nép ellensége Ibsen kevésbé ismert (így kevésbé népszerű) darabja. A kisvárosi orvos, dr. Thomas Stockman rájön, hogy a neki magának is munkát adó fürdő vize fertőző betegséget okoz. Eleinte sokan szeretnék, hogy kiderüljön az igazság, de amikor rájönnek, hogy ennek milyen következményei lennének a meg­élhetésükre nézve, mindenki kihátrál az orvos mögül. Nem is Ibsenről lenne szó, ha a helyzetet – egy tiszta lelkű ember küzd az igazságért és elbukik – nem árnyalná némileg a tény, hogy a városka polgármestere Stockman testvére, Peter, akit kizárólag a gazdasági szempontok érdekelnek. Ráadásul a testvérek között feszül egy régi vita is: kinek mekkora szerepe volt a fürdő létrehozásában.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.