A háborús Ukrajna a harmadik tél előtt

A legkeményebb

Külpol

Legkeményebb tele elé néz Ukrajna: az energiahálózat jelentős része sérült vagy működésképtelen, több millióan – ezen belül a frontvonal közelében majdnem egymillióan – szorulnak közvetlen vagy közvetett támogatásra. Az ENSZ által kalkulált szükséges forrásnak kevesebb, mint a fele jött össze szeptember végére.

„Ez a tél lesz az elmúlt három év legkeményebb tele” – mondta Olekszandr Breht, az ukrán villamosenergia-szolgáltató vállalat, az Ukrenergo ideiglenesen kinevezett igazgatója október végén a sajtónak. Nem ijesztgetni akart. 2022-ben a háború első telét könnyen át lehetett vészelni, hiszen amikor megindultak az orosz csapatok, már február volt. Tavaly az amiatti lelkesedés, hogy visszaszorították a megszállókat, sokat számított, berregtek a generátorok, nem mellesleg szokatlanul enyhe volt a tél. Az idén azonban már tavasszal tudni lehetett, hogy extrém kihívásokkal kell szembenézni – és azóta csak romlott a helyzet.

Az orosz rakéták és drónok folyamatosan támadták és pusztították az ukrajnai erőműveket, az energia előállításához és szállításához, szolgáltatásához szükséges infrastruktúrát. Az idén több mint négyszáz ilyen támadás érte a hálózatot, csak augusztus 26-án több mint 120 rakéta vagy drón irányult ezekre, és egy részük célba is talált. Hiába álltak neki gőzerővel a helyreállításnak, nem lehet mindent újjáépíteni vagy kijavítani. Az energiaellátást biztosító infrastruktúra 60 százalékban sérült, megsemmisült. Október végén azzal számolt az Ukrenergo, hogy az ország ellátáshoz szükséges 18 gigawatthoz képest jó, ha 12–13 gigawattnyi kapacitást fel tud majd mutatni a rendszer. A hiányt importból kell pótolni, de így is megszorítások várhatók.

A számítás azzal kalkulált, hogy nem lesz több rombolás, ám ez nem jött össze. November 17-én az orosz haderő nagy erejű támadást hajtott végre, amely nem kímélte az energiahálózatot. Ennek következtében a múlt hétvégén szakaszos, tervezett áramszünetet kellett bevezetni: reggel nyolc és este tíz között tervezett áramkimaradások voltak országszerte, emiatt sok helyen egyebek közt fűtés nélkül maradtak az emberek.

Meleg helyzet

A generátor alapfelszerelés. A nagy, autónyi méretűek az utcán vannak, a kisebbek akár az üzletben is elférnek. Jól néznek ki, van sárga és piros is, utóbbi stílusosan a KFC előtt, a zöld pedig egész jól illik a gyógyszertár színvilágához. Szerte Lviv belvárosában be vannak készítve, az ékszerüzlet volt az egyetlen, ahol furcsán hatott a jelenléte. A vitrinben sorakoztak a csillogó gyűrűk, karkötők és fülbevalók, nyitás előtt akkurátusan végigsuvickolta az eladó az üvegfelületeket, a generátor meg ott pihent a vitrin­asztal alatt.

 
Élni Lvivben
Fotó: Sióréti Gábor 

 

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.