Iszlamista győzelem Szíriában

A békére még várni kell

Külpol

Szűk két hét leforgása alatt az Észak-Szíriából induló iszlamista felkelők bevették Damaszkuszt. Az utolsó órákban orosz titkosszolgálati segítséggel Moszkvába menekült Bassár el-Aszad elnök a családjával együtt. Távozásával legalább fél évszázados történet ért véget – de még inkább az I. világháború után kialakított gyarmati rendszer egyik utolsó közel-keleti eleme változott meg – végérvényesen.

A nyugati sajtót és a világ vezető politiku­sait is meglepte a szíriai rendszer gyors és látványos bukása. Valóban úgy tűnhetett, hogy a tizenhárom éve tartó polgárháború ellenére a damaszkuszi kormányzat stabilan őrzi a hatalmát; ha az állam alig működött is, a kormány az ország kétharmada feletti ellenőrzést stabilan magáénak mondhatta. Közel-keleti elemzők azonban már az év elejétől figyelmeztettek arra, hogy az Aszad-rezsim társadalmi támogatottsága az utóbbi években radikálisan csökkent, a gazdaság zuhan, a katonai potenciál kimerült, és a legfőbb külső szövetségesek támogatása is vészesen megcsappant. Oroszország erőforrásait az Ukrajna elleni agresszió vonja el, Iránt a gázai–libanoni háborúban a Hezbollah révén elszenvedett veszteségei késztették itt is visszavonulásra. A jól tájékozott helyiek az utóbbi hónapokban már nem tartották kizártnak a rezsim gyors összeomlását – mely rezsim bő fél évszázadon át meghatározta Szíria politikai arculatát.

Gyarmattól a diktatúráig

Az oszmán birodalom romjain kialakított brit és francia mandátumterületek közül a francia uralom alá került Szíriát volt a legnehezebb összerakni. (Az I. világháború után a nagyhatalmak a Népszövetség égisze alatt felosztották egymás között a vesztes Törökország birtokait és Németország gyarmatait. Ezek voltak a mandátumterületek, amelyeket az új birtokosok nem annektálhattak, és a Népszövetség némiképp korlátozta az uralmukat – a szerk.) Területe – Nagy-Libanon leválasztása után is – kezdetben négy önálló politikai entitásból állt: a szunnita és keresztény Damaszkusz, a zömében szunnita Aleppói Állam mellett a déli Haurán vidéken drúz, a tengerparton pedig alavita formáció jött létre. (A különleges jogállású Alexandrettai szandzsákot – az ókori Antiochia, illetve a török Hatay környékét a franciák 1938-ban átengedték Ankarának.)

A mandátum birtokosai a vallási-etnikai törésvonalak által sűrűn szabdalt területet csak a 30-as évekre, az arabok, a drúzok és a kurdok felkelései után tudták konszolidálni. A stabilizációhoz elsősorban a korábban marginális társadalmi helyzetű alavitákat preferálták. A helyi erőszakszervezetekben, mindenekelőtt a hadseregben és az adminisztráció irányításában a függetlenség 1946-os elnyerése idejére már a szunnita többséghez képest jelentős kisebbségben lévő síita alavita – s részben az ugyancsak kisebbségi drúz – közösség tagjai domináltak. (Szíria etnikai és felekezeti viszonyairól lásd keretes anyagunkat – a szerk.)

Az önálló állami lét első két, turbulens évtizede után, amikor átlagban kilenchavonta katonai puccsok követték egymást, 1970-ben a baloldali arab nacionalizmus csúcspártja került hatalomra. A Baath Pártban ekkorra már ugyancsak az alaviták domináltak; uralmuk 1971-ben teljesedett ki, amikor Háfez el-Aszad tábornok, korábbi honvédelmi miniszter lett az államfő. Ez az uralom viszont korántsem volt kizárólagos. A hatalmat megszerző alavita főtiszti kar hamarosan kiegyezést kezdeményezett a jelentős regionális (libanoni, egyiptomi), európai és tengerentúli (mindenekelőtt latin-amerikai) gazdasági kapcsolatrendszerrel bíró, városi, keresztény felső- és középosztállyal. A 70-es, 80-as évek fordulóján a rezsim keményen fellépett a szunnita iszlamisták ellen, s ez, illetve a szekuláris irányvonal a szunnita felső középosztályt is megnyerte. Az elnök családjának mozgásterét ekkor még az alavita közösségen belüli törzsi erőviszonyok is korlátozták. A legfelső alavita törzsi tanács magját a Kalbí- és a Haddád-klánok adták; az előbbiben az Aszad család volt a legbefolyásosabb, míg az utóbbit a titkosszolgálatokat uraló Háfez Makhlúf irányította. A tanácsban csak a 80-as évek elejére szilárdította meg hatalmát Háfez el-Aszad; a szövetség az Aszad és a Makhlouf család közt egészen 2015-ig kitartott. A bel- és külpolitika fő vonalait, valamint a gazdaságpolitika – számukra természetesen előnyös – koncepcióit is ők alakították.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.