A magyar kormány újságok elleni fellépésre szólítja fel Szlovéniát

  • Keller-Alánt Ákos
  • 2019. április 5.

Külpol

Példátlan diplomáciai levélben kéri a magyar kormány Szlovéniát, hogy akadályozzák meg, hogy a jövőben Orbánról karikatúra jelenjen meg.

Egészen elképesztő eseményről számol be a Mladina, mely rendkívüli címlapján ismét Magyarországgal foglalkozik. Ahogy arról a Narancs.hu (és nyomában sok más hazai portál is) beszámolt, a szlovén hetilap március végén olyan címlappal jelent meg, mely Orbán Viktort náci vezérként ábrázolta, miközben hozzá dörgölőztek a szlovén szélsőjobboldali párt, az SDS vezetői.

A címlap és a magyarországi helyzetet elemző írás ellen azonnal tiltakozott a ljubljanai magyar nagykövet. Szilágyiné Bátorfi Edit szerint a címlap „minden határt átlépett, felháborító és sajnálatos”. Az olvasói levélre a Mladina szerkesztősége szatirikusan reagált: elkészítették a borító alternatív változatát, melyen Orbán immár virággal a kezében, szivárványos zászló alatt vonul szlovén barátaival.

false

 

Fotó: Mladina

A történet azonban itt nem ért véget. Ahogy a Mladina diplomáciai forrásokból megtudta, a nagykövet nem csupán levelet írt a szerkesztőségnek, de diplomáciai jegyzéket is (note verbale) átadott a szlovén Külügyminisztériumnak. Ebben a levélben Szilágyiné Bátorfi Edit arról ír, hogy a Mladina karikatúrája átlépi a sajtó- és a szólásszabadság határait, és rontja a két ország amúgy kiváló kapcsolatát. A ljubljanai Magyar Nagykövetség ezért tiltakozik a szlovén Külügyminisztériumnál, és

arra kéri a szlovén kormányt, hogy a jövőben akadályozza meg, hogy hasonló eset megtörténjen az országban.

Azt, hogy milyen módon kellene megakadályoznia nyugati szomszédunknak, hogy ismét megjelenjen egy Orbánt ábrázoló karikatúra, már nem részletezi a nagykövet asszony.

A Mladina úgy tudja, a szlovén külügy válaszolt a tiltakozásra. A minisztérium kiállt a sajtó- és szólásszabadság mellett, és közölte, a kormánynak nem áll szándékában beleszólni abba, hogy mi jelenik meg a lapokban, hogy a szerkesztőségeknél ki dolgozik, ahogy a maga részéről az újságok tartalmát sem értékeli.

A diplomáciában szokatlan hangvételű és tartalmú levél természetesen megdöbbenést és felháborodást váltott ki Szlovéniában. A Mladina ezen a héten két cikkben is a diplomáciai jegyzékkel foglalkozik, címlapján pedig rendhagyó módon annak szövegét közli.

false

 

Fotó: Mladina

A lap szerkesztőségi cikkében azt írja, hogy a magyar kormány (mely Szlovénia szövetségese a NATO-ban és az EU-ban) sorai a múlt egy egészen sötét időszakát idézik, ugyanakkor leleplezik a magyar hatóságok és a nagykövet valódi természetét. A levél a lap szerint tisztán megmutatja mi zajlik a szomszédjában. „Szégyen, hogy az Európai Néppárt képtelen volt kizárni a Fideszt”, írják és azt írják, hogy a levél a bizonyítéka annak, hogy milyen súlyos a helyzet Magyarországon, és ezzel valamit kezdenie kell Európának.

„Egy ország, amely fel mer szólítani egy másik kormányt, hogy lépjen fel újságírók ellen, komoly biztonsági fenyegetést jelent az egész régióra.”

A lap szerint a magyar kormány már akkor beavatkozott a szlovén belpolitikába, mikor Orbánhoz közeli emberek anyagilag is kisegítették a Janez Janša vezette szélsőjobboldali pártot, az SDS-t és bevásárolták magukat a helyi médiába (erről korábban többször is írt a Magyar Narancs) A cikk felidézi, hogy a határon túli magyarok könnyen juthatnak magyar állampolgársághoz, és hogy magyarok építenek stadiont és labdarúgó akadémiát a muravidéki Lendván. Egy fotót is közölnek, melyen Szilágyiné nagykövet asszony egy Nagy-Magyarország térkép előtt pózol – ezen Muravidék Magyarország része. (Cikkünk eredeti verziójában véletlenül Muraközt írtunk Muravidék helyett, elnézést a tévesésért.)

Szilágyiné Bátrofi Edit és a Nagy-Magyarország

Szilágyiné Bátrofi Edit és a Nagy-Magyarország

 

A Mladina emellett egy négyoldalas cikket is közöl a levélre reagálva, Az átlépett Rubicon címmel. Ebben idéznek több tapasztalt diplomatát, akik példa nélkülinek nevezik nyelvezetét és tartalmát is. A cikk szerint a karikatúra nagyon érzékeny időpontban és témában találta meg Orbánt, és ez is oka lehet a kormány heves reakciójának (Kovács Zoltán államtitkár cikket is írt a témában). A Mladina felidézi, hogy magyar zsidó szervezetek tiltakoznak a Sorsok Háza megnyitása ellen, mert annak tervezett kiállítása csökkenti a magyarok szerepét a holokausztban. A cikk szerint a kormány újra akarja írni a történelmet például azzal, hogy a kormány szerint a holokauszt a német megszállással kezdődött (nem pedig a jóval korábbi zsidótörvényekkel), de aggodalomra ad okot arra is, hogy a kormány nagyszerű államférfinak állítja be Horthy Miklóst.

Idézik Heisler Andrást a Mazsihisz elnökét, aki szerint a kormány nem antiszemita, de rendszeresen él gyűlöletkeltő eszközökkel, és a Soros-ellenes plakátok mögött mindenki érti az antiszemitizmust. A cikk felidézi Orbán Viktor tavaly március 15-i beszédét, melyben a miniszterelnök klasszikus antiszemita toposzokat használva azt mondta:

„…olyan ellenféllel kell harcolnunk, amely másmilyen, mint mi vagyunk. Nem nyíltsisakos, hanem rejtőzködő, nem egyenes, hanem fortélyos, nem becsületes, hanem alantas, nem nemzeti, hanem nemzetközi, nem a munkában hisz, hanem pénzzel spekulál, nincs saját hazája, mert úgy érzi, övé az egész világ. Nem nagyvonalú, de bosszúálló, és mindig a szívet támadja, különösen, ha az piros, fehér és zöld.”

A cikkben illusztrációként megjelenik a Figyelő tavalyi címlapja, mely Heisler Andrást pénzesőben ábrázolta, a Magyar Narancs 2015-ös, szintén nagy botrányt kavart Orbánt ábrázoló borítója, valamint az Economist karikatúrája is, melyen Orbán Viktor egy maga alá pisilő kiskutya, akit épp kiraknak a Néppártból.

Barátom, Janša

Orbán Viktor komolyan támogatja a szlovén szélsőjobboldal vezérét, Janez Janšát. A magyar adófizetők százmilliói és a NER kulcsfigurái is Janša rendelkezésére állnak, aki még az idén visszakerülhet a hatalomba. A furcsa pénzmozgások miatt a helyi ügyészség már vizsgálódik.

A lap szerint Orbán befolyása egyre nő Szlovéniában. Orbán jó barátja, Janez Janša vezeti az SDS-t, a legnagyobb parlamenti pártot Szlovéniában, a kettős állampolgársággal, a stadion és az akadémia létrehozásával, valamint más anyagi támogatásokkal a helyi magyarokat akarja befolyásolni, a Habony Árpádék által felvásárolt szlovén lapok és televízió – melyek szintén elítélték a Mladina címlapját és rendszeresen Orbánt éltetik – részben már a nagy kormányzati konglomerátum, a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány részei. Ez a befolyás pedig már olyan méretet öltött a cikk szerint, amit ellen a szlovén kormánynak is fel kell lépnie.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”