Lehet, hogy titokban mégis szállítottak fegyvereket a magyar légtérben

  • narancs.hu
  • 2023. április 14.

Külpol

Erre utalnak a kiszivárgott Pentagon-iratok, amikben Törökországról is aggasztó információk szerepelnek.

Európa különleges katonai egységeket is bevet ukrán földön, Lengyelország és Szlovákia biztosítja az Ukrajnának adományozott tankok felét, Magyarország pedig átengedi a fegyverszállítmányokat a légterén – ez áll a kiszivárogtatott Pentagon-iratokban, amit a Politico ismertetett. Az ötvenhárom oldalas dosszié szerint Egyiptom titokban támogatja az oroszokat, az Egyesült Államoknak pedig tavaly tavasszal komoly kétségei voltak Ukrajna katonai kompetenciájával kapcsolatban.

A jelentés szerint egy különleges hadosztály is operál Ukrajnában, amelynek tagjai zömmel európai országokból kerültek ki – 97 britről, 17 lett, 15 francia és egy holland katonáról van szó, akikhez 14 amerikai csatlakozott –, és nagyjából 100 amerikai katona van az országban.

A jelentés számunkra érdekesebb része szerint Magyarország, annak ellenére, hogy folyamatosan keresztbe tesz a szövetségeseinek, titokban átengedte a fegyverszállításokat a légterén. Azonban az iratokban az is szerepel, hogy a CIA március 2-i jelentése szerint Orbán Viktor február 22-én arról beszélt, hogy az Egyesült Államok a pártjának három legjelentősebb ellenfele között szerepel. Ez Orbán „Amerika-ellenes retorikájával” is egybevág.

A Pentagon-iratokban Törökországot sötétebb színekben ábrázolják, amely a magyarokhoz hasonlóan békepárti álláspontot hirdet, azonban nagyban segítették Oroszországot és Fehéroroszországot a szankciók megkerülésében: a belarusz termékeket például török cégek vásárolták meg és adták el Európába. Ennél is aggasztóbb, hogy februárban „török kontaktszemélyek” a Wagner-zsoldoscsoport vezetőivel találkoztak.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.