A Fidesz tartózkodott, amikor az EP a Navalnij haláláról szóló állásfoglalásról szavazott

  • narancs.hu
  • 2024. február 29.

Külpol

Az Ukrajnát támogató közös nyilatkozatra pedig nemmel szavaztak.

Két állásfoglalást is elfogadott az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban az Európai Parlament, az egyikben Alekszej Navalnij haláláról és az orosz ellenzékről volt szó, a másikban pedig Ukrajna támogatásáról. A Fidesz képviselői egyik javaslatot sem támogatták – írja a hvg.hu.

Navalnij meggyilkolása újabb jele a fokozódó és rendszerszintű elnyomásnak Oroszországban, és Vlagyimir Putyint felelősségre kell vonni ezért

– jelentették ki az EP-képviselők, hozzátéve, hogy teljes mértékben támogatják Julia Navalnaja eltökélt szándékát, hogy folytassa férje munkáját. Közös állásfoglalásukban azt is jelezték, hogy független és átlátható nemzetközi vizsgálatot követelnek Navalnij halálának körülményeivel kapcsolatban. A képviselők, továbbá felszólították az EU-t és tagállamait, hogy továbbra is mutassanak töretlen szolidaritást, és támogassák aktívan a független orosz civil társadalmat és a demokratikus ellenzéket.

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, a Fidesz képviselői nem vettek részt szerdán az EP plenáris ülésén, amikor Julia Navalnaja szólalt fel. A képviselők közös az állásfoglalást 506 igen szavazattal, 9 ellenében és 32 tartózkodással fogadták el,

a csütörtök déli szavazási fordulókban hat fideszes képviselő vett részt, akik közül négyen tartózkodtak ennél a határozatnál, ketten pedig semmilyen gombot nem nyomtak meg.

Gál Kinga fideszes EP-képviselő szerdai felszólalásában egyébként kifejezte együttérzését a gyászoló család tagjaival és egyetértett azzal, hogy ki kell vizsgálni a Alekszej Navalnij halálának körülményeit.

Egy másik állásfoglalásban azt rögzítették a képviselők, hogy az EU-nak minden szükséges eszközzel támogatnia kell Ukrajnát, hogy Kijev megnyerje az Oroszországgal szembeni háborút. Rámutatnak, a fő cél az, hogy Ukrajna megnyerje a háborút, és súlyos következményekre figyelmeztetnek, ha ez nem történik meg. A képviselők szerint más autoriter rezsimek figyelik, hogyan alakul a helyzet, hogy felmérjék saját mozgásterüket az agresszív külpolitika gyakorlására.

Ahhoz, hogy Kijev győzni tudjon, „nem szabadna önkorlátozással visszafogni az Ukrajnának nyújtott katonai segítséget”.

A Parlament megerősíti, hogy az országnak mindent meg kell adni, ami ahhoz szükséges, hogy visszaszerezze a nemzetközileg elismert területe feletti teljes ellenőrzést, továbbá minden EU- és NATO-szövetségesnek évente legalább a GDP 0,25 százalékával kellene támogatnia Ukrajnát katonailag – vélik az EP-képviselők, akik arra is felszólítják az uniós országokat, hogy haladéktalanul kezdjenek párbeszédet a védelmi vállalatokkal, hogy biztosítsák a lőszerek, lövedékek és rakéták fokozott gyártását és szállítását Ukrajnának, amit más harmadik országok megrendeléseivel szemben előnyben kellene részesíteni. Emellett felszólították az amerikai képviselőházat, hogy további késedelem nélkül fogadja el az Ukrajnának szánt, régóta elakadt katonai segélycsomagot.

Ezt az állásfoglalást 451 igen szavazattal, 46 ellenében és 49 tartózkodás mellett fogadták el – a fideszesek a dokumentum ellen szavaztak.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Ozzy, akit először Johnnak neveztek el

Elsősorban a bulvársajtónak köszönhető, hogy az elmúlt harminc évben Ozzy Osbourne nevét Magyarországon is szinte mindenki ismerte – azok is, akik életükben nem voltak rockkoncerten. A hetvenes évek elején azonban hiába jutott a Black Sabbath elég hamar a csúcsra, a magyar sajtó nem vett róla tudomást.

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.