Szíriát elfoglalták a lázadók, Aszad elmenekült

  • narancs.hu
  • 2024. december 8.

Külpol

A távozó elnök Orbán Viktoron keresztül nyugati katonai támogatást kért a veszélybe került keresztényekre hivatkozva.

Elmenekült Bassár el-Aszad elnök Damaszkuszból, Szíria fővárosából – közölte vasárnap reggel a 24.hu.

A 23 milliós közel-keleti országban a 2011-ben kitört, aztán legutóbb négy éve nyugvópontra jutott polgárháború újból föllángolt. Az észak-nyugati tartományba visszaszorított, és a török hadsereg által támogatott iszlamista frakciók katonái ismét megindultak. A szír kormánynak eddig segített Oroszország és Irán, de előbbit most az Ukrajna elleni háborúja köti le, utóbbi pedig Izraellel néz farkasszemet. 

Aszad elnök távozását vasárnapra virradóra az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) közölte, a hírt a szíriai hadsereg tisztjeitől hallották.

A miniszterelnök, Mohammed Gázi al-Dzsaláli azt nyilatkozta az új helyzetben, hogy támogatja a kormányzat fenntartását, illetve szívesen együttműködik a szíriai nép által választott bármilyen vezetéssel. A kormányerőket visszaszorító lázadók bejelentették, hogy „a zsarnok” Aszad elnök kormányát megdöntötték, és elfoglalták Damaszkuszt. „Ez az a pillanat, amelyre a menekültek és a rabok oly sokat vártak, a hazatérés és szabadság pillanata évtizedek elnyomása és szenvedése nyomán” – áll a közleményben, amelyet a világszerte élő szíriai polgárháborús menekültekhez is intéztek: „A szabad Szíria vár rátok.”

A hvg.hu vette észre vasárnap este, hogy a Bloomberg azt írta, a menekülő szíriai elnök Orbán Viktoron keresztül próbált nyugati segítséget kérni. 

Ahhoz kért volna támogatást, hogy megtartsa a hadserege által még uralt területeket, illetve hogy biztonságosan elmenekülhessen. A hírek szerint azonnali katonai segítségért cserébe felajánlotta az Amerikai Egyesült Államoknak, hogy Szíria minden kapcsolatát felszámolja az Irán által támogatott félkatonai szervezetekkel, így a Hezbollahhal. A Bloomberg szerint Aszad „egy magas rangú keresztény vezetőt” küldött tárgyalni Budapestre, Orbán Viktor miniszterelnökhöz.

Tényleg járt a magyar kormányfőnél hétfőn II. Efrém Ignác szír ortodox pátriárka, akit Orbán Viktor fogadott a Karmelita kolostorban.

Aszad azt üzente a pátriárkával, hogy a szíriai keresztény kisebbség nagy veszélybe kerül, ha az iszlamista lázadók győznek. Ezt azért üzenhette, hogy Orbánon keresztül meggyőzze Donald Trump megválasztott amerikai elnököt, lépjen fel a keresztények védelmében Szíriában. 

A pátriárkával való találkozásról az MTI azt írta, ott volt Azbej Tristan, az üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkár is. A résztvevők „áttekintették és különösen aggasztónak nevezték a Szíriában ismét fellángolt harcokat, amelyek nyomán újra súlyos veszélybe kerültek a helyi keresztény közösségek. Orbán Viktor közölte: Magyarország a nemzetközi fórumokon továbbra is fellép a békéért, valamint a biztonságos életkörülmények megteremtéséért az üldözött keresztények számára. II. Efrém Ignác köszönetet mondott a miniszterelnöknek és a magyar népnek a szükséget szenvedő keresztény közösségek folyamatos támogatásáért.”

A hvg.hu arra következtet, hogy a keresztényekre leselkedő veszélyekről szóló üzenet nem jutott el Trumphoz, vagy ha igen, Aszad nem érte el vele a célját.

Trump szombaton egy X-bejegyzésben így értékelte a szíriai polgárháború újabb fejleményeit: „Szíria kész káosz, de nem a barátunk, és AZ EGYESÜLT ÁLLAMOKNAK SOHA SEMMI KÖZE NEM SZABADOTT VOLNA, HOGY LEGYEN HOZZÁ. EZ NEM A MI HARCUNK. HAGYJUK, HOGY LEJÁTSSZÁK. NE KEVEREDJÜNK BELE.”

Közben amit a bajban lévő Aszad üzent a keresztények sorsával kapcsolatban, nagy eséllyel fedi a valóságot.

Jászberényi Sándor költő, haditudósító vasárnap reggeli Facebook-posztja részletezi, mire lehet számítani az „újrabrendelt nevekkel, de az Iszlám Állam ideológiájával teljes mértékben egyező fundemantalista szunnita csoport(ok)” uralmától – bár hozzáteszi, ne legyen igaza: 

A Magyar Hang vasárnap arról írt, hogy szombat este egy szíriai repülőgép érkezett Budapestre, és szigorú biztonsági intézkedések mellett szállt le, a reptéri dolgozókat nem engedték közel a géphez, állítólag a Terrorelhárítási Központ egységei is jelen voltak. 

Frissítés: a Budapest Airport cáfolta, hogy szombaton szíriai repülőgép érkezett volna Budapestre.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.