A Munkáspárt győzelme az Egyesült Királyságban

Balközépre át!

Külpol

Kiütéssel küldte a padlóra a baloldal a 14 éve kormányzó Konzervatív Pártot a múlt héten Nagy-Britanniában és Észak-Írországban. A győzelem kovácsa a Munkáspártot a Jeremy Corbyn-féle szélsőbalról középre kormányzó Keir Starmer, az ország következő kormányfője. Ki ő, honnan jött, és hogyan nyertek? S tényleg nyertek-e akkorát, mint amekkorának tűnik?

A Konzervatív Párt a kampányban azzal riogatta a választókat, hogy a Munkáspárt a kiszámíthatatlanság és inkompetencia megtestesítője. Ám e kifejezésekről a szavazók többsége már a jobboldalra asszociált. A konzervatívok 2010 óta kormányozták az Egyesült Királyságot: azóta elfogyasztottak öt miniszterelnököt (David Cameron, Theresa May, Boris Johnson, Liz Truss, Rishi Sunak), hét pénzügy-, nyolc külügy- és nyolc belügyminisztert, tizenhárom kulturális minisztert. Az elmúlt tizennégy év a Brexitet, az izolációt és a máig tartó gazdasági mélyrepülést hozta el, a brit társadalom megosztottságát, egyes csoportjainak elszegényedését, kirekesztését. A Munkáspárt a helyi választásokat az utóbbi években sorra nyerve mutatta meg, hogy legalább helyben képes eredményeket elérni, míg a kormánypárt a Downing Street eleganciájába zárkózva küldte évek óta az arrogancia, a bénázás, a botrányok, a párt belső megosztottságának híreit, s produkált a törvényhozásban kaotikus és a demokráciát megcsúfoló jeleneteket.

Július 4-én a 650 alsóházi helyből a Munkáspárt 411-et, a konzervatívok 121-et szereztek meg; harmadik helyen a Liberális Demokraták futottak be 72 mandátummal. A szélsőjobbos Reform UK, a bajkeverő Nigel Farage egykori európai parlamenti képviselő pártja 5 helyhez jutott; a többin a zöldek (4 mandátum), illetve a skót, walesi és északír regionális pártok osztoztak.

Sir Keir Starmer apja szerszámkészítő, anyja ápolónő. A keresztnevét a fáma szerint Keir Hardie-ról, a Munkáspárt 1906-os skót alapítójáról kapta. Két testvérével szerény körülmények között cseperedett; a krónikusan beteg anyával felnövő kisfiú ifjúsága nem volt vattacukros álom. Keirt gyerekkori kórházlátogatásai győzték meg a minőségi állami egészségügy fontosságáról. Nem felejti el időnként megemlíteni, hogy a csekkfrász a családját sem kerülte el, sokszor kikapcsolták náluk a telefont. Nagy Arsenal-rajongó, jó angol szokás szerint a helyi pubban szurkol.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Átvitt értelem

Jędrzej apukája bokszbajnok volt a hetvenes években, de megmondták neki az elvtársak, hogy az olimpián majd veszítenie kell a szovjet versenyzővel szemben, mire ő abbahagyta az egészet, fiát kifejezetten eltiltotta a boksztól, szegény bányászként, a munkahelyén kapott légúti betegségben halt meg. Megfulladt. Konkrétan és átvitt értelemben is.

Blue Bayou

  • - turcsányi -

Az időutazás és a vérfertőzés közé nehéz egyenlőségjelet tenni. Ám tudjuk jól, hogy a mozi csodákra képes.

Truffaut-ra várva

Értelmiségi fiú és pincérlány nem lehetnek egymáséi az osztálykülönbség miatt. A fiú (Victor Belmondo, a nagy Jean-Paul fia, látszik is rajta) egyetemre jár, filmrendezői ambíciói vannak, és társadalmi helyzetének megfelelő, sznob barátai, akik ki nem hagynák az alkalmat a nem csak Truffaut-t, de Marilyn Monroe-t sem ismerő lány cikizésére (akit Marie-Line-nek hívnak, haha).

Kint is bent

  • Kiss Annamária

Gombfoci, műbőr fotelek, kőbányai világos; szemüvegek óriási kerettel, húsleves és rántott hús; skálás szatyor, műanyag ételhordó, Wunderbaum és pajesz.

Kötelező olvasmány

  • Németh Gábor

Ballát olvasni olyan, mintha az ember fölülne a hullámvasútra, és életkori sajátosságainak megfelelően viselkedne. Sose tudod, mi jön, sikoltozol és üvöltesz, hol félelmedben, hol örömödben. Lásd még a paraszt bácsit a viccben, akit elvittek műrepülni. Aki sok mindenre számított, még arra is, hogy becsinál, de arra azért nem, hogy az egész a nyakában végzi.

 

Az orosz mese

„Önök felfüggesztett szabadságvesztéssel, Damoklész kardjaként próbálnak fenyegetést elérni nálam. Én ott leszek, ott fogok harcolni. Ha akarnak, dugjanak érte börtönbe. Most már tényleg csak egy hajszál választ el tőle. Dugjanak börtönbe, megyek, de én ott leszek kint az emberekkel, most pedig kivonulok a magyar parlamentből, de ne féljenek, önök is ki fognak, csak önök nem önszántukból. Éljen a magyar szabadság, éljen a haza!”

A pánik és a reakció

Lassuló és kimerülő gazdaság, növekvő elégedetlenség a mélyben, a semmiből előtört politikai versenytárs, rakétasebességgel lefalcoló külföldi szövetségesek. Ennél nagyobb veszély nem is leselkedhet az egyeduralomba belekényelmesedett kormányra.

 

A pecsenyekacsa alkonya

Eddig Európa 30 baromfitartó gazdaságában tört ki a madárinfluenza, ezért e helyeken a teljes állományt felszámolták. Az esetek harmada Magyarországhoz köthető, a legtöbb állatot viszont Olaszországban kellett leölni. A baromfi-feldolgozókat idővel alapanyag­hiány sújthatja.