Isztambulban dől el vasárnap a török demokrácia sorsa

Külpol

A helyi választások az ország legnépesebb városán keresztül adnak választ a kérdésre, van-e egyáltalán legitim demokratikus ellenzéke Recep Tayyip Erdoğannak.

2023-ban nagyjából a Magyarországihoz hasonló módon bukott el az összefogott török ellenzék Recep Tayyip Erdoğan elnök és pártja ellen. Ez nemcsak csúnya megsemmisülést jelentett a maradék, tehát börtönbe nem zárt és el nem üldözött demokrata erőknek, de gyorsan a nyakukra hozott egy nagyon nehéz problémát is: annak a kérdésenek a megválaszolását, hogyan kéne az egy évvel későbbi helyi választásokra annyira összeszedniük magukat, hogy legalább a korábban megnyert településeket megtartsák. Amikor ugyanis 2019-ben utoljára tartottak helyi választásokat, a ki nem mondott valódi tét főleg az volt, hogy az ezerfelé szakadt ellenzék képes-e koordináltan erőt mutatni Erdoğan Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) jelöltjeivel szemben. 

Az akkori eredmények biztatóak voltak, hiszen az ellenzék visszavette a hagyományosan európaibb török nagyvárosokat, hogy aztán a 2023-as választás kegyetlenül verje bele szavazóik orrát a valóságba: bár a vereség nem volt csúfos, Erdoğan 52,18-47,82 arányban verte meg Kemal Kılıçdaroğlut, az ellenzék közös, amúgy a Köztársasági Néppárt, a CHP jelöltét.

Ha nem lenne elég ismerős a történet, akkor azt is hozzátennénk: 2019-ben sokan biztosra vették, hogy Törökország kulturális és mindenféle központja, Isztambul meglepetésszerűen nyert polgármestere, Ekrem İmamoğlu lesz majd a miniszterelnök-jelölt 2023-ban, hogy aztán végül talán kicsit a török hatóságok közbenjárására is (a politikus első fokon 2022 végén börtönre is ítélték a választási bizottság lehülyézéséért) végül visszalépjen. Neki kéne most valahogy megtartania a 16 milliós Isztambult, amit 25 év után tudott átvenni az ellenzék öt éve. A város már csak szimbolikusan is fontos Erdoğannak, hiszen ő maga is innen indította karrierjét polgármesterként.

İmamoğlu meglepő módon nem vesztett sokat népszerűségéből; talán azért sem, mert a 2023-as bukás után elsőként közölte, hogy itt az ideje az alapoktól újraszerveznie pártját, de így is lesznek nehézségei. Egyrészt azért, mert az AKP a 47 éves egykori városfejlesztési miniszter Murat Kurum személyében amolyan emberarcúbb figurát választott ellenfeléül, másrészt pedig ezúttal nem támogatja, hanem saját jelöltet állt Törökország leginkább kurdbarát pártja, a DEM. Ez jó eséllyel a regnáló polgármestertől vesz el szavazatokat, de a hírek szerint maguk a kurdok is bajban vannak: a párt támogatóinak 40 százaléka hajlik rá, hogy a szíve helyett az eszével szavazzon, és İmamoğlura adja a voksát a saját, amúgy maximum harmadik helyre esélyes jelöltjével szemben. Mindeközben bajban lehet az AKP is, ugyanis idő közben megalakult a “kiábrándult AKP-sokhoz” szóló párt is: az YRP (Új Jóléti Párt) azokhoz a konzervatív és vallásos szavazókhoz szól, akik mindeközben elégedetlenek az elnök pártjának gazdasági teljesítményével.

 
Murat Kurum, az Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) isztambuli polgármester-jelöltjének választási plakátja Isztambulban
Fotó: MTI/EPA/Erdem Sahin

A közvélemény-kutatások nagyon szoros versenyt mutatnak. Fontos megemlíteni ugyanakkor, hogy mintha Isztambulban nem csak világnézeti és hasonló szlogenek születnének a kampányban: mindkét esélyes jelölt erőteljes javaslatokkal állt elő a város legendásan katasztrofális dugóhelyzetének segítésére, és persze mindketten egymásra licitálva ígérnek földrengésbiztos lakóházakat. Az országos kampány azért már nem ilyen visszafogott: a saját pártjánál népszerűbb török elnök a polgármesterek nevében kampányol országszerte, a sajtó 90 százaléka a kormány kezében van, az ellenzék nem is igazán szerepelhet példáuk az állami televízióban. Erdoğan finoman meg is üzente a választóknak, hogy ha a települések kormányzati támogatást remélnek ebben a nehéz gazdasági helyzetben, akkor érdemes az AKP-ra szavazni. Emellett azért volt pozitív kampány is, hiszen az elnök épp most tartotta jó ötletnek 49 százalékkal megemelni a minimálbért, ami értelemszerűen a saját jelöltjeit fogja jobb színben feltüntetni.

İmamoğlu mindeközben sorra adta át az új múzeumokat, parkokat az elmúlt hetekben. Még metróvonal is nyílt, mutatván, hogy egyrészt fejlődik a város, másrészt azt, hogy Isztambul polgármesteri pozíciója gazdasági erő is az országban a politikain túl, hiszen őrületes költségvetésért felel, nagyon sok ember életére van közvetlen hatással, ráadásul mivel ez a város termeli az egész török GDP egyharmadát, a lakosok közvetlenebbül is érzik a többieknél a pénzük elértéktelenedését. İmamoğlu polgármesteri teljesítménye épp ezért visszás: bár a saját szavazói egy része felrója neki, hogy a nagy ígéretekből csak kevés teljesült, azt nehéz elvitatni, hogy nehezített pályán dolgozott, mivel idejének nagy részét a koronavírussal és az ankarai kormánnyal folytatott csatározással kellett töltenie, hogy ne sanyargassák a várost. A tényleges változáshoz ugyanis nyilván kormányváltás kéne, arról viszont nem most vasárnap döntenek.

 
Ekrem Imamoglu beszél egy isztambuli kampánygyűlésen
Fotó: MTI/EPA/Erdem Sahin

Az elemzők szerint az AKP az ország fővárosát, Ankarát is visszaszerezné, de itt a jelenlegi állás szerint meglepően sima ellenzéki győzelem születhet.

A választáson viszont természetesen most is a városok irányításán túlmutató dolgok dőlhetnek el: a szétesett ellenzéki összefogás után a szociáldemokrata irányultságú CHP újraszervezésének sikere lehet, ha a tavalyi bukás után győzni tudnak jelöltjeik a nagyvárosokban. A párt 2028-ra vagy Ankara jelenlegi polgármesterét, Mansur Yavast, vagy İmamoğlut szeretné felépíteni elnökjelöltnek egy olyan szövetség részeként, amit látványosabban irányítanak ők, mint ahogy az 2023-ban tűnt. Ha valamelyikük elbukik, az bukta az elnöki ambíciókat is, ha mindketten, akkor a párt ambíciói is túlzóak voltak.

Ami pedig Erdoğant illeti: a politikus 70 éves, viszont még egy elnöki ciklust a török törvények szerint nem vállalhatna. Sőt, már a tavalyi indulása is csak amolyan putyinos technikai okokból jöhetett össze: mivel 2018-ban elnöki rendszerre váltott az ország, a korábbi rendszerben töltött első ciklusát törölték, így tulajdonképpen most tölti a másodikat. Ha pártja jól szerepel, akkor viszont megerősítheti azt a tervét, hogy egy alkotmánymódosítás után 2028 után is ő maradhasson az ország teljhatalmú ura. Ennek némileg ellentmond, hogy március elején azt mondta, ez lehet az utolsó választása, de a kritikusai szerint ez is inkább a belőle kiábrándultak szavazatainak szól, illetve diszkrét taktika az alkotmánymódosítás kierőltetésére. 

A Washington Institute cikke szerint a választási eredemények magát az erdoğani örökséget is meghatározhatják: ha Isztambult vissza tudja venni, akkor elkönyvelheti, hogy nincsenek érdemi kihívói, és elkezdhet olyan dolgokkal foglalkozni, mint például a kurd kérdés megoldása. Ha viszont nem, akkor még erősebben jöhet a jól ismert populista politika.

Az biztos, hogy március 31-én mintegy 58 millió regisztrált török ​​választópolgár megy az urnákhoz 4000 településen, tízezer tisztviselőt választani. A kérdés az, van-e oyan politikai erő, ami képviselni tudja a köztársaságot az önkénnyel szemben. 

(Címlapképünkön: Ekrem Imamoglut, a török ellenzéki Köztársasági Néppárt, a CHP isztambuli polgármesterét és jelöltjét hallgatják támogatói egy isztambuli kampánygyűlésen. Fotó: MTI/EPA/Erdem Sahin)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.