A Fidesz tartózkodott, amikor az EP a Navalnij haláláról szóló állásfoglalásról szavazott

  • narancs.hu
  • 2024. február 29.

Külpol

Az Ukrajnát támogató közös nyilatkozatra pedig nemmel szavaztak.

Két állásfoglalást is elfogadott az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban az Európai Parlament, az egyikben Alekszej Navalnij haláláról és az orosz ellenzékről volt szó, a másikban pedig Ukrajna támogatásáról. A Fidesz képviselői egyik javaslatot sem támogatták – írja a hvg.hu.

Navalnij meggyilkolása újabb jele a fokozódó és rendszerszintű elnyomásnak Oroszországban, és Vlagyimir Putyint felelősségre kell vonni ezért

– jelentették ki az EP-képviselők, hozzátéve, hogy teljes mértékben támogatják Julia Navalnaja eltökélt szándékát, hogy folytassa férje munkáját. Közös állásfoglalásukban azt is jelezték, hogy független és átlátható nemzetközi vizsgálatot követelnek Navalnij halálának körülményeivel kapcsolatban. A képviselők, továbbá felszólították az EU-t és tagállamait, hogy továbbra is mutassanak töretlen szolidaritást, és támogassák aktívan a független orosz civil társadalmat és a demokratikus ellenzéket.

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, a Fidesz képviselői nem vettek részt szerdán az EP plenáris ülésén, amikor Julia Navalnaja szólalt fel. A képviselők közös az állásfoglalást 506 igen szavazattal, 9 ellenében és 32 tartózkodással fogadták el,

a csütörtök déli szavazási fordulókban hat fideszes képviselő vett részt, akik közül négyen tartózkodtak ennél a határozatnál, ketten pedig semmilyen gombot nem nyomtak meg.

Gál Kinga fideszes EP-képviselő szerdai felszólalásában egyébként kifejezte együttérzését a gyászoló család tagjaival és egyetértett azzal, hogy ki kell vizsgálni a Alekszej Navalnij halálának körülményeit.

Egy másik állásfoglalásban azt rögzítették a képviselők, hogy az EU-nak minden szükséges eszközzel támogatnia kell Ukrajnát, hogy Kijev megnyerje az Oroszországgal szembeni háborút. Rámutatnak, a fő cél az, hogy Ukrajna megnyerje a háborút, és súlyos következményekre figyelmeztetnek, ha ez nem történik meg. A képviselők szerint más autoriter rezsimek figyelik, hogyan alakul a helyzet, hogy felmérjék saját mozgásterüket az agresszív külpolitika gyakorlására.

Ahhoz, hogy Kijev győzni tudjon, „nem szabadna önkorlátozással visszafogni az Ukrajnának nyújtott katonai segítséget”.

A Parlament megerősíti, hogy az országnak mindent meg kell adni, ami ahhoz szükséges, hogy visszaszerezze a nemzetközileg elismert területe feletti teljes ellenőrzést, továbbá minden EU- és NATO-szövetségesnek évente legalább a GDP 0,25 százalékával kellene támogatnia Ukrajnát katonailag – vélik az EP-képviselők, akik arra is felszólítják az uniós országokat, hogy haladéktalanul kezdjenek párbeszédet a védelmi vállalatokkal, hogy biztosítsák a lőszerek, lövedékek és rakéták fokozott gyártását és szállítását Ukrajnának, amit más harmadik országok megrendeléseivel szemben előnyben kellene részesíteni. Emellett felszólították az amerikai képviselőházat, hogy további késedelem nélkül fogadja el az Ukrajnának szánt, régóta elakadt katonai segélycsomagot.

Ezt az állásfoglalást 451 igen szavazattal, 46 ellenében és 49 tartózkodás mellett fogadták el – a fideszesek a dokumentum ellen szavaztak.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Megvenné Grönlandot Donald Trump

  • narancs.hu
Még hivatalba sem lépett a megválaszott elnök, de máris megfogalmazta, milyen fontos lenne az Egyesült Államok számára megszerezni a Dániához tartozó szigetet.