Interjú

„Elriasztani Putyint a következő háborútól”

Feledy Botond külpolitikai elemző

Külpol

Az orosz–ukrán háborúból Európa annyit biztosan megtanulhat, hogy a gazdasági erő önmagában nem mindenható. Feledy Botond szerint az EU saját stratégiai hanyagságának az árát fizeti most meg, de a háborús helyzet akár pozitív folyamatokat is elindíthat az unióban.

Magyar Narancs: Néhány hete még béketárgyalásokról szóltak a hírek, meg arról, hogy Putyin május 9-ig győzelmet akar hirdetni, a napokban viszont már Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is arról beszélt, hogy hónapokig, akár évekig is elhúzódhat a háború. (Az interjú április 29-én készült – a szerk.) A fronton változott valami?

Feledy Botond: A háború első napjai óta homályban tapogatózunk a valódi orosz célokat illetően, márpedig csak a célok ismeretében lehetne megbecsülni, milyen hosszú lesz a háború. Azért is nehéz jósolni, mert nem tudjuk, hogy a gazdasági szankciók mennyire vágják vissza az orosz gazdasági kapacitásokat, effektíve hány töltényt, hadászati alkatrészt tudnak legyártani. Annyit megértettünk a háború első két hónapjában, hogy Vlagyimir Putyin rettentően elszánt: újrahuzalozta a stratégiát, kitüntette a bucsai mészárosokat, civil célpontokat lövet ki. Megvan az elszántság arra, hogy az oroszok ellehetetlenítsék az ő értelmezésükben meglévő ukrán fenyegetést, és ezt akkor is végig akarják vinni, ha sokáig tart.

MN: Az ukránok taktikája átalakult? Most már Zelenszkij elnök sem szorgalmazza a tárgyalást Putyinnal.

FB: Az ukrán lelkesedés a nyugati támogatást látva fokozódott, a katonai tervezők azzal a céllal folytatják a honvédő háborút, hogy akár a korábban elfoglalt területekről is kiszoríthatják az oroszokat. Mindkét fél abban bízik, hogy a jövőben kedvezőbb lesz a tárgyalási pozíciója, ezért nem erőltetik most a tárgyalásokat. Ukrán oldalon a civil mészárlások napvilágra kerülése is kihúzta egy időre a szőnyeget a béketárgyalások alól, Putyin pedig annyira ördögi figurának állította be Zelenszkijt, hogy abból a pozícióból vállalhatatlannak tűnik egy közös megjelenés.

MN: Az orosz hadseregnek problémái vannak az emberi erővel, több elemzés pedzegeti, hogy Putyin a közeljövőben hadiállapotot és általános mozgósítást hirdethet. Ez mennyiben formálná át az erőviszonyokat?

FB: Növekvő valószínűsége van a hadiállapot bevezetésének, az elmúlt hetek hivatalos orosz kommunikációja már egyfajta totális háborút érzékeltet a lakossággal, nem nácik ki­űzéséről van immár szó, hanem arról, hogy a NATO-val és a Nyugattal áll hadban Oroszország. Az sem lenne meglepő, ha május 9-én, a győzelem napi ünnepségen hirdetnék ki a mozgósítást. A katonai erőviszonyokban ez nem hozna azonnali elmozdulást, mert az újoncok kiképzése és frontra szállítása több hónapos folyamat. A hadiállapotnak azonban van egy hadigazdálkodási része is, a de jure háborús helyzet még inkább kézi vezérelhetővé teszi a gazdaságot. Ennek a putyini logikában lehet értelme, mert a szankciók hatására szűkülő erőforrások mellett újra kell rendezni az oligarchakört, látjuk is, hogy megszaporodtak az öngyilkosságnak beállított oligarchakivégzések.

 
Fotó: Bakos Mirtusz Eszter

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.