Hogyan lehet felelősségre vonni az agresszort?

Még itt a Földön is

  • Pribilszky Gizella
  • 2022. március 9.

Külpol

Ukrajna orosz inváziójának hetedik napján, március 2-án a Nemzetközi Büntetőbíróság 39 részes állama – köztük Magyarország – azzal fordult a szervezet főügyészéhez, hogy vizsgálja meg, vádat kell-e emelni az Ukrajnában elkövetett nemzetközi bűntettek miatt.

Az ukrán háborús hírek zajában nem veszhet el a felelősségre vonás kérdése. Kiket, milyen cselekményekért és milyen testületek előtt kellene, illetve lehetne elszámoltani az Ukrajna ellen indított támadó háborúért, a harci cselekmények során elkövetett háborús és az emberiesség elleni bűncselekményekért? A tisztánlátás már csak azért is szükséges, mert az orosz támadás sokkjából ocsúdó, s a felelősségre vonást követelő nemzetközi közösségen kívül mind Ukrajna, mind pedig Oroszország használja a nemzetközi büntetőjog szókészletét, kölcsönösen agresszióval, népirtással és háborús bűncselekményekkel vádolva egymást.

A nemzetközi jog és szabályainak kikényszerítésével kapcsolatban érzett kincstári pesszimizmust félretéve érdemes áttekinteni, melyek azok a nemzetközi bírói fórumok, amelyek az orosz–ukrán háború során elkövetett nemzetközi bűntettek körében egyéni büntetőjogi vagy állami felelősséget tudnak megállapítani.

A Nemzetközi Büntetőbíróság

A Nemzetközi Büntetőbíróság (NBB, International Criminal Court) kifejezetten a népirtás, a háborús és az emberiesség elleni bűnök megbüntetésére létrehozott testület – húszéves történetében korábban soha nem fordult elő, hogy tagságának egyharmada együtt kérje háborús bűntettek kivizsgálását. Ukrajna emellett az első európai állam, amelynek ügyé­ben az elkövetők egyéni felelősségét vizsgáló NBB eljár.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szergej Tyimofejev orosz költő: „Nem tudom, hogy a kortárs orosz kultúra hogyan fogja túlélni ezt az őrületet”

Idén magyarul is megjelent Replika című kötete, aminek lettországi kiadásához egy üres füzetet is kaptak az olvasók. Az Orbita nevű művészeti kollektíva egyik alapítóját videóköltészetről, kreatív könyvtervezésről, a kétnyelvű irodalomról és az Ukrajna elleni háború miatt megszakadt oroszországi kapcsolatokról is kérdeztük.