12 kategóriában jelölték rangos díjra Szász János amerikai színházi rendezését

  • narancs.hu
  • 2024. január 25.

Kultúra

A magyar művész meglepte Washington közönségét.

A Nemzeti Filmintézetnél tiltólistán van, Washingtonban azonban elismerik Szász János rendezőt, akinek legutóbbi színházi bemutatóját, az Angyalok Amerikában című színdarabot tizenkét kategóriában jelölték Helen Hayes-díjra – írja a fidelio.hu.

A hírről a családjával Amerikában élő magyar rendező felesége, Bognár Gyöngyvér Jászai Mari-díjas színművész számolt be közösségi felületén. A díj az amerikai főváros legrangosabb színházi elismerése.

A Helen Hayes díj, Washington legnagyobb presztízsű színházi díja, melyből a Szász Mihály Mihály János által rendezett...

Posted by Gyöngyvér Bognár on Tuesday, January 23, 2024

Tony Kushner ikonikus drámájának adaptációja a washingtoni Arena Stage színpadán látható 2023 márciusa óta. A produkciót a Washington Post is az év legjobb színházi előadásai közé választotta.

Szász János azután költözött el Magyarországról, hogy a rendőrség 2021 februárjában nagy erőkkel kiszállt hozzá és házkutatást tartott. Később kiderült, hogy erre állítólag azért volt szükség, mert egy adathordozót kerestek.

Szász János korábban olyan filmeket rendezett, mint a Woyczek (1994), a Witman fiúk (1997), A nagy füzet (2013), A hentes, a kurva és a félszemű (2018).

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?