A Fidesz tartózkodott, amikor az EP a Navalnij haláláról szóló állásfoglalásról szavazott

  • narancs.hu
  • 2024. február 29.

Külpol

Az Ukrajnát támogató közös nyilatkozatra pedig nemmel szavaztak.

Két állásfoglalást is elfogadott az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban az Európai Parlament, az egyikben Alekszej Navalnij haláláról és az orosz ellenzékről volt szó, a másikban pedig Ukrajna támogatásáról. A Fidesz képviselői egyik javaslatot sem támogatták – írja a hvg.hu.

Navalnij meggyilkolása újabb jele a fokozódó és rendszerszintű elnyomásnak Oroszországban, és Vlagyimir Putyint felelősségre kell vonni ezért

– jelentették ki az EP-képviselők, hozzátéve, hogy teljes mértékben támogatják Julia Navalnaja eltökélt szándékát, hogy folytassa férje munkáját. Közös állásfoglalásukban azt is jelezték, hogy független és átlátható nemzetközi vizsgálatot követelnek Navalnij halálának körülményeivel kapcsolatban. A képviselők, továbbá felszólították az EU-t és tagállamait, hogy továbbra is mutassanak töretlen szolidaritást, és támogassák aktívan a független orosz civil társadalmat és a demokratikus ellenzéket.

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, a Fidesz képviselői nem vettek részt szerdán az EP plenáris ülésén, amikor Julia Navalnaja szólalt fel. A képviselők közös az állásfoglalást 506 igen szavazattal, 9 ellenében és 32 tartózkodással fogadták el,

a csütörtök déli szavazási fordulókban hat fideszes képviselő vett részt, akik közül négyen tartózkodtak ennél a határozatnál, ketten pedig semmilyen gombot nem nyomtak meg.

Gál Kinga fideszes EP-képviselő szerdai felszólalásában egyébként kifejezte együttérzését a gyászoló család tagjaival és egyetértett azzal, hogy ki kell vizsgálni a Alekszej Navalnij halálának körülményeit.

Egy másik állásfoglalásban azt rögzítették a képviselők, hogy az EU-nak minden szükséges eszközzel támogatnia kell Ukrajnát, hogy Kijev megnyerje az Oroszországgal szembeni háborút. Rámutatnak, a fő cél az, hogy Ukrajna megnyerje a háborút, és súlyos következményekre figyelmeztetnek, ha ez nem történik meg. A képviselők szerint más autoriter rezsimek figyelik, hogyan alakul a helyzet, hogy felmérjék saját mozgásterüket az agresszív külpolitika gyakorlására.

Ahhoz, hogy Kijev győzni tudjon, „nem szabadna önkorlátozással visszafogni az Ukrajnának nyújtott katonai segítséget”.

A Parlament megerősíti, hogy az országnak mindent meg kell adni, ami ahhoz szükséges, hogy visszaszerezze a nemzetközileg elismert területe feletti teljes ellenőrzést, továbbá minden EU- és NATO-szövetségesnek évente legalább a GDP 0,25 százalékával kellene támogatnia Ukrajnát katonailag – vélik az EP-képviselők, akik arra is felszólítják az uniós országokat, hogy haladéktalanul kezdjenek párbeszédet a védelmi vállalatokkal, hogy biztosítsák a lőszerek, lövedékek és rakéták fokozott gyártását és szállítását Ukrajnának, amit más harmadik országok megrendeléseivel szemben előnyben kellene részesíteni. Emellett felszólították az amerikai képviselőházat, hogy további késedelem nélkül fogadja el az Ukrajnának szánt, régóta elakadt katonai segélycsomagot.

Ezt az állásfoglalást 451 igen szavazattal, 46 ellenében és 49 tartózkodás mellett fogadták el – a fideszesek a dokumentum ellen szavaztak.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.

„Sorok kígyóznak”

A színházi rendezés mellett foglalkozik képzőművészettel, irodalommal, filmkészítéssel. A kijivi alkotó egészen 2013-ig sokszor dolgozott magyarországi színházakban rendezőként és – főképp Vidnyánszky Attila rendezéseiben – díszlettervezőként. Aztán visszatért hazájába, a háború kitörése is ott érte. Az ukrajnai színházi állapotokról kérdeztük.

Mindent a 25-re

Az Orbán-kormány továbbra is töretlen lelkesedéssel várja az új amerikai kormányzat hivatalba lépését. Pedig ez nemigen fogja segíteni a 2025-ös magyar költségvetés kulcsfontosságú sarokszámainak teljesülését.