Orbán Tbilisziben: Senki sem meri megkérdőjelezni, hogy a választás szabad és demokratikus volt

  • narancs.hu
  • 2024. október 29.

Külpol

A miniszterelnök arról is beszélt, nem akart a kampány során Grúziába látogatni, nehogy úgy tűnjön, mintha az emberek döntését akarná befolyásolni.

Orbán Viktor kedden Tbilisziben tartott közös sajtótájékoztatót Irakli Kobakhidze grúz miniszterelnökkel. Az MTI összefoglalója szerint a magyar miniszterelnök azt mondta:

nem akart a kampány során jönni Georgiába, mert az úgy tűnt volna, mintha beavatkozna a helyi emberek döntésébe, ezért inkább megvárta a választás eredményét.

Orbán Viktor gratulált Irakli Kobakhidze választási győzelméhez, majd megjegyezte: figyelemmel kísérte a voksolás körüli vitát, valamint a nemzetközi szervezetek értékeléseit, de azt látta, hogy „senki sem meri megkérdőjelezni”, hogy ez a választás szabad és demokratikus volt.

„Magyarország egy békepárti ország Európában és nagyra értékeljük az önök erőfeszítéseit, hogy önök szintén a béke oldalán állnak. Senki sem akarja tönkretenni a saját országát és belevinni egy értelmetlen háborúba, úgyhogy mi értjük a georgiai emberek döntését, akik a béke mellett szavaztak, nálunk is így áll a helyzet” – magyarázta a magyar miniszterelnök, úgy látja, mind a kormányzópárt, mind az ellenzék elkötelezett az uniós integráció mellett.

Orbán a sajtótájékoztatón arról is beszélt, a következő napok vitáit a helyükön kell kezelni. Szerinte ezeknek a vitáknak nem érdemes jelentőséget tulajdonítani, mivel ezek szokványosak Brüsszelben, amikor a konzervatív pártok nyernek. „Az európai politikának van egy kézikönyve, egy kisokos: ha a liberális pártok nyernek, akkor demokrácia van, ha a konzervatívok nyernek, akkor nincs demokrácia” – fejtegette a miniszterelnök.

A Magyar Hang videós tudósítása szerint Orbánék Tbilisziben tartott sajtótájékoztatója az újságírói kérdések alatt végül „káoszba fulladt”, amikor a jelen lévő grúz és nemzetközi újságírók megpróbálták szembesíteni Orbánt azzal, hogy akárcsak Magyarország, Grúzia is egyre közelebb kerül Oroszországhoz, és hogy Magyarország is megszavazta a kaukázusi ország uniós csatlakozási folyamatának befagyasztását.

„Milyen kemény hölgyek!” – mondta egy ponton Orbán, majd sietve távozott a teremből.

Orbán Viktor miniszterelnök Irakli Kobakhidze miniszterelnök meghívására hétfőn utazott Grúziába utazott. A látogatás azért is különös, mert az országban sorsdöntő országgyűlési választásokat tartottak. A magyar miniszterelnök és Szijjártó Péter külügyminiszter már a hivatalos végeredmény kihirdetése előtt gratulált a kormányon lévő erőknek a győzelemhez, a kihirdetett eredményt Kobakhidze ellenzéke és az államfő azonban csalásra és a választók megfélemlítésére hivatkozva nem ismerte el. Hétfőn, amikor a magyar állami küldöttség Tbiliszibe ért, százezres tömeg tüntetett a városban, Orbán Viktort a hírek szerint fölismerték és kifütyülték a tüntetők.

(Címlapképünkön: Orbán Viktor és Irakli Kobakhidze grúz miniszterelnök közös sajtónyilatkozatot tesz megbeszélésüket követően Tbilisziben 2024. október 29-én. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)