Rájuk lőtt a repülő, lezuhant, eltették egy darabját

Kultúra

Abszurd történeteket is bemutat a csongrádi múzeum új állandó kiállítása.

Csongrád 1956-ban ünnepelte alapításának ezredik évfordulóját, több rendezvénnyel, október elején például a felszabadulási emlékmű, az ún. Zója felavatásával. Az új szobrot az országos események hatására október 24-én már bele is lökték a Tiszába a felvonulók.

Néhány nappal később a Kossuth téri tüntetők fölé katonai repülőgép szállt, a tömegre lőtt, aztán – műszaki hiba miatt – a város határában lezuhant. Darabjait széthordták az emberek.

Mindezt egy tárló meséli el a csongrádi Tari László Múzeum új állandó kiállításán. Az illusztráció egy darab a lezuhant repülőgépből.

Ez pedig abban a házban látható, ahol kisgyerekkorában Vida Ferenc is lakott, aki később a Nagy Imre-per vezető bírójaként vált ismertté. Az épület azonban – ahogy Gyöngyössy Orsolya, a Tari László Múzeum igazgatója a Narancs.hu-nak elmondta – arról is nevezetes, hogy Molecz Lajos ügyvéd építtette, aki evangélikus vallású volt a szinte teljesen katolikus városban. A múzeum vigyázott az eredeti polgári miliőre most is, hogy a város történetét, örökségét bemutató új állandó kiállítás berendezésével együtt felújították. Abban a teremben, ahol a megnyitóünnepséget tartották, a kristálycsillár ad alkalmat arra, hogy a látogatóknak az épület történetéről is beszéljenek. 

A május 10-i avatást is abban a teremben tartották. Gyerekek énekeltek citera- és tekerőlant-kíséret mellett, Bedő Tamás (független) polgármester arról beszélt, hogy a legutóbbi állandó kiállítás húsz éve készült el. Egyrészt jó lenne, ha a következőig nem kellene ennyi időt várni, viszont ez most mégis olyan, amit sokáig érdemes nézni. Ódor János, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének elnöke a Magyar genius programban országszerte 3,5 milliárdból elkészült 38 állandó és 26 időszaki kiállítást említette.

 
Kapukulcsok a szőlőművelés kultúráját bemutató kisház ajtaján
Fotó: A szerző felvétele
 

A csongrádi épület felújítására és arra, hogy a város történeteit új módon meséljék el, 93 millió forint pályázati támogatás jutott. Az állandó kiállítás két fő kurátora Gyöngyössy Orsolya néprajzkutató és Borsódi Martin régész, a látványterv és az összes grafikai munka Kálmán Ároné. A kivitelező a First Construction Kft. volt. A csongrádi múzeum szakmai tanácsot kért és kapott a Szegedi Tudományegyetemtől, a Nemzeti Múzeumtól, Facebook-oldalán pedig mindig tudósított arról, épp hol tart a kiállítás építése. Erre sokan úgy reagáltak, hogy hoztak be olyan tárgyat, ami illett oda. 

Ez az a múzeum, amelyet a korábbi, országszerte jellemző összevonás után idén inkább leválasztott a könyvtárról az önkormányzat, látva a munkatársak ambícióját:

A magyarázó szövegek tömörek, érzékletesek, a tárgyak, képek, a csontváz, a földvár makettje, a város által ügyvédnek fogadott Kossuth Lajos levele mellett hangok is vannak. Helyi születésű színészek itteni történeteket mesélnek el, hallani lehet az ártéri varjak károgását, a Szentes és Kiskunfélegyháza között járó vonat indulását, a bökényi béka- és tücsökkoncertet, a Géza komphajót, a piroskavárosi piac szombat reggeli zsivaját, a Nagyboldogasszony-templom harangját, a Tiszán átvezető fahíd pallóinak döngését.

 
Fotó: A szerző felvétele
 

 „A Truman-sípot, amely a Fűtőber és a bútorgyár munkásainak szólt, jelezte a műszak kezdetét és végét, az egész város hallotta, egészen harminc évvel ezelőttig” – mondta Gyöngyössy Orsolya. – „Magát a kürtöt megkaptuk, egy kft. fel is újította nekünk. A hangot úgy szereztük meg, hogy a Truman Alapítvány három héttel ezelőtt beindította a gőzmozdonyát, a kérésünkre megszólaltatta a sípot, úgy, hogy a vonat már állt, és felvette nekünk.”

 
A KISZ-iroda tárlója
Fotó: A szerző felvétele
 

A múzeum kapcsolatairól sokat elmond az állandó kiállítással egy időben megnyitott Légy hűséges, Terka! című időszaki bemutató is. A tárgyak tulajdonosa, Kupeczki Sándor építési vállalkozó a csongrádi Kéttemető úti tanyavilágban született. Húsz éve fordult vele nagyot a világ, amikor a mórahalmi régiségvásárban meglátott egy asztali petróleumlámpát. Elkezdte gyűjteni a paraszti, polgári használati és emléktárgyakat, amelyek nagyrészt üvegből, porcelánból vagy kemény cserépből készültek a történelmi Magyarország területén az 1800-as évek elejétől a második világháborúig. Mára 4600 darabos gyűjteménye van, akármelyik múzeum megirigyelhetné. A csongrádi múzeum két termében kollekciójának három százaléka látható. Kupeczki Sándor értéket akar menteni, az a célja, hogy saját néprajzi múzeumot nyisson. Ezekben a tárgyakban ő is, az időszaki kiállítást rendező Kékegyi Dorottya kulturális antropológus is az embert látta fontosnak, aki ezeket a holmikat szépnek találta, megvette, vigyázott rájuk. Az időszaki kiállítás egy elképzelt csongrádi házaspár életét mutatja be tárgyakon keresztül a megismerkedéstől a halálig.

A Fekete vár virága című kiállítás megtekinthető a csongrádi Tari László Múzeumban keddtől péntekig 8 és 17, szombaton 9 és 13 óra között.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.