Elon Musk már ott tart, hogy a Wikipediát szélsőbaloldali platformnak nevezi

  • narancs.hu
  • 2025. február 6.

Külpol

A róla szóló lexikoncikk megemlíti, hogy félreérthető karlendítést csinált Trump beiktatásának napján.

Elon Musk egyre erőteljesebben támadja a Wikipediát, azt állítva, hogy baloldali propagandát terjesztő platform – írja a The Atlantic. A legutóbb akkor rontott neki az internet legnagyobb, legszabadabb és legátláthatóbban szerkesztett lexikonjának, miután a róla szóló Wikipedia-szócikkben megemlítették, hogy Musk rögtön Trump beiktatásának napján olyan gesztust tett, amelyet egyesek a náci karlendítéshez hasonlítottak. Noha a bejegyzés nem állította egyértelműen, hogy Musk szándékosan tett volna ilyen mozdulatot, ő ezt mégis támadásként értékelte, és az X-en arra kérte a követőit: „Ne finanszírozzátok a Wikipediát, amíg a kiegyensúlyozottsága helyre nem áll!” 

De nem ez az első alkalom, hogy a világ leggazdagabb embere a Wikipediát hitelteleníti. Musk tavaly októberben azt állította, hogy az oldal „a régi média propagandájának kiterjesztése”, és „baloldali aktivisták” irányítják. Több Trump-közeli techszereplő, köztük befektetők és amerikai szélsőjobboldali médiumok is támadják a platformot annak vélt ideológiai elfogultsága miatt. A Wikipedia kritikusai szerint az oldal ma már inkább egy „társadalmi aktivizmust szolgáló eszköz”, semmint semleges tudásforrás. 

The Atlantic azonban rámutat, hogy a Wikipedia bár nem tökéletes, továbbra is az egyik legmegbízhatóbb információforrás az interneten, mivel nyílt és átlátható szerkesztési elvei vannak. Több tanulmány foglalkozott azzal, hogy részrehajló-e, de nem támasztják alá azt az állítást, hogy a Wikipedia szélsőséges baloldali torzítást mutatna, igaz, egy harvardi kutatás szerint olykor a demokraták felé húz az Encyclopedia Britannicához képest. Az oldal szóvívője erre azt mondta: „A Wikipédiát nem egyetlen személy vagy csoport befolyásolja”, és az oldal szerkesztői „nem meggyőzni írnak, hanem azért, hogy magyarázzanak és tájékoztassanak.”

Árulkodó az is, hogy az egykori Twitter (újonnan X) Musk által legtöbbet csepült funkciója a felhasználók által végzett tényellenőrzés volt, amelynek keretében megfelelő kontextusba helyezhettek bizonyos posztokat és leleplezhették a félrevezető híreket. Ez a közösségi szerkesztés éppen a Wikipedia alapvető működési modelljéhez hasonlít. Pedig van mit helyreigazítani: a világ leggazdagabb embere legutóbb fideszes EP-képviselő segítségével terjesztett hazugságotMusk újabban Európát is magára haragította, miután megpróbálta befolyásolni a német választást.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Azonnal rohan tovább

A közel 100 méteres rendőrpalota tiszteletet parancsolóan magasodik a környék fölé, üvegablakain szikrázóan csillog a felkelő nap fénye, amint Thuróczy Szabolcs morózusan besétál forgóajtaján.