A háborús Ukrajna a harmadik tél előtt

A legkeményebb

Külpol

Legkeményebb tele elé néz Ukrajna: az energiahálózat jelentős része sérült vagy működésképtelen, több millióan – ezen belül a frontvonal közelében majdnem egymillióan – szorulnak közvetlen vagy közvetett támogatásra. Az ENSZ által kalkulált szükséges forrásnak kevesebb, mint a fele jött össze szeptember végére.

„Ez a tél lesz az elmúlt három év legkeményebb tele” – mondta Olekszandr Breht, az ukrán villamosenergia-szolgáltató vállalat, az Ukrenergo ideiglenesen kinevezett igazgatója október végén a sajtónak. Nem ijesztgetni akart. 2022-ben a háború első telét könnyen át lehetett vészelni, hiszen amikor megindultak az orosz csapatok, már február volt. Tavaly az amiatti lelkesedés, hogy visszaszorították a megszállókat, sokat számított, berregtek a generátorok, nem mellesleg szokatlanul enyhe volt a tél. Az idén azonban már tavasszal tudni lehetett, hogy extrém kihívásokkal kell szembenézni – és azóta csak romlott a helyzet.

Az orosz rakéták és drónok folyamatosan támadták és pusztították az ukrajnai erőműveket, az energia előállításához és szállításához, szolgáltatásához szükséges infrastruktúrát. Az idén több mint négyszáz ilyen támadás érte a hálózatot, csak augusztus 26-án több mint 120 rakéta vagy drón irányult ezekre, és egy részük célba is talált. Hiába álltak neki gőzerővel a helyreállításnak, nem lehet mindent újjáépíteni vagy kijavítani. Az energiaellátást biztosító infrastruktúra 60 százalékban sérült, megsemmisült. Október végén azzal számolt az Ukrenergo, hogy az ország ellátáshoz szükséges 18 gigawatthoz képest jó, ha 12–13 gigawattnyi kapacitást fel tud majd mutatni a rendszer. A hiányt importból kell pótolni, de így is megszorítások várhatók.

A számítás azzal kalkulált, hogy nem lesz több rombolás, ám ez nem jött össze. November 17-én az orosz haderő nagy erejű támadást hajtott végre, amely nem kímélte az energiahálózatot. Ennek következtében a múlt hétvégén szakaszos, tervezett áramszünetet kellett bevezetni: reggel nyolc és este tíz között tervezett áramkimaradások voltak országszerte, emiatt sok helyen egyebek közt fűtés nélkül maradtak az emberek.

Meleg helyzet

A generátor alapfelszerelés. A nagy, autónyi méretűek az utcán vannak, a kisebbek akár az üzletben is elférnek. Jól néznek ki, van sárga és piros is, utóbbi stílusosan a KFC előtt, a zöld pedig egész jól illik a gyógyszertár színvilágához. Szerte Lviv belvárosában be vannak készítve, az ékszerüzlet volt az egyetlen, ahol furcsán hatott a jelenléte. A vitrinben sorakoztak a csillogó gyűrűk, karkötők és fülbevalók, nyitás előtt akkurátusan végigsuvickolta az eladó az üvegfelületeket, a generátor meg ott pihent a vitrin­asztal alatt.

 
Élni Lvivben
Fotó: Sióréti Gábor 

 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."