Orosz választások: egy civil szervezet már most mintegy 2 ezer csalásgyanús esetről beszél

  • MTI/narancs.hu
  • 2021. szeptember 18.

Külpol

Egy orosz civil szervezet csoportosan érkező szavazókról, többször leadott szavazatokról és hamis szavazócédulákról számolt be. 

A Golosz nevű nem kormányzati szervezet szerint széles körű csalások történtek a pénteken kezdődött, vasárnap estig tartó oroszországi választáson, ahol megválasztják az Állami Duma, az orosz parlament alsóháza 450 tagját, valamint számos régióban új helyi kormányt és városi elöljáróságot.

A szavazás első napján a kormányzat által idegen ügynökként számontartott Golosz szervezet független megfigyelői

nagyjából 2 ezer olyan esetet jegyeztek föl, amikor szerintük kisebb-nagyobb mértékben megszegték a választási eljárás szabályait.

A szervezet szerint szerte Oroszországban megfigyelték, hogy a rendvédelmi szervek alkalmazottjai csoportosan, egyenruhában érkeztek a szavazóhelyiségekbe, ami arra utal, hogy elöljáróik "elküldték" őket szavazni, hogy biztosítsák a Vlagyimir Putyin orosz elnököt támogató Egységes Oroszország párt győzelmét.

Több olyan esetet is feljegyeztek, amikor egy választó több szavazatot is leadott és több tucat olyan incidenst, amikor hamis szavazócédulákkal töltöttek föl szavazóurnákat. A Központi Választási Bizottság elutasította, hogy érdemben kivizsgálja a szabálytalanságokat – közölte a Golosz.

Ella Pamfilova, az orosz Központi Választási Bizottság elnöke szombaton viszont a szavazás szervezettségét dicsérte és azt állította, hogy nem tapasztaltak rendellenességeket. Sajtótájékoztatóján meghívta a Golosz megfigyelőit, hogy a nyilvánosság előtt mondják el kifogásaikat, melyekről az Euronews tévécsatornán számoltak be. Hangsúlyozta, hogy a Golosz megfigyelőit egyáltalán nem korlátozták munkájukban. Véleménye szerint a szervezet célzatos, előre eltervezett és külföldről finanszírozott kampányt folytat.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.