Kis Sztálinok, nagy Sztálin – a legabszurdabb szoborpályázat

Kultúra

E heti számunkban interjút olvashatnak Pótó János történésszel végletekig abszurd szoborállítási szokásainkról. Noha a jelenlegi kormány is 20. századi megoldásokban gondolkodik, nincs az a turul, ami az 1951-ben állított Sztálin-bronzszobor nyomába érne.

E heti számunkban interjút olvashatnak Pótó János történésszel azokról a végletekig abszurd hazai köztéri szoborállítási szokásokról, amelyeket, úgy tűnik, a 21. századra sem sikerült kinőni. Reggelig sorolhatnánk a szobrok és emlékművek listáját, amiket kizárólag aktuális politikai célok miatt állítottak – vagyonokért, ám egyik sem érhet az 1951-ben felavatott Sztálin-bronzszobor nyomába, amely minden grammjában maga volt a megtestesült téboly. A Magyar Dolgozók Pártja 1949-ben határozott úgy, hogy emléket állít a vezérnek, a lebonyolítást azonban már Budapest vezetésére bízta. A főváros meghívásos pályázatot hirdetett 1949 végén, bár akkor még a szobor helyét sem tudták pontosan. A felkért művészek (24+5 önként jelentkező) harminc, gipszből készült, kisméretű pályaművet adtak be (Szabó István kettőt is), ezeket egy szigorúan zártkörű kiállításon láthatták az arra érdemesek.

A végső szót végül Rákosi mondta ki – egyik se jó –, de a zsűri is hasonló véleményen volt. Egyikük meg is jegyezte, feltehetőleg Ferenczy Béni vagy Vilt Tibor pályaművéről, hogy a művészt azonnal internálni kellene. A szomorú tapasztalatokat követően már csak négy mestertől (Borsos Miklós, Farkas Aladár, Kisfaludi Strobl Zsigmond, Mikus Sándor) kértek „átdolgozott kiadást”, és láss csodát, ezek mindegyike sikert aratott. A győztes végül Mikus Sándor lett, a többiekével kapcsolatban azt javasolták, a későbbiekben készüljenek el egy-egy nagyváros főterére. Nos, ebből nem lett semmi, ám Mikus szobra elkészült, 1951. december  21-én avatták fel az újdonsült Felvonulási téren, a ceremóniát nyolcvanezer ember tekintette meg – vélhetően nem önszántából. A gigantikus méretű szobor nem volt hosszú életű, öt év múlva, 1956-ban ledöntötték – ha valamiért, hát kizárólag ettől az aktustól vált szimbólummá a szobor.

Mielőtt megtekintenék a Pótó János által rendelkezésünkre bocsátott archív fotókat a pályaművekről – a történész bővebben itt, illetve Az emlékeztetés helyei – emlékművek és politika című kötetében (Osiris, 2003) írt bővebben róla –, jegyezzük meg elrettentő példaként, hogy becslések szerint a szobor több mint tízmillió forintba került: ez az akkori átlagfizetés majdnem tizennégyezerszerese volt. Meg sem próbáltuk mai árakra átszámolni, hiszen ha 150 ezer forintot veszünk átlagfizetésnek, és ezt 14 ezerrel beszorozzuk, nincs annyi nulla a számológépen, hogy mutatni tudná a végeredményt.

Figyelmébe ajánljuk

Különbség

Izrael 1948-as megalakulásakor több mint 700 ezer palesztin hagyta el korábbi lakóhelyét, hazáját – többnyire elüldözték őket az ENSZ jóváhagyása értelmében születő új állam területét csak harcok árán biztosítani képes fegyveres erők. Mindkét oldalon történtek súlyos atrocitások.

Bukott diák

Lehet fanyalogni, sőt, tulajdonképpen ildomos is. Aki nem fanyalog, az talán nem is tartható komoly befogadónak, mintha nem lenne ízlése, s éppen ezért az értékítéletei sem méltók arra, hogy figyelembe vegyük azokat. Mégis, a fanyalgás negatív cselekedetnek számít, s a fanyalgó amolyan ünneprontónak, ízetlenkedőnek, tulajdonképpen egy igazi faszkalapnak.

Kiterítenek úgyis?

Kietlen vidék fogad, vörös szikla és homok mindenfelé, és csak később derül ki, hogy a kezdés előtt a közönséggel kokettáló figura maga az ifjú Galileo Galilei. Innentől minden jelként működik Polgár Csaba rendezésében.

Vár a MÁV

Az anyázás azok közé a kivételesen sértő gesztusok közé tartozik, amely sokak szerint azonnali megtorlást követel. Ám ha abból indulunk ki, hogy hányan anyáznak csak a városi közlekedésben, már nem is akkora sértés ez.

Üvegtigrisek viadala

A Ruszt József alapította zala­egerszegi színház jelenlegi korszakában nem csak földrajzilag esik távol az országos színházi nyilvánosságtól. A megyén kívül ritkán jutnak el vendégjátékokra, és az előadásaik sem vonzzák a városon kívüli nézőket, pedig a 2010 óta tartó, Besenczi Árpád nevével fémjelzett korszakban sem volt ez mindig így.

A legkeményebb

Legkeményebb tele elé néz Ukrajna: az energiahálózat jelentős része sérült vagy működésképtelen, több millióan – ezen belül a frontvonal közelében majdnem egymillióan – szorulnak közvetlen vagy közvetett támogatásra. Az ENSZ által kalkulált szükséges forrásnak kevesebb, mint a fele jött össze szeptember végére.

Állandósult betartás

Az októberi váltás óta sem alpolgármestert, sem bizottságokat nem sikerült választani Orosházán. Nincs megegyezés a szervezeti és működési szabályzat kapcsán sem. Az alaphelyzet máshonnan is ismerős: az ellenzéki polgármester mögött nincs testületi többség.

„Madár se száll az udvarra”

Busz csak ritkán jár a kétszáznegyven lelkes Rakacaszendre, sok ottani iskolás ezért hamar lemorzsolódik. A többség közmunkából él, a jövő kilátástalan a fiatalok számára. Egy felzárkóztatással foglalkozó civil szervezet próbálja kimozdítani a helyieket a reményvesztett hétköznapokból.

Elcsatolt falvak

Az újságból tudták meg hat község lakói és helyi vezetői Csongrád-Csanád megyében, hogy az 1-es választó­kerületből várhatóan átrakják őket a 2-esbe, illetve a 4-esbe. A hat településen a szavazók többsége kormánypárti volt 2022-ben. Eddig ellenzéki többségű választókerületben voltak. És közben megjött a Tisza Párt is.