cyber hírek

  • 2003. november 20.

Külpol

n Új kép a Jupiterről A NASA elérhetővé tette a Jupiter óriásbolygóról valaha készült legrészletesebb fényképfelvételt. A színes felvételt 27 darab, 10 millió kilométeres távolságból készített mozaikképből állították össze.
Az eredeti felvételeket a NASA közleménye szerint három színcsatornát használva a Cassini szonda készítette 2000 végén. A képen felismerhető legkisebb alakzatok mérete 60 kilométer.

n Virtuális Enciklopédia A múlt héten bemutatták a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Filozófiai Kutató Intézete és az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) által közösen készített digitális enciklopédiát, melynek eddig nagyjából 150 címszava készült el - adta hírül az Index. A Magyar Virtuális Enciklopédiának (www.enc.hu) a tervek szerint 3200 címszava lesz, és 2005 végére készül majd el. Nyíri Kristóf, az MTA Filozófiai Kutató Intézetének igazgatója szerint a digitális enciklopédiának a hagyományos, nyomtatott enciklopédiákkal szemben az a nagy előnye, hogy bármikor bővíthetők, frissíthetők a magyarázatok. A szöveges magyarázatok mellett képeket, hangzó anyagokat is tud közvetíteni. A virtuális enciklopédia előkészítése az idén tavasszal kezdődött, az első 150 címszó összeállítása nyolc-tíz hét alatt készült el. A címszavak elkészültét az egyes tudományterületek elismert szakértői felügyelik, illetve szükség esetén korrigálják.

n Börtönt a kalózoknak Öt év börtönbüntetéssel sújtaná egy törvényjavaslat az Egyesült Államokban azokat az internetezőket, akik a filmeket és zenéket már a hivatalos megjelenés előtt feltöltik a fájlcserélő hálózatokra, és azokat is büntetné, akik a moziban készítenek videofelvételt a filmekről. A hivatalos megjelenés előtt kiszivárgó illegális másolatok az utóbbi években teljesen felborították a kiadók ütemterveit, és évente körülbelül hárommilliárd dolláros bevételkiesést okoztak a filmkészítőknek, állítják a törvényjavaslatot támogató szenátorok. A moziban kamerával felvett másolatok mellett a film hivatalos bemutatója után sokszor minőségi másolatok is előkerülnek, amelyeket a filmiparban dolgozó alkalmazottak szivárogtatnak ki.

n Baktériumokat öl a művírus Az emberi géntérkép feltérképezésében is jelentős szerepet játszó kutatónak, Craig Venternek és munkatársainak sikerült pusztán genetikai kódja alapján rekonstruálnia egy vírust. A Phi-X174 nevű bakteriofág vírus volt az első szervezet, aminek sikerült feltérképezni a genetikai kódját: a vírus genomja 5386 DNS-szegmensből áll, melyek kis gyűrűt alkotnak. Korábban már sikerült létrehozni a poliovírus genomját, ehhez azonban három év kellett, ráadásul a szintetizált genetikai kód hibásnak bizonyult. Hogy az eljárást gyorsabbá és pontosabbá tegyék, Craig Venter és munkatársai a Phi-X174 genomjának számos részletét felépítették egyszálú DNS-láncokból, úgynevezett oligonukleotidokból. Miután ezeket összekötötték, egy általuk fejlesztett új eljárással állították elő a kétláncú DNS-t. A teljes folyamat mindössze 14 napig tartott, és az eredetivel teljesen azonos genetikai kód jött létre. A mesterséges bakteriofág vírus ugyanúgy viselkedik, mint természetes megfelelője, azaz képes baktériumokat fertőzni és ölni.

n Hanyatló lemezpiac A kiadók szerint a házi CD-másolások miatt hanyatlik a magyar hanglemezpiac. Az írható CD-k piaca 2003 első felében több mint 30 százalékkal bővült a tavalyihoz képest, miközben az eredeti hanghordozókból várhatóan tíz százalékkal kevesebbet fognak értékesíteni, mint egy évvel ezelőtt.

n Feltörhetetlen kvantumtitkosítás Húszévnyi kutatás után e hónapban a MagiQ Technologies kereskedelmi forgalomba hozta az első olyan rendszert, mely fotonokat alkalmaz a titkosításhoz használt kódok továbbítására, azaz gyakorlatilag feltörhetetlen. A MagiQ rendszerét, mely a gyakorlatban optikai kábelekkel összekapcsolt számítógépekből áll, Navajónak nevezték el, a második világháborúban szolgált indián "kódbeszélők" után.

n Sípoló kamerás mobil A digitális kamerával felszerelt mobiltelefonoknak Dél-Koreában egy új miniszteri rendelet értelmében sípoló hanggal kell jelezniük a felvételek készülését. A koreai parlament egyéb korlátozások életbe léptetését is fontolgatja, hogy a digitális kamerák és a mobiltelefonok semmiképpen se sérthessék meg az emberek magánszféráját.

n Geotermikus erőmű Neustadt-Glewe városában üzembe helyezték és bekapcsolták a elektromos energiahálózatba az első német geotermikus erőművet. Az erőmű 97 fokos hőmérsékletű termálvízből hőcseréléssel évente 1400 megawattóra energiát termel, ami mintegy ötszáz háztartás igényének kielégítésére elegendő.

n Szintén zenész Az Apple iTunes szolgáltatásának sikere láttán a Microsoft jövőre saját internetes zenei áruházzal kíván jelentkezni. A szoftverkonszern erre vonatkozó tárgyalásokat folytat zenei kiadókkal. A boltot a Wall Street Journal szerint 2004-ben az MSN weboldalon nyitják meg.

n Hitelkártyás vírus A MiMail féregvírus új változata a PayPal átutalási rendszer levelének adja ki magát, és azt állítja, hogy a felhasználó szerződése lejárt, ezért több más adata mellett a hitelkártyaszáma megadására szólítja fel. Az adatokat ismeretlen e-mail címekre továbbítja az új vírus.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.