A háborús Ukrajna a harmadik tél előtt

A legkeményebb

Külpol

Legkeményebb tele elé néz Ukrajna: az energiahálózat jelentős része sérült vagy működésképtelen, több millióan – ezen belül a frontvonal közelében majdnem egymillióan – szorulnak közvetlen vagy közvetett támogatásra. Az ENSZ által kalkulált szükséges forrásnak kevesebb, mint a fele jött össze szeptember végére.

„Ez a tél lesz az elmúlt három év legkeményebb tele” – mondta Olekszandr Breht, az ukrán villamosenergia-szolgáltató vállalat, az Ukrenergo ideiglenesen kinevezett igazgatója október végén a sajtónak. Nem ijesztgetni akart. 2022-ben a háború első telét könnyen át lehetett vészelni, hiszen amikor megindultak az orosz csapatok, már február volt. Tavaly az amiatti lelkesedés, hogy visszaszorították a megszállókat, sokat számított, berregtek a generátorok, nem mellesleg szokatlanul enyhe volt a tél. Az idén azonban már tavasszal tudni lehetett, hogy extrém kihívásokkal kell szembenézni – és azóta csak romlott a helyzet.

Az orosz rakéták és drónok folyamatosan támadták és pusztították az ukrajnai erőműveket, az energia előállításához és szállításához, szolgáltatásához szükséges infrastruktúrát. Az idén több mint négyszáz ilyen támadás érte a hálózatot, csak augusztus 26-án több mint 120 rakéta vagy drón irányult ezekre, és egy részük célba is talált. Hiába álltak neki gőzerővel a helyreállításnak, nem lehet mindent újjáépíteni vagy kijavítani. Az energiaellátást biztosító infrastruktúra 60 százalékban sérült, megsemmisült. Október végén azzal számolt az Ukrenergo, hogy az ország ellátáshoz szükséges 18 gigawatthoz képest jó, ha 12–13 gigawattnyi kapacitást fel tud majd mutatni a rendszer. A hiányt importból kell pótolni, de így is megszorítások várhatók.

A számítás azzal kalkulált, hogy nem lesz több rombolás, ám ez nem jött össze. November 17-én az orosz haderő nagy erejű támadást hajtott végre, amely nem kímélte az energiahálózatot. Ennek következtében a múlt hétvégén szakaszos, tervezett áramszünetet kellett bevezetni: reggel nyolc és este tíz között tervezett áramkimaradások voltak országszerte, emiatt sok helyen egyebek közt fűtés nélkül maradtak az emberek.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Különbség

Izrael 1948-as megalakulásakor több mint 700 ezer palesztin hagyta el korábbi lakóhelyét, hazáját – többnyire elüldözték őket az ENSZ jóváhagyása értelmében születő új állam területét csak harcok árán biztosítani képes fegyveres erők. Mindkét oldalon történtek súlyos atrocitások.

Bukott diák

Lehet fanyalogni, sőt, tulajdonképpen ildomos is. Aki nem fanyalog, az talán nem is tartható komoly befogadónak, mintha nem lenne ízlése, s éppen ezért az értékítéletei sem méltók arra, hogy figyelembe vegyük azokat. Mégis, a fanyalgás negatív cselekedetnek számít, s a fanyalgó amolyan ünneprontónak, ízetlenkedőnek, tulajdonképpen egy igazi faszkalapnak.

Kiterítenek úgyis?

Kietlen vidék fogad, vörös szikla és homok mindenfelé, és csak később derül ki, hogy a kezdés előtt a közönséggel kokettáló figura maga az ifjú Galileo Galilei. Innentől minden jelként működik Polgár Csaba rendezésében.

Vár a MÁV

Az anyázás azok közé a kivételesen sértő gesztusok közé tartozik, amely sokak szerint azonnali megtorlást követel. Ám ha abból indulunk ki, hogy hányan anyáznak csak a városi közlekedésben, már nem is akkora sértés ez.

Üvegtigrisek viadala

A Ruszt József alapította zala­egerszegi színház jelenlegi korszakában nem csak földrajzilag esik távol az országos színházi nyilvánosságtól. A megyén kívül ritkán jutnak el vendégjátékokra, és az előadásaik sem vonzzák a városon kívüli nézőket, pedig a 2010 óta tartó, Besenczi Árpád nevével fémjelzett korszakban sem volt ez mindig így.

Állandósult betartás

Az októberi váltás óta sem alpolgármestert, sem bizottságokat nem sikerült választani Orosházán. Nincs megegyezés a szervezeti és működési szabályzat kapcsán sem. Az alaphelyzet máshonnan is ismerős: az ellenzéki polgármester mögött nincs testületi többség.

„Madár se száll az udvarra”

Busz csak ritkán jár a kétszáznegyven lelkes Rakacaszendre, sok ottani iskolás ezért hamar lemorzsolódik. A többség közmunkából él, a jövő kilátástalan a fiatalok számára. Egy felzárkóztatással foglalkozó civil szervezet próbálja kimozdítani a helyieket a reményvesztett hétköznapokból.

Elcsatolt falvak

Az újságból tudták meg hat község lakói és helyi vezetői Csongrád-Csanád megyében, hogy az 1-es választó­kerületből várhatóan átrakják őket a 2-esbe, illetve a 4-esbe. A hat településen a szavazók többsége kormánypárti volt 2022-ben. Eddig ellenzéki többségű választókerületben voltak. És közben megjött a Tisza Párt is.

Bekerítik a várost

A Fidesz átlátszó módszerekkel próbálja bebiztosítani a NER 2026 utáni fennmaradását. Az így elért jogtalan előnyszerzés akkor bizonyul meghatározónak, ha tényleg lesz tétje a 2026-os választásnak.