A Fidesz és az Európai Néppárt - Zöldfülű vasfejűek

  • Szlankó Bálint (Brüszel)
  • 2006. április 6.

Külpol

Az Európai Néppártban a Fidesz a közepesen fontos pártok közé tartozik. Egyedül az új tagállamok közül ad egy-egy alelnököt a pártnak és az európai parlamenti frakciónak.

Február 14-e, kedd, Strasbourg, az Európai Parlament (EP) épülete. A jobbközép Európai Néppárt (ENP) néhány kelet-európai képviselője álldogál izgatottan egy nagy tárgyalóterem előtt. Odabenn percekkel korábban ért véget a frakcióülés, ami eldöntötte, milyen vonalat képviseljen az EP legnagyobb csoportja az elmúlt évek legfontosabb jogszabályáról, a tagállamok közti maradék kereskedelmi korlátozásokat eltörlő ún. szolgáltatási irányelvről tartandó szavazáson. A kelet-európaiak, akik legnagyobb haszonélvezői volnának a szolgáltatási piac teljes liberalizációjának, és ezért végig a direktíva ultraliberális változatát támogatták, a kijelölt irány láttán becsapva érzik magukat. Közös nyilatkozat kiadását tervezgetik, amely elutasítja a néppárt német, osztrák, belga és brit képviselői által az európai szocialistákkal kötött, az irányelvet kiherélő, a kelet-európaiakat a piacról szerintük kizáró paktumot.

"Átvertek minket"

- idézi fel csalódottan az eseményeket egy lett képviselő egy hónappal később. ' csütörtökön végül az irányelv felvizezett változata ellen szavazott, az Európai Néppárt összes kelet-európai tagjával együtt - homlokegyenest szemben a frakcióvonallal. Mint a magyar néppárti delegáció és Szájer József, az ENP frakcióvezető-helyettese és üdvöskéje, a pártestablishment egyik közepesen fajsúlyos tagja is, akit a folyosói pletyka a frakcióvezető, Hans-Gert Pöttering egyik lehetséges utódjaként tart számon. Mindez Szájert, úgy tűnik, nemigen érdekli: a parlamenten belüli nemzeti érdekérvényesítést elismerésre méltóan hűvösen szemlélő delegációvezető a megelőző két napban nekiment saját frakcióján belül annak a kompromisszumos irányelvnek, amit végül a néppárti képviselők mintegy kétharmadával együtt az Európai Parlament megszavazott. Szájer és fegyvertársa, a lengyel Malgorzata Hazlik az egész kelet-európai néppárti blokkot az elutasításra agitálta, szervezkedett, hergelt, nyilatkozott. Még olvasói levelet is írt a The Financial Timesnak, tudva, hogy a brüsszeli buborékban ezzel tudja a leg-inkább felhívni a figyelmet az ügyre.

A szolgáltatási irányelv

csatájának története - kiemelkedő fontossága miatt - jó lehetőséget nyújt arra, hogy megértsük, hogyan működik az ENP, és milyen helyet foglal el benne a Fidesz. A néppárt, az EP legnagyobb frakciója a nemzeti önzés nyomása alatt ugyanis darabokra tört a február 16-i plenáris szavazáson, megmutatva, hogy az unión belül az igazi törésvonalak még az EP-ben sem elsősorban pártok, hanem egyes államok és államcsoportok közt húzódnak. A Fidesz komoly szerepet játszott a törésben: az irányelv ellen szavazott, mert nem tudta érvényesíteni saját vonalát. Ez normális dolog, a nemzeti érdekeket ennyire érintő kérdéseknél rendszeresen előfordul. A vereség pedig nem elsősorban a magyarok vagy általában az újak hibája - noha amikor a többi frakcióval tárgyaló küldöttségbe nem tudtak benyomni egyetlen kelet-európait sem, mintha elaludtak volna egy kicsit.

A néppárt, európai társaihoz hasonlóan, nem igazi párt abban az értelemben, ahogy azt a nemzeti politizálásban megszokhattuk. Kohéziója általában csak addig tart, amíg elő nem kerülnek a fontosabb politikai kérdések. Ekkor - igaz, nem túl gyakran - a nemzeti érdek előtolakszik, a frakciók központja meggyengül, és a hatalom visszaáramlik oda, ahonnan ered: a nemzeti alkotóelemekbe, amelyek saját szempontjaik szerint kezdenek viselkedni. És ha tagállam áll szemben tagállammal, az újak könnyen buknak, hisz kevesen vannak és tapasztalatlanok.

A 13 magyar néppárti képviselő az új tagállamokból a lengyelekkel együtt a legerősebb, noha ez még mindig nem emeli őket az EP-ben a legfontosabbak közé. "Szájerre és Sariusz-Wolskira (Lengyel Néppárt) az újak vezetőiként tekintenek, okos politikusok" - mondja egy néppárti illetékes. A fideszesek fegyelmezettek, 13 szavazatukra egységesen lehet számítani, és keményen dolgoznak. A többi kelet-európai delegáció nem sok vizet zavar, mert nagyon kicsi; a hasonló számú cseheket pedig harsány euroszkepticizmusuk és megbízhatatlanságuk miatt a néppártban nem veszik túl komolyan. Szájer nem tartozik ugyan az EP sztárjai közé, az újak menőbbnek tartott képviselői közt sem említik mindig, de a néppárton belül jó híre van, mint szorgalmas és komoly embernek, aki általában a színfalak mögött, egy stratégiai pártmunkacsoport élén építgeti a frakció politikáját. Szóba került a neve jövőbeli frakcióvezetőként is (noha új és kis országból érkező képviselőként kevesek szerint van komoly esélye, ő maga pedig tagadja, hogy ambicionálná a posztot). "Szájer érti a párt működését, és jó munkát végez" - mondja egy néppárti vezető, aki szerint a magyar képviselőben megvan a szükséges cinizmus ahhoz, hogy hatékony operátor legyen a kiskirályságok és különböző érdekcsoportok tarkította Európai Parlamentben. De az adott kondíciókkal igazán nagy játékossá válni sok időbe telik. A rendszer ismerete és ügyes kihasználása, a szorgalom és a szakmaiság valamelyest ellensúlyozhatja a nyers erő hiányát. A fontos EP-képviselők, még azok is, akik nagy országból jönnek, több ciklus óta vannak Strasbourgban. Ám ez sem garancia a sikerre.

Épp ezért nem érdemes túldramatizálni a kelet-európai delegációk szembefordulását a "hivatalos" néppárti vonallal a szolgáltatási irányelv vitájakor. Néppárti források szerint az irányelv felvizezését elintéző német és francia képviselők körében, köztük a frakcióvezető Hans-Gert Pöttering környezetében ellenszenvet, sőt dühöt váltott ki Szájerék különutas politikája. De ugyanezek a források azt is mondják, hogy ilyesmi máskor is előfordul, a magyar néppártiak pedig korántsem arról híresek, hogy állandóan bajt kevernének. "Lehet, hogy Szájer túl messzire ment. Úgy tűnt, hogy kompromisszumot találtunk ebben a fontos ügyben, és ő ezt aláásta. Emiatt sokan felkapták a vizet, Pöttering is mérges volt. De mindenki megértette, hogy miért tette. És a legfontosabb ez: lehet bajt csinálni, s ezzel az ember még tiszteletet is kivívhat magának - amíg nem túl gyakran teszi. Meggyengült volna emiatt? Nem, nem hiszem. Tudja, hogy hol van a határ" - mondja Ville Itala finn EP-képviselő, a néppárti frakció másik helyettes vezetője. Ezt látszik megerősíteni, hogy röviddel később Szájer és Hazlik fontos szerepet kapott a szolgáltatási irányelvhez kapcsolódó két parlamenti jelentés kidolgozásában. "A magyarok határozottak, és tudják, mit akarnak, de képesek kompromisszumot kötni. Ezzel tiszteletet vívtak ki maguknak a pártban" - mondja egy illetékes. A 25 delegációból álló néppárti frakcióban és az ennél is több csoportra tagolódó EP-ben a képességet a kemény játékra és a kompromisszumra nagy becsben tartják.

A parlamenten kívül

szinte egyáltalán nem létezik a néppárt: a központi pártszervezet jelentéktelen. Kétévente tartott kongresszusai üres frázisokat tartalmazó nyilatkozatokat adnak ki, amiket amúgy sem lehet betartatni. A tagokat - a brit torykat, az északi kereszténydemokratákat, a francia gaulle-istákat, az olasz Berlusconi-pártiakat stb. - óriási távolság választja el, közös ideológia alig-alig van. Bár a 90-es évek közepéig az ENP-nek volt egy többé-kevésbé egységes, németes kereszténydemokrata íze, ez teljesen felhígult a bővítéssel és az olasz politika átalakulásával, a jobboldali populizmus európai megerősödésével. A szervezet sokszínűbb, mint valaha. A párt fel tud mutatni néhány eredményes közös fellépést: az alkotmányozó konventben delegáltjai egységes vonalat képviseltek, és 2004 nyarán kemény nyomulásuk vezetett a jobboldali José Manuel Barroso kinevezéséhez az Európai Bizottság elnöki posztjára. De a napi politizálásban a pártkohézió gyakorlatilag zéró az Európai Parlamenten kívül: az EU legfontosabb intézményében, a tagállami kormányokat képviselő Miniszterek Tanácsában oly erős a nemzeti érdek nyomása, hogy meg sem jelenhetnek az ideológiai vagy pártcsoportok.

Az ENP inkább önálló test nélküli politikai hálózat, amelyet a tagok saját otthoni céljaikra próbálnak felhasználni. Ez a többi európai pártra is igaz. "Különösen Kelet-Európában sok új párt használta arra az európai pártszervezetet, hogy tekintélyes szerepben tetszelegjen, legitimitást szerezzen vagy akár tisztára mossa magát. Gondoljon csak az MSZP-re: úgy kellett nekik, mint egy falat kenyér, hogy felvegyék őket az Európai Szocialisták Pártjába" - mondja David Hanley professzor, az európai pártok szakértője a Cardiffi Egyetemen. Orbán Viktor, aki a néppárt alelnöke is, a múlt héten az egész brüsszeli magyar sajtót kirendelte egy flandriai kastélyba, ahol a szervezet vezetősége találkozott, csak azért, hogy lefényképeztesse magát Barroso bizottsági elnökkel - hátha ez is meggyőz egy-két bizonytalan szavazót az otthoni választásokon. A tagság jelentette előnyök ugyanakkor ajtót nyitnak az európai politikához. "Az európai szervezet európai szintre emeli a nemzeti politikusokat, rálátást ad az európai porondra, ami amúgy nincsen meg nekik. Angela Merkel már akkor fontos szerepet töltött be a néppártban, amikor még messze volt attól, hogy kancellár legyen, és ez biztos, hogy hozzájárult ahhoz, hogy olyan jól szerepelt a decemberi EU-csúcson: már ismert mindenkit, és tudta, hogyan kell mozogni" - mondja Thomas Janssen, a néppárt volt főtitkára. A két szempont - a hazai közönség előtti villogás és a hasznos európai politizálás - persze találkozhat is. Aligha kétséges például, hogy Orbánt elsősorban hazai politikai megfontolások motiválták akkor, amikor két évvel ezelőtt elkezdte nyomni a néppárton belül a romaügyeket. Viszont tagadhatatlan: ennek az lett az eredménye, hogy az ENP az első európai párt, amely márciusi kongresszusi határozatában a romakérdést viszonylag konkrét javaslatokkal együtt felvállalta. Bennfentesek szerint Orbán a szabad munkavállalás érdekében is élénken lobbizott, bár nehéz eldönteni, hogy ennek mekkora szerepe volt abban, hogy Portugália és Spanyolország május 1-jével megnyitja munkaerőpiacát az új tagállamok dolgozói előtt.

A szervezet széttagoltsága ugyanakkor azt is jelenti, hogy a Fidesz itthon brutálisnak tűnő kiszólásai minimális nyomot hagynak a néppárt más tagjaiban, ha egyáltalán eljutnak odáig.

Orbán

megítélése vegyes: a németek és a britek például nincsenek érte oda túlságosan. Az előbbiek közül sokan nem bírják a populizmusát: egy volt néppárti vezető a régi, kohlista szárnyból például egyszerűen csak "gazembernek" nevezte őt a Narancsnak. Utóbbiak pedig azt nem, hogy atlantizmusa megkérdőjelezhető, annál jobban szereti viszont a nacionalista kártyát. De Orbán radikális populizmusa a néppárti tagok többségét nem érdekli túlságosan. "Jól néz ki, klappol az új, tévéközpontú néppártimázsba, és nem csinál túl nagy zűrt. Hogy konkrétan mi a programja - valóban modern, valóban kereszténydemokrata? -, az keveseket érdekel. Hogy nem szereti a privatizációt? Miért, a többiek igen? A legtöbb tag elkötelezettsége szinte bármi iránt igencsak kevéske. Így működik a politika" - mondja egy néppárti bennfentes. Sőt. "Orbánt sokan bírják. Keményen játszik, de csak úgy, mint mindenki más, és végeredményben elég megbízható. Az a fajta kelet-európai paternalizmus, amit gyakorol, egyáltalán nem olyan idegen az európai konzervatív pártoktól, valamelyest jellemzi például a németeket is" - mondja Edward Steen, a legendás újságíró, a liberális Independent egyik alapítója, aki egy időben a néppártban dolgozott.

David Hanley még ennél is tovább megy. "Nézze, az olyan rémségekhez képest, mint az euroszkeptikus és homofób lengyel elnök és pártja, a brit toryk, akik gyakorlatilag semmiben nem értenek egyet a kontinens jobboldali pártjaival és ki is fognak lépni, vagy a cseh ODS, a Fidesz tiszteletre méltó európai konzervatív párt. De legalábbis problémamentes. Az Európai Néppárt nagyon laza szervezet. Amíg néhány egyszerű alapszabályt betart az ember, addig odahaza azt csinál, amit akar. "riási a mozgásterük a tagoknak. A többiek megértik, hogy a belpolitika megkövetel bizonyos dolgokat. Ez még ideológiailag is igaz: az európai konzervativizmus nagyon tág mozgalom, igazából egyetlen közös eleme van: a pragmatizmus" - mondja. Ez nem jelenti azt, hogy az ENP mindent eltűrne: két pártot már kizártak, a kisgazdapártot radikalizmusa és szalonképtelensége, egy portugál konzervatív pártot pedig euroszkepticizmusa miatt. A volt főtitkár, Thomas Janssen meg van győződve arról, hogy az új dél- és kelet-európai demokráciák megszilárdulásában szerepe volt az ENP-nek azzal, hogy megmutatta, milyen a (viszonylag) modern európai konzervativizmus, és valamiféle ideológiai és jólneveltségi kereteket szabott a tagoknak. De ez napi szinten nagyon keveset jelent. A pártot jól ismerő volt és jelenlegi illetékesek, valamint Hanley professzor egyetértenek abban, hogy az ENP-nek elég annyi, hogy a Fidesz támogatja az európai alkotmányt, kiszólásai ellenére gond nélkül megszavazta az Országgyűlésben a román-bolgár csatlakozási szerződés ratifikációját, valamint stabilan hoz 30 százalékot egy olyan térségben, ahol egyébként totál káosz a pártstruktúra. És egyáltalán, nem okoz senkinek különösebb fejfájást. Más kérdés persze, mi lesz, ha kormányra kerül: az ellenzéki pártokkal európai szinten ritkán van baj.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.