Sausic Attila

Szétestek

Kormánybukta Németországban

Külpol

Scholz kancellár vereséggel végződött bizalmi szavazása megnyitotta az utat a februári előrehozott választások felé. A szélsőséges pártok megerősödése miatt az új, várhatóan kereszténydemokrata kancellárnak mégis össze kell majd fognia az eddig kormányzó szociáldemokratákkal.

Akadnak bölcs kormányfők, akik tudják, mennyi baj származik abból, ha valaki felülírhatja a döntéseiket. Az egyik ilyen akadékoskodó intézmény az alkotmánybíróság lehet – mármint demokráciákban. Annak hatáskörét kell legelőször jól megnyirbálni, hogy ne beszélhessen bele semmilyen fontos kérdésbe, és így szabad kezet kapjunk népünk boldogításához. A német kormánnyal sem történt volna az, ami, ha idejében elvégzik ezt a politikai műtétet. Valamiért nem jutott eszükbe.

A hárompárti koalíció abban a hiszemben alakult meg 2021 végén, hogy van 60 milliárd eurója, amit átcsoportosíthat a klímavédelemre, az energiapolitikai fordulatra. Az összeg a Covid-járványra szánt kiadásokból maradt meg. Egy évvel ezelőtt azonban a karlsruhei székhelyű alkotmánybíróság rámutatott, hogy a pénzeket nem szabad tetszés szerint ide-oda tologatni a költségvetésben.

A játéktér hirtelen beszűkült. Mert a német kormány nem olyan, mint bármely másik, hogy kedvére vehet fel hiteleket. 2009-ben a törvényhozás beírta az alkotmányba az „adósságféket”, vagyis azt, hogy az állam legfeljebb a bruttó hazai termék (GDP) 0,35 százalékáig adósodhat el az éves költségvetési egyensúly megtartásához. Összehasonlításként: a magyar deficit 6,7 százalék volt tavaly.

Az adósságfék ugyanakkor feloldható vészhelyzetben, mint amilyen a koronavírus-járvány is volt. Hasonló helyzetet emlegetett Scholz kancellár is a koalíció felbomlásához vezető novemberi ülésen, amikor újabb, 3 milliárd eurós segélyt akart elérni Ukrajna szá­mára. A szabaddemokrata pénzügyminiszter, Christian Lindner – egyben a párt elnöke – ezt az adósságfék lazítását célzó ürügynek tekintette, és megtagadta a hozzájárulását.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.