Megölt orosz ellenzékiről nevezték el az orosz nagykövetség utcáját

  • Narancs.hu/MTI
  • 2022. május 26.

Külpol

Most már Pozsonyban is a Borisz Nyemcov utcában van az orosz képviselet, ahogyan Washingtonban, Kijevben, Vilniusban és Prágában.

Borisz Nyemcov meggyilkolt orosz ellenzéki politikusról nevezték el Pozsonyban azt az utcát, amelyben az orosz nagykövetség található – jelentette be csütörtökön a szlovák külügyminisztérium.

„Az Ukrajna elleni szégyenteljes invázió megindítása után 3 hónappal az orosz diplomaták mindennap kénytelenek lesznek szembenézni ennek a bátor embernek az emlékével” – fogalmazott közleményében Martin Klus, a szlovák külügyminisztérium államtitkára.

A pozsonyi városi tanács egy hónappal Ukrajna megtámadása után, márciusban döntött az utca átnevezéséről. Az utcanévtáblák csütörtöki kihelyezésén Nyemcov lánya, Zsanna Nyemcova is jelen volt.

Borisz Nyemcov az 1990-es évek végén több posztot is betöltött az orosz kormányban, majd a Putyin-rendszer hangos bírálójává vált, mert egyre diktatórikusabbnak és antidemokratikusabbnak látta a rezsimet, és számos jelentést készített a vélhetően Putyinig érő korrupcióról.

2015 februárjában gyilkolták meg Moszkvában. A nyílt utcán lőtték agyon, hátulról. Két évvel később 5 csecsen születésű férfit ítéltek el a gyilkosság miatt, akik az ítélet szerint 15 millió rubelért végeztek Nyemcovval, de megbízójuk személyazonosságára nem derült fény.

Borisz Nyemcov nevét viseli az orosz követségnek helyt adó közterület Washingtonban, Kijevben, Vilniusban és Prágában is.

Leadkép: A Borisz Nyemcov volt orosz miniszterelnök-helyettes és ellenzéki vezető elleni merénylet első évfordulója alkalmából rendezett moszkvai megemlékezés 2016. február 27-én.  Fotó: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.