A CIA szerint 2-4 ezer orosz katonát öltek meg eddig Ukrajnában

  • narancs.hu
  • 2022. március 8.

Külpol

És 13-14 ezer oroszt tartóztattak le Oroszországban, mert tiltakoztak az ukrajnai háború ellen.

2-4000 orosz katona vesztette életét az ukrajnai invázióban – közölte William Burns, a CIA vezetője. 

Az amerikai hírszerzés "intenzíven" megosztja értesüléseit az ukránokkal – mondta el William Burns a CIA igazgatója, az USA egykori moszkvai nagykövete. A hírszerzés helyzetértékelése szerint azt nem tartja valószínűnek, hogy Putyin visszakozna, de azt se látja, hogyan tudná megvalósítani hangoztatott célját, Volodimir Zelenszkij elnök megbuktatását és egy oroszbarát bábkormány kinevezését.

Az amerikai képviselőház hírszerzési bizottsága előtt azt mondta, hogy Oroszországban "körülbelül 13-14 ezer" orosz állampolgárt tartóztattak le, mert tiltakoztak az ukrajnai inváziója ellen. Burns szerint a Putyin orosz elnökkel szembeni jelenlegi ellenállás az orosz állampolgárok körében "nem kis dolog", de megjegyezte, hogy az állami média túlsúlya megnehezíti a népi ellenvélemény gyors kialakulását.

"Putyin most dühös és frusztrált. Valószínúleg a polgári áldozatokra tekintet nélkül megpróbálja bedarálni az ukrán hadsereget. De azt nem látom, hogy mi a végjáték" – mondta, hozzátéve, hogy "csúnya pár hét előtt állunk".

Bár az oroszok északról érkező fő hadoszlopa napok óta áll, az Egyesült Államok kedden arról számolt be, hogy az ukrán fővárostól északkeletre egy újabb orosz vonal nyomul Kijev felé. Egy magas rangú amerikai védelmi tisztviselő szerint az oroszok "északkelet felől próbálnak Kijev felé előrenyomulni". A Pentagon becslései szerint körülbelül 60 km-re vannak a várostól. A Pentagon tisztségviselője szerint az oroszok "frusztráltan érkeznek északról", ahol az ukrán ellenállás, valamint a logisztikai és ellátási problémák miatt már napok óta nem nagyon haladnak előre.

A Spiegel arról ír, hogy az amerikai hírszerzés szakértői úgy vélik, Putyint az ukrajnai kudarcok és a nemzetközi szankciók okozta gazdasági nehézségek sem tántorítják el terveitől. Ehelyett fokozhatja az Ukrajna elleni támadást – idézi a német lap Avril Hainest, a nemzeti hírszerzés igazgatóját, aki a képviselőház előtt a globális fenyegetettségi helyzetről tartott meghallgatáson beszélt minderről.

(The Guardian, Der Spiegel)

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.