Iszlamista győzelem Szíriában

A békére még várni kell

Külpol

Szűk két hét leforgása alatt az Észak-Szíriából induló iszlamista felkelők bevették Damaszkuszt. Az utolsó órákban orosz titkosszolgálati segítséggel Moszkvába menekült Bassár el-Aszad elnök a családjával együtt. Távozásával legalább fél évszázados történet ért véget – de még inkább az I. világháború után kialakított gyarmati rendszer egyik utolsó közel-keleti eleme változott meg – végérvényesen.

A nyugati sajtót és a világ vezető politiku­sait is meglepte a szíriai rendszer gyors és látványos bukása. Valóban úgy tűnhetett, hogy a tizenhárom éve tartó polgárháború ellenére a damaszkuszi kormányzat stabilan őrzi a hatalmát; ha az állam alig működött is, a kormány az ország kétharmada feletti ellenőrzést stabilan magáénak mondhatta. Közel-keleti elemzők azonban már az év elejétől figyelmeztettek arra, hogy az Aszad-rezsim társadalmi támogatottsága az utóbbi években radikálisan csökkent, a gazdaság zuhan, a katonai potenciál kimerült, és a legfőbb külső szövetségesek támogatása is vészesen megcsappant. Oroszország erőforrásait az Ukrajna elleni agresszió vonja el, Iránt a gázai–libanoni háborúban a Hezbollah révén elszenvedett veszteségei késztették itt is visszavonulásra. A jól tájékozott helyiek az utóbbi hónapokban már nem tartották kizártnak a rezsim gyors összeomlását – mely rezsim bő fél évszázadon át meghatározta Szíria politikai arculatát.

Gyarmattól a diktatúráig

Az oszmán birodalom romjain kialakított brit és francia mandátumterületek közül a francia uralom alá került Szíriát volt a legnehezebb összerakni. (Az I. világháború után a nagyhatalmak a Népszövetség égisze alatt felosztották egymás között a vesztes Törökország birtokait és Németország gyarmatait. Ezek voltak a mandátumterületek, amelyeket az új birtokosok nem annektálhattak, és a Népszövetség némiképp korlátozta az uralmukat – a szerk.) Területe – Nagy-Libanon leválasztása után is – kezdetben négy önálló politikai entitásból állt: a szunnita és keresztény Damaszkusz, a zömében szunnita Aleppói Állam mellett a déli Haurán vidéken drúz, a tengerparton pedig alavita formáció jött létre. (A különleges jogállású Alexandrettai szandzsákot – az ókori Antiochia, illetve a török Hatay környékét a franciák 1938-ban átengedték Ankarának.)

A mandátum birtokosai a vallási-etnikai törésvonalak által sűrűn szabdalt területet csak a 30-as évekre, az arabok, a drúzok és a kurdok felkelései után tudták konszolidálni. A stabilizációhoz elsősorban a korábban marginális társadalmi helyzetű alavitákat preferálták. A helyi erőszakszervezetekben, mindenekelőtt a hadseregben és az adminisztráció irányításában a függetlenség 1946-os elnyerése idejére már a szunnita többséghez képest jelentős kisebbségben lévő síita alavita – s részben az ugyancsak kisebbségi drúz – közösség tagjai domináltak. (Szíria etnikai és felekezeti viszonyairól lásd keretes anyagunkat – a szerk.)

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.

Jövő idő

A politikai pártokat nem szokás szeretni Magyarországon, mi tagadás, a pártok adtak s adnak is okot erre jócskán.