Litvánia nem vesz többé orosz energiahordozót

  • narancs.hu
  • 2022. május 21.

Külpol

A teljes függetlenséget megújulóenergia-termeléssel akarják elérni.

Litvániába vasárnaptól nem érkezik többé orosz olaj, gáz, elektromos áram – jelentette be az ország energetikai minisztériuma a HVG beszámolója szerint.

A közlemény idézi Dainius Kreivys energiaminisztert, aki azt mondta, ezzel a lépéssel nemcsak az ország energiafüggőségét csökkentik, hanem kifejezik a szolidaritásukat Ukrajna iránt is. „Le kell állítanunk az orosz hadigépezet finanszírozását” – mondta a miniszter.

Litvánia most saját forrásai mellett más uniós államokból érkező importtal elégíti ki energiaszükségleteit. A következő időszakban a helyi megújulóenergia-termelésre koncentrál az ország és azt tervezi, hogy energiaexportőrré válik. Most az energiagazdálkodásban 25%-os az aránya a szél- és napenergiának, 2035-re a 93% elérése a cél. Az országban működött korábban atomerőmű – olyan technológiával, mint a csernobili –, de bezárták, és a teljesítménye máig hiányzik, ezért Litvánia importálja az áramot.

A balti államok energia tekintetében nagyon függtek az Orosz Föderációtól, de áprilisban bejelentették, nem használnak többé orosz földgázt – jórészt norvég és amerikai gázra álltak át –, közben átadták a lengyel-litván gázvezetéket, és ezzel együtt Lettország és Észtország is bekapcsolódott az Európai Unió energiarendszerébe.

A HVG írása szerint Litvánia azért tudott ilyen gyorsan leválni az orosz energiáról, mert hosszabb ideje készült rá, hiszen az országban mindig biztonságpolitikai kérdés volt az energia. Amikor Litvánia annak idején elsőként jelezte, ki akar válni a Szovjetunióból, Moszkva leállította az olajszállítást az országba, emiatt akkor több gyár is leállt, és korlátozni kellett a benzinfogyasztást. A litván állam 2014-ben összeveszett a Gazprommal, amely magasabb árat számlázott az országnak, mint Németországnak. 

Litvániában a lakások fele távfűtött, eddig a központi kazánok kizárólag orosz földgázt használtak, mostantól ez változik.

 

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.