Egy grúz tévé szerint Orbán próbált közvetíteni a szankciós listára tett helyi szövetségese és Trump között

  • narancs.hu
  • 2025. január 9.

Külpol

Illusztris társaságba került Rogán Antal, de ezzel a grúz szövetségesek terve is kútba eshetett. 

2024 december végén az Egyesült Államok szankciós listájára felkerült Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök grúziai (hivatalos nevén georgiai) szövetségese, Bidzina Ivanisvili volt miniszterelnök, a helyi Grúz Álom nevű helyi kormánypárt alapítója és tiszteletbeli elnöke is. Mindezt azok után, hogy az októberi grúziai választásokat ismét a 2012 óta kormányzó, eredetileg balközép, majd fokozatosan jobbra tolódó, mostanra illiberális euroszkeptikus és Moszkva-barát Grúz Álom nyerte 54 százalékkal, egyes jelentések szerint nem teljesen tisztán. Az ellenzék már a választások után is az utcára vonult, a kormány azonban november végén bejelentette, hogy felfüggeszti az EU-s csatlakozási tárgyalásokat, ami után különösen eldurvultak a tüntetések és az utcai összecsapások, egy tévéstábot például élő adásban vertek meg maszkos-kapucnis verőlegények

Ezek után Ivanisvili azzal az indoklással került fel az amerikai szankciós listára, hogy aláássa Grúzia  demokratikus és euroatlanti jövőjét az Oroszországi Föderáció hasznára, Ivanisvili és a Grúz Álom intézkedései pedig leépítik a demokratikus intézményeket. A kormánypárt Grúziában épp december végén tudta bevenni az eddig közvetlenül megválasztott elnöki pozíciót is

Mint a momentumos Tompos Márton felhívta rá a figyelmet, egy grúziai csatorna, a TV Pirveli viszont arról írt, hogy egy forrása szerint Orbán próbált közvetíteni Ivanisvili és Donald Trump amerikai elnök között, hogy így segítse Ivanisvili leszedetését az amerikai szankciós listáról. 

A csatorna forrása szerint a Grúz Álom vezetősége azzal nyugtatta a párttagokat és a támogató üzletembereket is, hogy Orbán meg fog szervezni egy találkozót Ivanisvili és Trump között, azonban azzal, hogy magyar részről Rogán Antal is felkerült ugyanarra a szankciós listára, mint Ivanisvili, a terv kútba esett. 

Ivanisvili ellen az EU is szankciókat tervez bevezetni, amit a magyar kormány persze "nonszensznek" tart, Szijjártó Péter külügyminiszter pedig ezzel kapcsolatban vétót is helyezett kilátásba. Orbán október végén járt a grúz fővárosban, Tbilisziben, ahol arról beszélt, hogy a vitatott legutóbbi választás szabad és demokratikus volt. 

Ivanisvili mellett egyébként más Orbán-szövetségesek is szerepelnek azon az amerikai szankciós listán (Különlegesen Kijelölt Állampolgárok és Blokkolt Személyek Listájára, más néven SDN-lista), amelyre Rogán Antal is felkerült. A Telex összesítése szerint szerepel a listán többek között

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?

Itt a vége?

Hogy mikor élt át a magyar diplomácia olyan katasztrofális hónapokat, mint 2024 második felében, mikor volt a magyar kormány olyan elszigetelt nemzetközi szinten, mint az Európai Unió Tanácsának most véget ért soros elnöksége idején – arra csak a leg­öregebbek emlékezhetnek.