"Pakisztánban bármi elképzelhető" - Asma Jahangir jogász, emberi jogi aktivista

  • Kovácsy Tibor
  • 2009. november 12.

Külpol

"Fennmarad-e a demokrácia Pakisztánban?" - ezzel a címmel tartott előadást a Közép-európai Egyetemen a Pakisztáni Emberi Jogi Bizottság elnöke. A dél-ázsiai ország helyzetéről, kilátásairól kérdeztük.
"Fennmarad-e a demokrácia Pakisztánban?" - ezzel a címmel tartott előadást a Közép-európai Egyetemen a Pakisztáni Emberi Jogi Bizottság elnöke. A dél-ázsiai ország helyzetéről, kilátásairól kérdeztük.

Magyar Narancs: Valóságos háború folyik a hadsereg és iszlamista fegyveresek között, miközben a nagyvárosokban mindennaposak a bombamerényletek. Ilyen körülmények között felvethető egyáltalán a demokrácia fennmaradásának a kérdése?

Asma Jahangir: Pakisztánban jelenleg igen törékeny átalakulási folyamat zajlik. Még mindig a hadsereg az úr, de van remény arra, hogy a társadalom polgári oldala kerekedjék felül. Ez nem napok kérdése, hanem hosszú folyamat. Komoly hiányosságaink vannak a politikai vezetés területén is - másfelől igen rugalmas a civil társadalmunk. Együtt kell vállalnunk a kockázatot, enélkül ugyanis valóban nagy bajba kerülünk: destabilizálódik az egész térség. Nem hiszem, hogy idegeskednünk kellene, eltökéltségre viszont szükség van.

MN: De beszélhetünk-e valódi civil társadalomról Pakisztánban - eltekintve attól a szűk körtől, amelynek történetesen éppen ön az egyik vezéregyénisége?

AJ: Mindenesetre sokkal szélesebb, mint a legtöbb olyan országban, ahol ilyesfajta konfliktusok zajlanak. Vannak politikai pártjaink, még ha olyanok is, amilyenek, és vannak közöttük erősek is. A vezetőik gyengék, de maguk a pártok erősek. Erős a média, a jogásztársadalom. A hadsereg egy évtizeden át félretájékoztatta a társadalmat, és mindannyiunk hatalmas erőfeszítésébe került úgy átalakítani a közvéleményt, hogy tisztábban lásson a vallási szélsőségesek ügyében.

MN: Vagyis Pervez Musarraf (a katonai kormányzat vezetője 1999 és 2008 között - K. T.) távozása, illetve a tavalyi választások óta érzékelhető demokratizálódási folyamat ment végbe?

AJ: Történt változás. A polgári kormányzat gyenge és törékeny, a működőképességét illetően sem jó a híre. De lassacskán kialakul egy új rendszer - hiszen nem egyetlen párt irányítja az országot. Különféle hangok szólalnak meg, egyre többen emelnek szót a stabilitás, az elszámoltathatóság és annak érdekében, hogy felelős tagjai legyünk a globális társadalomnak.

MN: Nem zavaró például az a tény, hogy Pakisztán államfője, Aszif Ali Zardari meglehetősen ellentmondásos figura a különféle tisztázatlan, főleg korrupciós ügyeivel?

AJ: Természetesen ez borzasztóan kiábrándító mindannyiunk számára, akik olyan régen vártunk a polgári kormányzásra. De elég hosszan éltünk diktatúrában ahhoz, hogy megértsük: ha a diktatúra félreáll - nem távozik, csak félreáll! -, csak olyan polgári kormányzatot hagyhat maga után, amely ellentmondásos lesz. Viszont épp most szavazta le például a parlament Zardari ama törvényjavaslatát, amely büntetlenséget biztosított volna bizonyos korábbi korrupciós ügyekkel kapcsolatban. Létezik egyfajta ellenállás, és erősödnek a bíráló hangok, amelyek azt sürgetik, hogy a pártvezetők ne vezérekként viselkedjenek. És vannak más pártok is. Épp az Északnyugati Határvidéken (az egyik önálló tartomány, ahol mostanában a fegyveres harcok zajlanak - K. T.) az Awami National Party, egy világi párt kormányoz, a déli Szind tartományt a Pakisztáni Néppárt és a szintén világi Muttahida Qaumi Movement koalíciója irányítja. Az utóbbinak erős középosztálybeli bázisa van.

MN: A szélsőségesek megerősödésében nyilván meghatározó szerepe van a szegénységnek, a társadalmi egyenlőtlenségeknek. A megfékezésük érdekében ezen a téren is lépni kellene. Mit lehet tenni rövid távon?

AJ: A társadalmi egyenlőtlenségek mindig ott vannak az erőszakos cselekedetek hátterében. Így van ez Pakisztánban is. A probléma azonban alapvetően történelmi természetű. Ugyanis korábban a kormány és a nemzetközi közösség is bátorította ezeket az erőszakos mozgalmakat, aminek a következményei csak szeptember 11. után váltak világossá, mi viszont már korábban is sokat szenvedtünk ettől.

MN: Pakisztánban erősödnek az Amerika-ellenes indulatok. Még így is fontos a pakisztáni demokrácia szempontjából az amerikai politikai befolyás - amit persze komoly támogatás is kiegészít?

AJ: Az Amerika-ellenesség világszerte fokozódik. Pakisztánban annál is inkább, mert a progresszív, liberális erők nem kapták meg az Egyesült Államoktól azt a támogatást, amit elvártak. Úgy érzik, hogy Washington mindig az ország diktátorait támogatja, és adott esetben továbbra is így tenne. Nincs tehát olyan szegmense a pakisztáni társadalomnak, amely Amerika partnerének érezné magát. De túlzás komoly Amerika-ellenességről beszélni, hiszen nagyon is sokan vannak az országban, akik boldogan áttelepülnének az Egyesült Államokba, ha tehetnék. Az amerikai kapcsolatra természetesen nagy szükség van a stabilitás érdekében. De a gyanú nem tűnik el, hiszen nem tudhatjuk, milyen irányt vesz a jövőben az amerikai politika.

MN: Való igaz, annak idején Washington erőteljesen támogatta a szovjet megszállás ellen harcoló tálibok pakisztáni oktatását, kiképzését.

AJ: Ha egyszer kiengedik a szellemet a palackból, és a vallást az emberek manipulálására, kizsákmányolására használják föl, ezt nagyon nehéz visszacsinálni. Az akkori amerikai politika - sőt az egész nemzetközi közösség, beleértve Szaúd-Arábiát - nagyon erősen támaszkodott a pakisztáni hadseregre, és azt támogatta, hogy egy erősen konzervatív, radikálisan iszlám alapú állam jöjjön létre. A Szovjetunió bukása után pedig semmi sem történt ennek a folyamatnak a visszafordításáért - eltekintve attól, amit az emberek az országon belül tettek ennek érdekében.

MN: Mit lehetett volna tenni annak idején?

AJ: Történt azért egy és más. 1988-ban szerintem fordulat következett be (a katonai diktátor, Zia-ul-Haq halálát követően ekkor választották meg miniszterelnöknek Benazir Bhuttót, az első nőt a kormányfői poszton - K. T.). A nemzetközi közösség azonban nem állt a változás mellé, nem tulajdonított neki jelentőséget, egyszerűen kidobta ezt a rendszert, amely a lakossággal közvetlen kapcsolatban álló pártokon alapult. Ez nem tett jót a pakisztáni politikának. Bármerre nézünk ugyanis, azt tapasztaljuk, hogy a demokratikus folyamat az egyik módja a szélsőséges elemek kiszorításának. És bár nem állítanám, hogy akkor kifejezetten jó lett volna az emberi jogi helyzet, de Benazir Bhutto legalább azzal tisztában volt mindkét mandátuma idején (1988-90, 1993-96 - K. T.), hogy ez fontos az ő külső megítélése szempontjából. Emellett volt benne fogadókészség a jogvédő szervezetekkel szemben, és tett a vallási kisebbségekért is. Második miniszterelnöksége idején pedig nyitott és elkötelezett volt a nők társadalmi felemelkedését szolgáló elgondolások iránt.

MN: És a mostani kormány?

AJ: Annyi biztos, hogy jobb az előzőnél. De nem látom, hogy olyan távlatosan gondolkozna, ahogy Benazir. ' képes volt cselekedni - és bár messze nem csinált mindent hibátlanul, visszatekintve mégis úgy érzem, hogy abban az időben megnyugtatóbb volt a helyzet.

MN: A pakisztáni hadsereg magatartásában változatlanul meghatározó szerepe van a szembenállásnak Indiával?

AJ: Rengeteg a gyanakvás, ami részben megalapozott, részben paranoia. Mindkét ország atomhatalom, és ellenségként tekint a másikra. És ez Indiára is igaz, amely egyetlen lehetőséget sem hagy ki, hogy piszkálhassa Pakisztánt.

MN: Miféle ellenséges szándékai lehetnek Indiának?

AJ: Ott vannak a területi viták, és egyre inkább a vízmegosztással kapcsolatos konfliktusok. Persze Pakisztánban is a legtöbben tisztában vannak azzal, hogy ezeket a vitákat nem háborúval, hanem párbeszéddel lehet megoldani. Valamennyi politikai pártnak ez a véleménye, leszámítva a vallási pártokat, amelyek azonban újabban szintén mindinkább a békés megoldásban hisznek. Ugyanez érvényes Kasmírra is, ezt is csak az érintettek részvételével lehet tisztázni.

MN: A pakisztáni hadsereg nem országos intézmény, a katonákat csak néhány tartományból verbuválják. Mi ennek az oka?

AJ: Sajnos ez így van, és az ország többi részében valóban úgy érzik, hogy ez valójában egy pandzsábi hadsereg, bár az Északnyugati Határvidékről is soroznak be katonákat. A hadsereg sohasem bízott sem a beludzsokban, sem a szindiekben (a két déli taromány lakói - K. T.). Elszakadási szándékokat tulajdonított nekik, alaptalanul. Ez egyfajta katonai paranoia, ami mögött erős klánérdekek is vannak.

MN: A katonai vezetés egységes politikai álláspontot képvisel?

AJ: A felszínen egységesnek tűnik, de több jel mutat a katonai és a polgári vezetés közötti súrlódásokra.

MN: Elképzelhető egy újabb katonai hatalomátvétel a jelenlegi helyzetben?

AJ: Pakisztánban bármi elképzelhető. Nem túlzok, bármi. És éppen emiatt rendkívüli kitartásra és eltökéltségre van szükségünk ahhoz, hogy a helyzet elkerülhetetlen romlása se terelje el a figyelmünket a kormányzás legfontosabb teendőiről, a biztonsági és a gazdasági helyzet javításáról.

MN: Ha a kormánycsapatok sikerrel legyőzik az iszlamista fegyvereseket Dél-Vazirisztánban, ez befolyásolja a pakisztáni demokrácia jövőjét?

AJ: A problémák messze túlnyúlnak ezen, hiszen nem csupán Észak- és Dél-Vazirisztánban vannak szélsőséges fegyveres csoportok, hanem az ország minden részében és minden városában. Emiatt alapvető feladat a rendőrség kapacitásainak a fokozása. Állandóan hangsúlyozzuk, hogy ahol katonai akciók zajlanak, ezeket szigorúan ellenőrizni kell. Ha ugyanis olyan mértékű jogsértésekkel járnak, amelyek már félelmet keltenek a helyi lakosságban, a fellépés a szándékolttal ellentétes hatást vált ki. Ami pedig a városokat illeti, ezekben nem lehet katonai hadműveleteket indítani, úgyhogy a rendőrségnek kell fellépnie.

MN: Mekkora a pakisztáni demokrácia túlélési esélye?

AJ: Az előadásomban azt mondtam, hogy nem is igazán beszélhetünk demokráciáról. Ami most történik, az egyfajta esély a változásra. Nem fogadnék nagy összegben, hogy sikerülni fog - de ha nem, sivár jövő vár ránk.

Névjegy

A Lahore-ban jogi diplomát szerzett Asma Jahangir 1980-ban a nővérével együtt alapította meg az első pakisztáni női ügyvédi irodát. A jogi védelmen túl tüntetésekkel hívták föl a figyelmet az emberi jogokat sértő esetekre (paráznasággal vádolt megerőszakolt nők, istenkáromlónak minősített falfirkáért halálra ítélt 14 éves fiú stb.). Többször megverték, rendszeresen halállal fenyegették őket. Jelenleg a vallásszabadság kérdésével foglalkozó "különleges jelentéstevő" az ENSZ Emberi Jogi Bizottságánál. "Országjelentéseket készítünk, kormányokkal tárgyalunk a hozzánk eljutó panaszokról - egyfajta emberi jogi diplomácia ez." Emellett folytatja ügyvédi praxisát, és ő az elnöke az 1986-ban alapított Pakisztáni Emberi Jogi Bizottságnak. Két évvel ezelőtt, a pakisztáni jogászok Musarraf-ellenes tiltakozó akciói során másfél hónapig házi őrizetben volt.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.