Vannak olyanok a capitoliumi zavargások résztvevői közül, akik nem fogadták el az elnöki kegyelmet

  • narancs.hu
  • 2025. január 26.

Külpol

"Megtörtént. Megcsináltam azokat a dolgokat" – érvelt a haditengerészet veteránja, miért nem kéri a Trump által felkínált kegyelmet.

capitoliumi zavargások újabb résztvevője utasította vissza Donald Trump elnöki kegyelmét – írja a Guardian nyomán a 444. Mint ismert, Donald Trump beiktatása után kegyelmet adott az ostromban résztvevők jelentős részének, közel 1600 gyanúsítottnak, vádlottnak és elítéltnek.

Ez majdnem olyan, mintha [Trump] azt mondaná, hogy ez az egész nem történt meg. Pedig megtörtént. Megcsináltam azokat a dolgokat, és nem voltak megbocsáthatók”

– mondta egy interjúban Jason Riddle, az amerikai haditengerészet veteránja. „Nem akarom a kegyelmet” – mondta Riddle, aki a bírósági iratok szerint 2021. január 6-án behatolt az amerikai szenátus egyik képviselőjének irodájába, megivott egy üveg bort, ellopott egy könyvet és kárt okozott a Capitoliumban.

Riddle nincs egyedül, rajta kívül egy másik gyanúsítottról, Pamela Hemphillről is úgy tudni, hogy visszautasította a kegyelmet. „A kegyelem elfogadása csak sértené a capitoliumi rendőröket, a jogállamiságot és természetesen a nemzetünket” – mondta Hemphill a héten a BBC-nek. Szerinte „a kegyelem elfogadása csak hozzájárulna a ködösítéshez és a hamis narratívához”.

2021. január 6-án Donald Trump hívei megostromolták a washingtoni Capitoliumot Joe Biden 2020-as elnökválasztási győzelmének megsemmisítését követelve. Trump órákon át tétlenül nézte a zavargásokról szóló tudósításokat a Fehér Ház ebédlőjében, és  ragaszkodott hozzá, hogy a választást elcsalták, de erről semmilyen bizonyíték nem került elő.

Az igazságügyi minisztérium január elején közzétett adatai szerint 1583 ember ellen emeltek vádat a zavargással kapcsolatos bűncselekményekkel kapcsolatban, így feltehetően most ők, közel 1600-an kaptak kegyelmet. Közülük több mint 600-at vádoltak meg a rendfenntartó erők megtámadásával, ellenállással vagy akadályozással, körülbelül 175 embert halálos vagy veszélyes fegyver használatával vagy súlyos testi sértéssel. A Capitoliumot védő rendőröket fémbotokkal, deszkákkal, zászlórudakkal, tűzoltókészülékkel és paprikaspray-vel támadták meg.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Elena Ferrante hatására sokkal bátrabbak lettek a női írók

  • Tönkő Vera

Elena Ferrantét gyakran kérdezik arról, kik gyakorolták rá a legnagyobb irodalmi hatást. Ilyenkor elmeséli, hogy 12–13 évesen meg volt róla győződve, hogy egy jó könyvnek csakis férfi lehet a főszereplője. És ez lehangolta. Idézzük fel Tönkő Vera cikkét a Ferrante-hatásról.