L. Simon a budai várban: „Közös ügy legyen a palota felújítása”

  • Hamvay Péter
  • 2015. március 13.

Kultúra

„7,9 milliárd forintot költ a kormány jövő év végéig a Budavári Palota megújítására” – számolta össze L. Simon László a Hauszmann-bizottság tegnapi ülésének sajtónyilvános részén.

A Miniszterelnökség parlamenti államtitkára a társadalmi egyeztetés fontosságára hívta fel a figyelmet, hogy közös üggyé váljon a nemzeti múlt jeles épületegyüttesének megújítása, mert, mint mondta, „vannak ellenakciók is”, egyesek szerint  „szégyenteljes dolog a palota felújítása”. Elhangzott az is, hogy szándékukban áll kiírni egy fiatal építészeknek, egyetemistáknak szóló ötletpályázatot a  Szent György tér üresen álló területeinek hasznosítására. Továbbá: mozgalmat indítanak a palotából elkerült berendezési tárgyak visszajuttatására is.

1902

1902

Fotó: fortepan.hu

Azt persze nem árulta el, hogy beköltözik-e valamelyik közméltóság a történelmi falak közé. Ígérete szerint azonban 98 százalékban kulturális funkciót kap a palota. Hangsúlyozta, hogy a krisztinavárosi szárny, ahol Horthy rendezkedett be, semmilyen protokolláris szerepet nem kap. Az Országos Széchényi Könyvtár a tervek szerint kiköltözik, de helyette kiállítótermek kapnak helyet, és rekonstruálják az egykori díszlépcsőt.

Ugyanakkor, ha a Duna felőli, 300 méter hosszú teremsor egy része visszakapja eredeti pompáját, ott a múzeumi funkció mellett lesznek állami reprezentációs események is. A vár megújítását elutasítók érveinek porrá zúzására pedig felolvasott egy 2004-es kormányhatározatot, melyben a szocialista–szabad demokrata kabinet egyebek mellett arról határozott, hogy a Szent György tér nyugati oldalára „állami reprezentáció céljára” használható épületet épít. Valóban meghirdetett egy nagyívű várfelújítási projektet a Medgyessy-kormány, amiben számos olyan elem is volt, mint a mostani Hauszmann-tervben, de a palota rekonstrukciójától ódzkodott az akkori hatalom.

1902

1902

Fotó: fortepan.hu

 

L. Simon szerint a 2 milliárd forintba kerülő Lovarda 2016 végéig elkészül. Ezért 2015 végéig be kell fejezni a 300 gépkocsit befogadó, 1,3 milliárdot kóstáló mélygarázst, ugyanis a Lovarda ennek az épületnek a tetején áll majd. „A háború során csekély mértékben megsérült neoreneszánsz épületet egy tervezett, de később mégsem megépített szerpentinút miatt bontották le” – mondta Bognár Gábor, a Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért felelős főosztályának munkatársa. A Lovardánál is kevésbé sérült meg, és 1971-ig állt az udvari Főőrség épülete, ami 3,5 milliárd forintért újra felépül, az idevezető Stöckl-lépcsővel együtt. Az építkezés 2016 végén ér véget, s  részben helyreáll a palota eredeti térszerkezete. A következő lépés már a szűken vett palotát érinti. Ez lesz a Budapesti Történeti Múzeum tömbjében állt Szent István-terem felújítása. Mint L. Simon egyik közeli munkatársa elmondta, az alig 70 négyzetméteres, a kor legkiválóbb mesterei által díszített terem újjáépítése lesz a rekonstrukció főpróbája, ekkor fog kiderülni, hogy a fotók alapján ismert enteriőrök újjáépíthetők-e.

Nemsokára megkezdődik a Egyesült Államoktól visszakapott úgynevezett Táncsics-börtön ásatása is. Az egykori királyi pénzverő jelentős régészeti kincseket rejthet. L. Simon szerint ez lesz a Hauszmann-terv információs központja. A szomszédos Erdődy-palotában működő MTA Zenetudományi Intézetéről a Narancsnak elmondta, az intézet kiköltözik az Oktogonnál lévő Batthyány-palotába, az állam pedig vélhetően élni fog elővásárlási jogával. Az Erdődy-palota egyébként már többször felmerült lehetséges köztársasági elnöki és miniszteri rezidenciaként is.

A miniszterelnök 2016-ra az egykori karmelita kolostorba, illetve a mellette, a Zoboki Gábor tervei alapján felhúzott épületbe költözik. Ezt ugyanakkor sokan átmenetinek tartják. A miniszterelnök talán a Sándor-palotába, a köztársasági elnök pedig vagy a palotába, vagy a Táncsics-börtön–Erdődy-palota tömbjébe költözhet. L. Simon erről nem nyilatkozott, azt mondta, a ciklus végéig csak az általa említett beruházások valósulnak meg, de reményei szerint megkezdik a palota felújítását.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.