Oroszország kiutasította a Zsidó Ügynökséget

  • narancs.hu
  • 2022. július 5.

Külpol

Bajba kerülhetnek a kivándorlásra készülő orosz zsidók.

Kiutasították Oroszországból a Zsidó Ügynökséget, a Szochnutot, amely 1929 óta működik, a Cionista Világszervezet hozta létre, azzal a céllal, hogy világszerte elősegítse a zsidó származású emberek kivándorlását Izraelbe.

A HVG cikke a Jerusalem Post hírére hivatkozik, és arról szól, hogy a döntés oka az lehet, jó ideje romlik Oroszország és Izrael kapcsolata.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnökről lehet tudni, amellett, hogy oroszul beszél, zsidó származású, így élő cáfolata annak az orosz állításnak, hogy Ukrajnában most a „nácik” irányítanának. Az ukrán elnök családfájának azonban a gyakorlati dipolmáciában még sincs jelentősége.

Ukrajna a háború kezdete óta kérte Izraelt, hogy ítélje el az orosz inváziót és küldjön fegyvereket, számított a rakétatámadások ellen védő Vaskupola rendszer elemeire, de ennek a kérésnek a közel-keleti állam nem tett eleget. A HVG írása szerint nem is biztos, hogy hatékony lenne az az elhárítórendszer az ukrán hadszíntéren. A Vaskupola egy-egy állomása  150 négyzetkilométer megóvására alkalmas. Ez Izrael esetében hatékony védelem, de az ukrajnai hadszíntér nagyon nagy, és az orosz rakétarendszerek sem mérhetők össze a gázai övezetből átrepülő rakétákkal.

Izrael a Hezbollahhal áll szemben, amely időként támadást indít. Az izraeli hadsereg a szír légtérbe behatolva szokta támadni a Hezbollah utánpótlásvonalait – 2017 óta ez 400 alkalommal történt meg –, és ehhez a művelethez az oroszok hallgatólagos beleegyezésére volt szüksége.

Az orosz–izraeli viszony mégis sokat romlott az ukrajnai háború kitörése óta. Mert bár Izrael nem léptetett életbe szankciókat Oroszországgal szemben, és nem is szállít fegyvert Ukrajnának, humanitárius segélyt nyújt. Emellett az országban többször is ezrek tüntettek a megtámadott ukránok mellett, izraeli önkéntesek is harcolnak az ukrán hadseregben. Jair Lapid pedig, aki a kormány oldaláról először ítélte el az oroszok által elkövetett háborús bűnöket, néhány napja Izrael új miniszterelnöke.

Az sem tett jót a kapcsolatnak, hogy május elején Szergej Lavrov orosz külügyminiszter nyilvánosan arról beszélt, úgy tudja, Adolf Hitler részben zsidó származású volt, ezt pedig kikérte magának az izraeli vezetés.

Közben, bár a Hamaszt Oroszországban is terrorszervezetként tartják nyilván hivatalosan, Vlagyimir Putyin elnök tárgyalt Mahmud Abbásszal, és aztán Moszkvába látogatott a szervezet Egyiptomban élő neves tagja is, Musza Abu Marzouk.

A Zsidó Ügynökség kitiltása most azért érinti érzékenyen a viszonyt, mert a hírek szerint

több ezer zsidó származású ember készül elhagyni Oroszországot,

és ez a mostani esemény megakadályozhatja sokak utazását. Az izraeli bevándorlási és integrációs miniszter, Pnina Tamano-Shata azt nyilatkozta, szeretnék elérni, hogy a Zsidó Ügynökség mégis folytathassa a munkáját, mert „az alija az orosz zsidók alapjoga, és ezt a jogot nem hagyjuk elveszni”.

A HVG elemzése szerint mindez nem jelenti automatikusan azt, hogy Izrael egyértelműen elkötelezné magát Ukrajna mellett a háborúban,  és fegyvereket szállítana, mert ez a viszony „soktényezős egyenlet, amelyben egyelőre az orosz zsidók jártak a legrosszabbul”.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.