Franciák is tiltakoznak a magyar szakszervezetis kirúgása miatt

  • narancs.hu
  • 2024. január 27.

Belpol

Szerintük ez megfélemlítés.

A Continental franciaországi üzemeinél működő szakszervezetek közös nyilatkozatot adtak ki, támogatásukról biztosítva Radics Gábort, a Gumiipari Szakszervezeti Szövetség elnökét, akit nemrég 27 év munkaviszony után elbocsátott az óriásvállalat szegedi gyárából – írja a Mérce.

A laphoz küldött nyilatkozatban a francia szervezetek azt követelik, hogy Radicsot vegye vissza a vállalat. Meg vannak győződve arról, hogy a szegedi kolléga a dolgozókat szolgálva járt el, élve érdekvédői felhatalmazásával.

A francia érdekvédők úgy gondolják, Radics elbocsátása összefügghet szakszervezeti munkájával. Emlékeztetnek arra, hogy egy ismert szakszervezeti tisztségviselő elbocsátását fenyegetésnek érezheti minden dolgozó, és ez különösen most elgondolkodtató, amikor az autóipari konszern mindenütt munkahelyeket szervez át, több ezer munkást bocsát el. A francia érdekvédők úgy ismerik a Continentalt, hogy ha üzleti érdeke úgy kívánja, szívfájdalom nélkül zár be telephelyeket, bocsát el dolgozókat, és az sem szokatlan lépés tőle, hogy diszkriminálja a szakszervezeteket. 

Radics munkaviszonyát előzetes figyelmeztetés nélkül, azonnali hatállyal szüntették meg, végkielégítést sem kapott, holott huszonhét év munkaviszony után ez járna. Azt is megakadályozták, hogy a szakszervezeti munkájával kapcsolatos dokumentumokért bemenjen. Ez utóbbi tilalom miatt Radics panaszt tett az adatvédelmi hatóságnál. 

A Continental az eset kapcsán azt közölte, tiszteletteljes együttműködésre törekszenek minden munkatárssal, ez a vállalat sikerének előfeltétele, és a cégnek vannak minden munkavállalóra, így az érdekképviselőkre is vonatkozó szabályai. Ha ezek sérülnek, a vállalat megteszi a szükséges lépéseket a munka törvénykönyve alapján. Radics konkrét esetéről adatvédelmi okokból nem írt a Continental.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.