Az angol konzervativizmus megújulása - Egy kis agyat nekik

  • Rajcsányi Gellért
  • 2007. november 1.

Külpol

Zöldebbek lennének a zöldeknél, szociálisabbak a baloldalnál, miközben határozottabban képviselnék a hagyományos értékeket. Az angol konzervatívok új nemzedéke nem elégszik meg a modernizmus kritikájával meg az elzárkózó múltba fordulással. David Cameron pártelnök új tartalommal töltené meg az elfonnyadt tory konzervativizmust.

"Nos, Mr. Brown, mi lesz már? Mikor tűzi ki a választásokat?" - tette fel a kérdést David Cameron, az angol konzervatívok vezére a párt október eleji kongresszusán. A munkáspárti Gordon Brown kormányfő néhány nap elteltével meghátrált: elvetette a sokáig lebegtetett idei választások kiírását. Cameron taktikája bejött: a toryk újra átvették a vezetést a közvélemény-kutatásokban. A klasszikus konzervativizmus és a thatcherizmus maradványain kóválygó, a Blair-korszak alatt összeesett toryk kék vérét Cameron nagyszabású reformátömlesztéssel próbálja frissíteni.

Zöld jelzések

David Cameron 2005-ös elnökké választása óta mindent megtett azért, hogy a blairi egész pályás ideológiai letámadás miatt a centrumból kiszorult torykat visszanavigálja középre. A radikális zöldeket megszégyenítő módon kezdett környezetvédelemre fókuszáló politikát hirdetni: a sarkkörön túlra túrázott, kerékpárral járt munkába, és a fenntartható fejlődés támogatásáról szónokolt. "Vote Blue, Go Green" - (Szavazz a kékekre, legyél zöld) - hangzik a párt egyik új szlogenje. A zöldgondolatok mellett David Cameron politikájának alapja az "együttérző konzervativizmus" (compassionate conservativism) eszméje.

Ez pedig nem más, mint a klaszszikus tory eszmék közelítése a kontinentális, szociális kereszténydemokrata irányzathoz. Cameron úgy próbál újra horgonyt vetni a Blair óta balra tendáló centrumban, hogy a szolidaritás és a társadalmi felelősség eszméit összeköti a hagyományokon és közösségeken alapuló konzervativizmussal. Kevés brit konzervatívról mondható el, hogy az egészségügyi leépítések ellen harcoljon - Cameron most rendszeresen kritizálja a Munkáspártot az egészségügyi szolgáltatások megkurtítása miatt. Azzal támadja a baloldali pártot, hogy érzéketlenné vált az angol emberek valódi problémáira. David Cameron egyik gyakran idézett gondolata a töredezett társadalom (broken society) tétele. A posztmodernitást, a nyílt társadalmat és az értékrelativizmust egyszerre jobbról és balról kritizáló elmélet szerint az elmúlt évtizedekben szétesett a brit társadalom: a bevándorlás problémáit nem kezelték, a fiatal nemzedékek elidegenedtek a hagyományos brit társadalomtól, és a közösségi élet klasszikus terei is felbomlottak.

Cameron e jelenség felszámolására fűzné fel politikáját. Az elmúlt időszakban hat munkacsoport dolgozta ki a párt új programját: széles körű adócsökkentés a vállalatoknak, adókedvezmények a házaspároknak; ugyanakkor magasabb adót vetnének ki az alkoholos italokra és a környezetet terhelő tevékenységekre. "Veszélyes droggá" nyilvánítanák a cannabist, miközben nagy figyelmet fordítanának a fiatalok közösségi nevelésére. Erre jellemző példa Cameron legutóbbi ötlete: a tizenhat évesek számára hathetes "nemzeti polgári szolgálatot" szervezne, mely során a mára tömegesen a könnyű drogokra és alkoholra kattant brit tizenévesek időseket ápolhatnának, börtönben dolgozhatnának, katonai kiképzésben vehetnének részt, vagy éppen a harmadik világba utazhatnának jótékonysági munkát végezni. A szolgálat nem lenne kötelező, de a részt vevő fiatalok fizetést is kapnának. "A fiataloknak meg kell érteniük: egy közösségben élünk. Az élet nem arról szól, hogy én, én, én: mindannyiunkról szól, arról, hogy összetartozunk" - nyilatkozta lelkesen Cameron a sajtótájékoztatón.

Miközben tízévnyi ellenzéki lét után kell megreformálnia, majd győzelemre vinnie a Konzervatív Pártot, kétfrontos harcot kell vívnia a Munkáspárt és az őskonzervatívok ellen. Cameron a hatalommal és az establishmenttel szemben álló, a társadalom problémáit jól értő, szimpatikus outsider szerepében tűnne fel. A változással magával húzná az egész Konzervatív Pártot is, amire korábban ráégett a nasty party (gonosz párt) és az örök vesztes imázsa. A fiatal politikus magányos vállalkozása azonban rendkívüli nehézségekkel jár. A konzervatív mamelukok, az idős pénzemberek és arisztokraták oligarchiája nem enged egykönnyen a reformista Cameronnak.

A konzervatívokat persze természetszerűleg hatja át egyfajta pesszimizmus - de a régi vágású toryk demonstratív távolságtartása miatt Cameronnak már a nyilvánosság előtt kellett felvennie a kesztyűt. "Azt akarom, hogy minden konzervatív gondolkodjon, mielőtt kinyitná a száját" - üzent David Cameron a The Sun c. bulvárlapban a fanyalgóknak. A pártelnök elsősorban a tory veterán Michel Ancramnak riposztozott, aki nagyszabású, harmincoldalas vitairatban rótta fel Cameronnak "a konzervatív alapértékek és a thatcheri politika szemétbe hajítását". A baloldal eközben zavaros ideológiával, inkoherens elképzelésekkel vádolja a konzervatív pártvezért. Cameron a két oldalról érkező kritikák kereszttüzében úgy nyilatkozott: "Nem kell választani a hagyományos értékek és a modernitás között. Felejtsék el a baloldalon, hogy nem beszélhetek Európáról, a bűnözésről és az adócsökkentésről. És felejtsék el a jobboldalon, hogy nem beszélhetek a környezetvédelemről, az életminőségről és az egészségbiztosításról. Ez a modern konzervativizmus."

Blair árnyékában

Cameron, akárcsak Gordon Brown, az elmúlt tíz év meghatározó politikusának, Tony Blairnek az árnyékából lépett a politika csúcsára. Cameron korábban nem utasította el, ha Tony Blair politikája örökösének nevezték; ugyanakkor a változás ígéretét is fennen kell hirdetnie. Brown, Blair sokéves elv- és vetélytársa egyszerre folytatná a New Labour politikáját, miközben ő is a Blair utáni változás embereként reklámozná magát; s a tetejében le kell vetkőznie a "Blair csendestársa" meg a "szerényebb tehetségű utód" imázsát is. (A munkáspárti kormányfő azzal próbálta kifogni a szelet Cameron vitorlájából, hogy amikor átvette az ország irányítását Blairtől, már meg is történt a változás.) Önmaga és a vetélytárs pozicionálása máris egyre bonyolultabb helyezkedésbe hajszolja a két politikust. A néhány hónapja regnáló Brown teázni hívta Margaret Thatchert, az angol konzervatívok nagyasszonyát, aki el is fogadta az invitálást. Az eseményről készült híradások valóságos örökösödési háborúba sodorták a pártokat: egyes idősebb konzervatívok ijedten bizonygatták, hogy igenis, a toryk számítanak a politikusnő igazi utódainak. A népszerűtlen thatcherizmus után kapó konzervatívok láttán Gordon Brown ravaszul dörzsölhette a tenyerét: újabb léket kapott a régi terhektől megszabadulni akaró Cameron hajója.

A nyár elején hivatalba lépő, emelkedő népszerűségű Brown bizonytalankodni kezdett: előbb az idén kiírandó új választásokról beszélt, de később elvetette saját ötletét. De Cameron a toryk tízszázalékos hátránya láttán sem adta fel: "Döntsenek az emberek: megküzdünk egymással, és Britannia nyerni fog" - szónokolta államférfiúi hévvel a toryk kongresszusán. A brit konzervatív hagyományok legfőbb őre ezután Jimmy Cliff reggae-énekes You Can Get It If You Really Want It című dalára hagyta el a termet, miközben mikrofonja véletlenül bekapcsolva maradt: "I love you, babe" - súgta kifelé menet feleségének. És persze a brit közvéleménynek.

Németország

"A hatvannyolcasok kulturális forradalma kevés jövőperspektívát kínált" - szögezi le egy, a Frankfurter Allgemeine Zeitungban szeptemberben megjelent kiáltvány. Négy fiatal konzervatív német politikus írta, akik ezzel az új alapvetéssel bombázzák a nyugodt erőként kényelmesen hátradőlő jobboldali néppártot, a CDU-t. "Konzervatív szívvel, progresszív szellemiséggel" - szól a röpirat címe, amit a Stefan Mappus baden-württembergi CDU-frakcióvezető vezetésével dolgozó politikusi négyes hozott nyilvánosságra szeptember elején.

"Nem elég konzervatív a CDU" - nyilatkozott Mappus néhány héttel ezelőtt. A fiatal konzervatívok szerint bár továbbra is a CDU a legnépszerűbb párt (és Merkel is sikeres politikus hazájában), Németország egyre inkább balra tolódik. A szélsőbaloldali Linkspartei jelenleg 14 százalékos támogatottságot tudhat magáénak, a szocdemekkel és a zöldekkel együtt pedig épp ötven százalékot tesz ki a balra sorolható pártok támogatottsága. A fiatal CDU-sok megoldásként a polgári politika határozottabb megjelenítését javasolják. Szerintük a konzervatív néppárt elvesztette saját identitását a nagykoalíciós kormányzás és Angela Merkel túlzott pragmatizmusa miatt.

A fiatal kereszténydemokraták a "modern polgári konzervativizmus" jelszavára esküsznek. Az elit megnyerése helyett a német gazdaság és társadalom valódi teherviselőire, ahogy Mappus fogalmazta: "a kisvállalkozókra, kórházi nővérekre, buszvezetőkre" támaszkodnának. A szabad, de igazságos verseny pártján állnak, amely szerintük mindenki számára jólétet biztosíthat. Elutasítják a mindent szabályozni kívánó, túlterjeszkedő államot, a neoetatizmust. A családpolitika terén támogatják Merkel konzervatív, gyerekvállalásra ösztönző politikáját, elutasítják viszont a bevándorlásra vonatkozó jelenlegi szabályozást: "Nem támogatjuk azt a bevándorláspolitikát, amely tovább terheli a szociális rendszert." Mappus és társai Törökország csatlakozását is megakadályoznák; nyitnának viszont a környezetvédelem felé: elismerik a klímaváltozás tényét, de figyelmeztetnek az ideologikus zöldgondolkodás veszélyeire is.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.