Magyar Narancs: Hányszor lehet kilépni a politikából?
Bugár Béla: Egyszer, ha nincsenek kényszerítő tényezők a visszatérésre.
MN: Mi volt a kényszerítő tényező 2009-ben?
BB: 2007-ben otthagytam a politikát, és szociális vállalkozásba kezdtem. De aztán az MKP népszerűsége egyre csökkent, egyre több volt az elégedetlen, akik lépten-nyomon megszólítottak, hogy térjek vissza. Akkor azt mondtam, rendben, megpróbálom még egyszer. De ez egyetlenegyszer volt. Ha azt fogja kérdezni, hogy lesz-e még egyszer…
MN: Azt fogom…
BB: …akkor azt mondom, nem, nem lesz.
MN: Nem lesz kényszerítő tényező?
BB: Tizennégy évvel idősebb vagyok, akkor még csak 50 voltam. Óriási különbség. Akkor hiányzott is a politika. Nem kerestek az újságírók, a párttagok is alig, marha sok lett az időm. Viszont most, ha 2020-ban bejutottunk volna a parlamentbe, lemondok a mandátumomról. Azért a harminc év az harminc év. (Bugár Béla pályájának rövid összefoglalóját lásd A dinoszaurusz c. keretes írásunkban – a szerk.)
MN: Keringett egy hír, hogy olyan volt politikusok, akik annak idején azon munkálkodtak, hogy bevigyék Szlovákiát a NATO-ba és az Európai Unióba, pártot gründolnak.
BB: Én is hallottam.
MN: Megszólították önt is?
BB: Igen, de elutasítottam. Bárkivel leülök, elmondom a véleményemet, de ez a maximum.
MN: 2009-ben visszatért, mert kívülről nem lehetett alakítani a politikát, és új pártot alapított, ez volt a Híd. Most nem lett volna egyszerűbb maradni, és belülről alakítgatni a pártot?
BB: 2007-ben lemondtam, de maradtam az MKP-ban. Ám mindenkit, akinek más volt a véleménye, mint Csáky Pálé vagy Duray Miklósé, ki akartak szorítani a pártból. Akkor sokan elmentek. Én is.
MN: Most attól más a helyzet, hogy nem kiszorították a pártból, hanem maga mondta, hogy elég?
BB: Nagyon rosszul szerepelt a Híd a választásokon. A régi gárda úgy döntött, átadja a terepet a fiatalabbaknak. Az igazi megújulás, amit mind a három párt hirdetett, amely később egyesült a Szövetségben, csak a Hídban valósult meg. Sólymos László volt környezetvédelmi miniszteren kívül a Híd-platform jelenlegi vezetéséből senki sem volt benne a párt korábbi vezetésében. A háromból egyik párt sem jutott be a parlamentbe, így rá voltak kényszerítve, hogy tárgyaljanak az egyesítésről. A Híd utolsó közgyűlésén egyszerű tagként szólaltam fel támogatva a pártegyesítést, mert ha a következő választáson sem jut be egyetlen párt sem, amely a magyarok érdekeit képviseli, akkor már soha nem jut be. Most is ezt mondom, ha a jelenlegi gárda eltolja, és nem jutnak be a parlamentbe, akkor vége.
MN: Ön azzal indokolta a kilépését a Szövetségből, hogy szűkebb pátriájában, Somorján tarthatatlan, amit az MKP elődpárt platformja művel, mert kiszorítja a másik két elődpárt embereit. Ez tényleg olyan kaliberű ügy, ami miatt ott kell hagyni a pártot?
BB: Több helyen volt ilyen, nem csak Somorján. Az MKP több helyen nem hajlandó engedni egy millimétert sem. Komárom, Galánta, Szepsi, sorolhatnám. Másfél évig tartottak az egyesítési tárgyalások, végül megegyezett a három platform. Erre Berényi József, az MKP-platform vezetője rögtön azzal jött, hogy meg kell szüntetni a platformokat, és támadást indított a többi platform ellen. Ezzel egy dolgot lehet elérni, hogy ne legyen magyar képviselet.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!