Kulturális hírek

  • 2002. október 3.

Külpol

STÚDI"SZÍNHÁZAK A Magyar Stúdiószínházi Műhelyek XIV. Fesztiválján alkotóközösségi díjat nyert a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház
Bemutatják a Tolnai Festetics Rudolf gróf 1893-96 közötti óceániai utazásain gyűjtött anyagot (amit már meghívtak egy 2005-ben nyíló párizsi múzeumba is), ´sfoglalkozási képek címmel állítják ki a magyarok őstörténetének mindennapjait ábrázoló, 19. század végi festményeket, végigvezetnek Az aratóünnepektől az új kenyér ünnepéig (e kiállítás rendezője, Kovács Ákos tanulmányát a Narancs augusztus 15-i száma közölte), és Eredeti - másolat - hamisítvány címmel feldolgozzák a téma néprajzi vonatkozásait. Folytatódik a fotókiállítások sora: a tavaszi Magyar Sajtófotó és az őszi World Press Photo mellett Színes magyar címmel mutatják be a magyar színes fényképezés múltját. Tervezik a múzeum állandó kiállításának megújítását (vagy új állandó kiállítás építését) és CD-n való megjelentetését. A "Félre gatya, pendely" nyitva tartását február 16-ig meghosszabbították. Képünk a múlt héten megnyílt, Mindenki egyforma, mindenki különböző című nemzetközi vándorkiállításon készült, amely a Föld hatmilliárd lakosának biológiai sokféleségét és az emögött rejlő egységet szemléltetve érvel a faji megkülönböztetés ellen. Október 15-től Kaméleon címmel a természet és a kultúra viszonyát boncolgatják, október 25-től pedig Háztörténetek címmel a Duna-menti svábok elmúlt kétszáz évét mutatják be.

n TUPAC & B.I.G. Szeptember 7-én múlt hat éve, hogy egy Las Vegas-i parkolóban meglőtték Tupac Shakurt: a rapper hat nappal később belehalt sebesüléseibe, de azóta sem sikerült egyértelműen azonosítani gyilkosát. Néhány napja a Los Angeles Times riportot közölt az ügyről, és arra a különben régóta élő gyanúra jutott, hogy a gyilkosság mögött a kaliforniai rapper New York-i riválisa, Notorious B.I.G. állt, aki állítólag egymillió dollárt ígért a piszkos munkáért a Crips nevű Los Angeles-i banda egyik tagjának, sőt ő adta volna a gyilkos fegyvert is. Mivel 1997 márciusában Los Angelesben B.I.G. is gyilkosság áldozatául esett, továbbá - a rendőrség ismeretei szerint egy másik üggyel összefüggésben - meghalt a Tupac megölésével vádolt Crips-tag, Orlando Anderson is, csak a nevezettek családtagjai és ismerősei tudták cáfolni a lapban megjelenteket. Sekélyesnek és elfogultnak nevezte a cikket Nick Broomfield is, aki Biggie & Tupac címmel dokumentumfilmet készített az esetről, s arra a következtetésre jutott, hogy mindkét gyilkosság mögött a Tupac lemezeit kiadó Death Row Records főnöke, Suge Knight állt, aki állítólag milliókkal tartozott Tupacnek, s ezért akarta volna eltetetni láb alól, B.I.G.-t pedig azért, hogy saját magáról elterelje a figyelmet. Az LA Times szerint egyébként máig nem azonosították azt a három Crips-tagot, akik a gyilkosság éjszakáján állítólag egy kocsiban ültek Andersonnal.

n IN MEMORIAM MULASICS A budai Várfok Galéria két termében október 26-ig látható Mulasics László festményeinek kiállítása: a művész tavaly, 47 éves korában hunyt el tragikus balesetben. Most az élete utolsó szakaszában festett színes, nonfiguratív képeit mutatják be.

n TITANIC TIZEDSZER Tizedik évébe lépett a Titanic Filmfesztivál: október 10-20. között rendezik meg a Kossuth, a Toldi és az Örökmozgó termeiben, továbbá a fesztiválközpontként, vetítőhelyként és a szakmai találkozók színhelyeként is szolgáló Uránia Nemzeti Filmszínházban. Tíz blokkba szervezték a programot, külön sorozat jut az új német és francia produkcióknak, s lesz dokumentumfilmes, animációs, filmnyelvi kísérletekben utazó és videoklipes összeállítás is. Szokás szerint külföldi alkotók (köztük Kitano Takeshi, Pal Sletaune, Lone Scherfig, David Cronenberg, Steven Soderbergh, Shane Meadows, Luc és Jean-Pierre Dardenne, Larry Clark, Jacques Rivette, Caroline Link, Atom Egoyan, Alexander Szokurov, Mike Figgis, Richard Linklater) jutnak főszerephez, de ezúttal befért a válogatásba két magyar is, Pálfi György a Hukklével, Antal Nimród a klipjeivel. A részletes program a www.datanet.hu/titanic címen olvasható. A csoda, a Magma Társaság Attack, az Újvidéki Színház Pác és a marosvásárhelyi Ariel Színház Példás történet című produkciója. Díjat kapott a marosvásárhelyi B. Fülöp Erzsébet, valamint Maday Gábor, a debreceni Csokonai Színház A Gézagyerek című előadásában nyújtott alakításáért, és Hajduk Károly, az Attack főszereplője.

n ADAMS 9/11-RőL A New York-i Avery Fisher Hallban Lorin Maazel vezényletével tartották John Adams On the Transmigration of Souls című zeneművének ősbemutatóját. A New York-i Filharmonikusok felkérésére írt 25 perces kompozíció a tavaly szeptember 11-i terrortámadás áldozatai, túlélői és hősei emlékét örökíti meg a mártírok nevének sorolásával, a re-mem-ber szó sokszori ismétlésével és a zene visszafogottságával. Adams korábban más hírértékű eseményről is írt zenét, például Nixon elnök kínai útjáról vagy arról, amikor terroristák kerítették hatalmukba az Achille Lauro üdülőhajót. A hangverseny másik felében Beethoven IX. szimfóniáját adták elő. Adams művét nyáron Londonban és Amszterdamban is bemutatják majd.

n DÍJ Pálfi György Hukkle című munkáját "említésre méltónak" találta az 50. San Sebastian-i Nemzetközi Filmfesztivál zsűrije: a New Directors szekcióban vetítették, amelynek díját a cseh Alice Nellis nyerte Vylet című alkotásával. A legjobb filmért járó Arany Kagylót Fernando León de Aranoa Los Lunes al Sol című spanyol-francia- olasz produkciójának ítélték. A zsűri különdíját Carlos Sorín kapta a Historias minimas című argentin- spanyol filmjéért, a legjobb rendező Ezüst Kagylóját pedig a kínai Chen Kaige a Together angol címen futó művéért. Életműdíjat vehetett át Jessica Lange, Dennis Hopper és Bob Hoskins.

n HEIDEGGER A német filozófus gondolatvilága áll a Budapesti Jelenlét legújabb számának középpontjában: évek óta először itt jelennek meg még publikálatlan írások Tábor Béla kéziratos hagyatékából A rejtetlen és a rejtő címmel, Surányi László pedig A heideggeri Semmi vagy Ady Minden titkai címmel közöl hosszabb tanulmányt.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.