Már tudják, hová szállították Navalnij holttestét

  • narancs.hu
  • 2024. február 18.

Külpol

A két napja elhunyt orosz ellenzéki politikus holttestén zúzódásokat találtak, de nem verés nyomainak tűntek.

A független Novaja Gazeta Europe szerint Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikusnak a holttestét a szalehardi körzet kórházának hullaházában őrzik.

A független orosz lap nyomán a hvg.hu azt írja, hogy Navalnij pénteken bejelentett, az orosz büntetés-végrehajtás szerint egy séta után, hirtelen bekövetkezett halála után a holttestét Labitnangi városának kórházába vitték. Ez 36 kilométerre fekszik attól fogolyteleptől, ahová a 2021 óta 19 éves börtönbüntetését töltő politikust néhány hónapja szállították át. Ez a Jamal-Nyenyec Autonóm Körzetben található, ez Oroszország legészakibb, és a lakott helyektől legtávolabb eső börtöne.

Az elhunyt Navalnijt a lap forrásai szerint később vitték át Szalehardba. A város mentőszolgálatának egyik tagja azt állította, hogy azoknak a testét, akik a börtönben halnak meg, általánban a törvényszéki orvostani hivatalba szállítják, nem pedig a kórházba.

„Elszállították a hullaházba, bevitték, aztán két rendőrt állítottak a bejárat elé.

Akár egy táblát is kitehettek volna, amire azt írják, hogy valami különös dolog zajlik odabenn”

– mondta a lap forrása, aki szerint mindez felkeltette a helyiek kíváncsiságát.

A mentő arról is beszélt, hogy Navalnij halálát „nem büntetőjogi természetűként” kezelik, ezt a kifejezést pedig akkor használják, ha a haláleset nem lőfegyver használata miatt következett be. Elterjedt az a hír is, hogy a kórház patológusainak megtiltották a test felboncolását.

A forrás szerint az információk nem egyértelműek:

egyesek szerint Moszkvából jött utasítás arra, hogy várják meg az onnan érkező specialistákat, míg mások arról beszéltek, hogy maguk a kórházi patológusok utasították vissza a boncolás elvégzését.

A cikk szerint Navalnij holttestén zúzódásokat találtak, bár nem úgy tűnt, hogy azok verések nyomai lennének. A mentő azt mondta, a férfi még életben lehetett, amikor keletkeztek, elképzelhető, hogy amiatt, mert rohamot kapott, és lefogták. A mellkasán is volt zúzódás, olyasféle, amelyet szívmasszázs okozhat.

Bonóval együtt skandálta a tömeg Navalnij nevét egy Las Vegas-i koncerten – írja a Blikk. „Putyin sosem merte kimondani a nevét. Azoknak, akik ma este hisznek a szabadságban, ki kell mondani a nevét. Nemcsak emlékezni kell rá, hanem kimondani is” – mondta a U2 frontembere.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.