Interjú

„Elriasztani Putyint a következő háborútól”

Feledy Botond külpolitikai elemző

Külpol

Az orosz–ukrán háborúból Európa annyit biztosan megtanulhat, hogy a gazdasági erő önmagában nem mindenható. Feledy Botond szerint az EU saját stratégiai hanyagságának az árát fizeti most meg, de a háborús helyzet akár pozitív folyamatokat is elindíthat az unióban.

Magyar Narancs: Néhány hete még béketárgyalásokról szóltak a hírek, meg arról, hogy Putyin május 9-ig győzelmet akar hirdetni, a napokban viszont már Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is arról beszélt, hogy hónapokig, akár évekig is elhúzódhat a háború. (Az interjú április 29-én készült – a szerk.) A fronton változott valami?

Feledy Botond: A háború első napjai óta homályban tapogatózunk a valódi orosz célokat illetően, márpedig csak a célok ismeretében lehetne megbecsülni, milyen hosszú lesz a háború. Azért is nehéz jósolni, mert nem tudjuk, hogy a gazdasági szankciók mennyire vágják vissza az orosz gazdasági kapacitásokat, effektíve hány töltényt, hadászati alkatrészt tudnak legyártani. Annyit megértettünk a háború első két hónapjában, hogy Vlagyimir Putyin rettentően elszánt: újrahuzalozta a stratégiát, kitüntette a bucsai mészárosokat, civil célpontokat lövet ki. Megvan az elszántság arra, hogy az oroszok ellehetetlenítsék az ő értelmezésükben meglévő ukrán fenyegetést, és ezt akkor is végig akarják vinni, ha sokáig tart.

MN: Az ukránok taktikája átalakult? Most már Zelenszkij elnök sem szorgalmazza a tárgyalást Putyinnal.

FB: Az ukrán lelkesedés a nyugati támogatást látva fokozódott, a katonai tervezők azzal a céllal folytatják a honvédő háborút, hogy akár a korábban elfoglalt területekről is kiszoríthatják az oroszokat. Mindkét fél abban bízik, hogy a jövőben kedvezőbb lesz a tárgyalási pozíciója, ezért nem erőltetik most a tárgyalásokat. Ukrán oldalon a civil mészárlások napvilágra kerülése is kihúzta egy időre a szőnyeget a béketárgyalások alól, Putyin pedig annyira ördögi figurának állította be Zelenszkijt, hogy abból a pozícióból vállalhatatlannak tűnik egy közös megjelenés.

MN: Az orosz hadseregnek problémái vannak az emberi erővel, több elemzés pedzegeti, hogy Putyin a közeljövőben hadiállapotot és általános mozgósítást hirdethet. Ez mennyiben formálná át az erőviszonyokat?

FB: Növekvő valószínűsége van a hadiállapot bevezetésének, az elmúlt hetek hivatalos orosz kommunikációja már egyfajta totális háborút érzékeltet a lakossággal, nem nácik ki­űzéséről van immár szó, hanem arról, hogy a NATO-val és a Nyugattal áll hadban Oroszország. Az sem lenne meglepő, ha május 9-én, a győzelem napi ünnepségen hirdetnék ki a mozgósítást. A katonai erőviszonyokban ez nem hozna azonnali elmozdulást, mert az újoncok kiképzése és frontra szállítása több hónapos folyamat. A hadiállapotnak azonban van egy hadigazdálkodási része is, a de jure háborús helyzet még inkább kézi vezérelhetővé teszi a gazdaságot. Ennek a putyini logikában lehet értelme, mert a szankciók hatására szűkülő erőforrások mellett újra kell rendezni az oligarchakört, látjuk is, hogy megszaporodtak az öngyilkosságnak beállított oligarchakivégzések.

 
Fotó: Bakos Mirtusz Eszter

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.