A legtöbb uniós tagállam szerint fel kell lépni a nők elleni erőszakkal szemben

  • narancs.hu
  • 2019. november 28.

Külpol

A Fidesz képviselői nem így látják.

A nők elleni erőszak megállítása érdekében a témába vágó isztambuli egyezmény ratifikálására szólított fel minden uniós tagállamot az Európai Parlament csütörtökön.

Az 500 szavazattal, 91 ellenszavazat és 50 tartózkodás mellett elfogadott, nem kötelező erejű állásfoglalásban az EP-képviselők felszólították a tagállami szakminisztereket tömörítő tanácsot, hogy sürgősen zárja le a nők elleni erőszak megelőzéséről és felszámolásáról szóló isztambuli egyezmény uniós ratifikációs folyamatát - derül ki a strasbourgi plenáris ülésről kiadott EP-közleményből. Az Index beszámolója szerint a Fidesz képviselői tartózkodtak a szavazáson.

Magyarországon a nőknél az egyik leggyakoribb halálozási ok a családon belüli erőszak

Hetente egy nő hal meg Magyarországon bántalmazás miatt, nagyjából minden ötödik nő bántalmazott. Megdöbbentően gyakori a nők elleni erőszak, nagyjából minden ötödik nő bántalmazott Magyarországon - mondta Kalamár Hajnalka klinikai szakpszichológus az M1 vasárnap reggeli műsorában. A szakpszichológus megjegyezte, sokaknak kényelmetlen erről a kérdésről beszélni, így az áldozatok nagy része nem mondja el, mi történt vele.

Az Európai Parlament késedelem nélküli ratifikációra szólította fel azt a hét tagországot - Magyarországot, Bulgáriát, Csehországot, Litvániát, Lettországot, Szlovákiát és az Egyesült Királyságot -, amelyek még nem fogadták el az egyezményt.

A képviselők felkérték az Európai Bizottságot, hogy az unió következő, úgynevezett Európai Társadalmi Nem Stratégiájában helyezzen kiemelt hangsúlyt a nemi alapú erőszak elleni fellépésre. Arra is kérték az uniós bizottságot, hogy nyújtson be a nemen alapuló erőszak minden formájára - az online zaklatásra és erőszakra is - kiterjedő előterjesztést, és javasolja, hogy a nők elleni erőszakot vegyék fel a bűncselekményként kezelt tettek sorába.

Az Európa Tanács nők elleni erőszak megelőzéséről és felszámolásáról szóló egyezményét, az isztambuli egyezményt 2011-ben fogadták el, az Európai Unió pedig 2017 júniusában írta alá. Ez az első ilyen jellegű nemzetközi megállapodás a nők védelmében. Az azt ratifikáló államoknak átfogó, jogilag kötelező érvényű normákat kell követniük a nemen alapuló erőszak megelőzésére, az áldozatok védelmére és az elkövetők megbüntetésére.

Az uniós alapjogi ügynökség 2014-es felmérése szerint az unióban minden harmadik nő fizikai és, vagy szexuális erőszak áldozatává válik 15 éves kora után. A nők 55 százalékának kell szembenéznie valamilyenfajta szexuális zaklatással. Húszból egy nőt megerőszakolnak - derült ki az uniós parlament közleményéből.

(MTI)

Figyelmébe ajánljuk